Forum: Nadchodzi ustawa antylichwiarska . 1475
A co do reszty zapewniam że nic im się nie stanie.
Ta ustawa nic nie zmieni, jest po to aby być
Pozdrowiona Magik.
"Rozumiem problem i ideę stojącą za ustawą, ale to nie jest ani metoda, ani właściwe rozwiązanie. Od ochrony konsumenta przed pułapką zadłużenia jest to, co się nazywa bankructwem konsumenckim, a nie narzucanie maksymalnych odsetek. Jeśli prezydent poprosi o opinię, powiem, co myślę o tej ustawie" - dodał Orłowski.
W piątek Senat przyjął bez poprawek uchwaloną wcześniej przez Sejm tzw. ustawę antylichwiarską, która ma ograniczyć odsetki od kredytów. Obecnie ustawa trafi do podpisu prezydenta. Projektodawcy (SLD i PiS) argumentowali, że ma ona chronić kredytobiorców przed popadaniem w pułapkę nadmiernego zadłużenia. Powoływali się m.in. na interwencje Rzecznika Praw Obywatelskich.
Ustawa, nowelizująca kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim, wprowadza górną granicę odsetek jako czterokrotność oprocentowania kredytu lombardowego NBP. Obecnie maksymalne odsetki wyniosłyby 26 proc. Oprocentowanie m.in. niektórych limitów zadłużenia kart kredytowych już przekraczałoby ustawowy pułap odsetek.
Wystąpienie do prezydenta o niepodpisywanie ustawy przygotowuje Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor generalny KPF Andrzej Roter.
"Wierzymy, że pan prezydent podejmie decyzję w oparciu o rzetelne argumenty i będzie to decyzja odważna, niepopulistyczna" - powiedział Roter.
Związek Banków Polskich zamierza swoje oficjalne stanowisko przedstawić we wtorek. "Dotychczas było ono negatywne" - powiedział PAP rzecznik prasowy ZBP Przemysław Wiśniewski.
Kilka dni temu prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział w Sejmie, że wśród barier utrudniających dostęp do kredytów jest niestabilność prawa i jego zła egzekucja. Natomiast za szkodliwą uznał ustawę antylichwiarską.
Stanowisko rządu jeszcze wobec projektu tzw. ustawy antylichwiarskiej było negatywne. W opinii rządu proponowane rozwiązania prawne ingerowałyby w zasady swobody obrotu gospodarczego. Rząd wskazywał też na liczne zastrzeżenia zgłaszane przez NBP, resort finansów oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przeciwko projektowi ustawy protestowały banki i firmy udzielające pożyczek. Wskazywano m.in. na badania brytyjskie, z których wynika, że w krajach gdzie obowiązują ograniczenia oprocentowania kredytu, jest on trudniej dostępny; rozwija się też nielegalna działalność pożyczkowa.
Przedstawiony w kwietniu raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) wskazywał, że wejście w życie ustawy antylichwiarskiej może doprowadzić do rozwoju rynku nielegalnych kredytów. Zdaniem IBnGR, gdyby banki i firmy pożyczkowe nie mogły udzielać wyżej oprocentowanych kredytów, osoby mniej zamożne musiałyby szukać finansowania na czarnym rynku.
Raport podkreślał, że polski rynek rósł intensywnie w ostatnich 2- 3 latach m.in. dlatego, że banki rozwinęły systemy oceny ryzyka. Pozwalają one na udzielanie kredytów także osobom z mniejszą zdolnością kredytową. Banki za wyższe ryzyko pobierają zazwyczaj wyższe odsetki.
Opublikowane w czerwcu br. badania sopockiej Pracowni Badań Społecznych (PBS) wskazywały, że 68 proc. Polaków nie spłaca obecnie żadnego kredytu, a 45 proc. deklaruje, iż nigdy nie pożycza pieniędzy. Zwrócono jednak uwagę na zagrożenie, jakim jest wysoka skłonność do korzystania z szarej strefy finansowej - dotyczy to 4 proc. badanych lub ich najbliższych.
Z badania PBS wynika, że 59 proc. ankietowanych dokładnie przemyślało możliwości spłaty przed wzięciem kredytu. Tylko 1 proc. kredytobiorców stwierdził, że nie jest w stanie dłużej sobie radzić ze spłatą długów, a 86 proc. zadeklarowało, że nigdy nie miało problemów ze spłatą kredytu.
Tylko 6 proc. badanych w Polsce przyznało, że bank odmówił im udzielenia kredytu. W Niemczech, gdzie są ograniczenia wysokości odsetek - z odmową udzielenia kredytu spotkało się 19 proc. osób.
I cóż ja mogę powiedzieć, szanowny kolega sam niewiele wie oprócz tego, co stoi w ustawie i nie do końca się orientuje w innych sprawach. Prowizja w pożyczce od ręki wcale nie musi wynosić 17.5% może być i 12%, a i 20% też. Pisząc o ubezpieczeniu nie myślałem o ubezpieczeniu kredytu tylko klienta podobne, ale jednak to coś innego.
Pozdrawiam Magik
PS. Nie ja tworze ustawy, i nie ja tworze produkty, ja je tylko sprzedaje :)
Odnośnie Magika, podstawowa prowizja od szybkiej pozyczki w BPH to doładnie 16%+1,5%, nie zagłębiając sie w szczegóły.Warto teraz przeliczyć swoje zyski, gdy ta prowizja spadnie do 5%.
Pozostałe kategorie
tematy
komentarze
użytkownicy
HANDEL 428
USŁUGI 558
- turystyka i hotele 32
- doradztwo i księgowość 24
- gastronomia 208
- finanse i bankowość 106
- edukacja 34
- beauty i fitness 25
- usługi dla konsumentów 45
- nieruchomości 22
- usługi dla biznesu 62
inne 1475
PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.
Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.
Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.