Podatek od handlu znów straszy

Projekt ustawy o podatku handlowym nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych. To dobra wiadomość dla właścicieli małych sklepów.
Środa
25.05.2016
Widmo podatku znów zagląda w oczy handlowcom. W sieci pojawił się projekt ustawy.
 

To kolejna odsłona podatkowej sagi. Ministerstwo Finansów w komunikacie na stronie internetowej przedstawiło ogólne założenia nowego podatku od handlu detalicznego. W informacji jest mowa o kwocie wolnej w wysokości 17 mln zł oraz progresji podatkowej z dwiema stawkami i progami podatkowymi.
Dopóki projekt nie wejdzie w życie, rynek będzie funkcjonować w niepewności. A ta jest dla biznesu wielkim utrudnieniem. Franczyzodawcom trudniej jest pozyskiwać nowych franczyzobiorców w sytuacji, gdy nie wiadomo na pewno, czy podatek handlowy nie będzie naliczany od całego obrotu notowanego przez sieci franczyzowe – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.

Według deklaracji Ministerstwa projekt zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów. Projekt rzekomo nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet, ani też nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.

Przewiduje się kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę. Wprowadzona ma zostać skala progresywna, obejmująca dwie stawki i progi podatkowe:

  • 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł
  • 1,4 proc. od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

Co może być pocieszające dla płatników, podatek zapłacony przez sprzedawcę będzie stanowił u niego koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Organizacje branżowe już wyraziły sprzeciw przeciw powyższym założeniom. Zdaniem części z nich taka forma opodatkowania jest niesprawiedliwa, ponieważ dotyka tylko część przedstawicieli rynku.

Aktualizacja

Dzień po zamieszczeniu komunikatu na stronie Ministerstwa Finansów w sieci pojawił się projekt ustawy. Dotarł do niego portal Wiadomości Handlowe. Projekt można pobrać w tym miejscu. Większość deklaracji ministerstwa znajduje pokrycie w treści projektu, choć np. brak w nim informacji o wyłączeniu spod podatku sprzedaży internetowej.


POPULARNE NA FORUM

Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Jaka reklama się opłaca?

Teraz wszyscy stawiają na reklamę internetową, profil na FB/Instagramie, a moim zdaniem ważna jest też reklama lokalna, jakaś reklama w gazecie, ulotki czy baner. Moja...

82 wypowiedzi
ostatnia 01.10.2018
Agencja Tłumaczeń Przysięgłych

Ja korzystam z biura tłumaczeń w Białymstoku, ProLingua. Pan Bagiński to tłumacz przysięgły, bardzo fachowy i solidny. Wykonuje tłumaczenia specjalistyczne ( w tym...

5 wypowiedzi
ostatnia 17.09.2018
Pozycjonowanie

A czy nie lepiej zaangażować się po prostu w promowanie firmy w social mediach?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.09.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Racja na początku warto uzyskać pewną wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności, otwarcia jej. Między innymi taką wiedzę uzyskałam dzięki tym ekspertom z...

30 wypowiedzi
ostatnia 31.08.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Własna firma to mega wyzwanie i odpowiedzialność. Ja bym nie ryzykowała i nie strzelała w ciemno w razie wątpliwości tylko pierw, trzeba się wszystkiego dowiedzieć. ...

30 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018