Golec uOrkiestra: Tam, gdzie to kretowisko, będzie stał mój bank
Łukasz i Paweł Golcowie z zespołu Golec uOrkiestra
Ile razy zapukaliście, zanim jakiś dyrektor-wizjoner zaprosił was do środka?
Łukasz: Jesteśmy raczej gośćmi z honorem i nigdy nie zdarzało nam się pukać kilka razy do raz zatrzaśniętych drzwi. Namolność nie leży bowiem w naszej naturze, a taka sytuacja stawiałaby nas na z góry przegranej pozycji. W takim momentach wolimy raczej zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem. Tak właśnie było z początkami Golec uOrkiestry, kiedy żadna z wytwórni muzycznych nie zwęszyła biznesu na naszej muzyce. Postanowiliśmy więc założyć własną firmę fonograficzną o nazwie Golec Fabryka, która stała się wydawcą naszych płyt, dzięki czemu pieniądze zarobione na ich sprzedaży trafiały i trafiają w dalszym ciągu do naszej kieszeni.
Czy własne studio nagraniowe również otworzyliście po to, żeby się uniezależnić od wytwórni muzycznych?
Łukasz:Nie wszystko w naszym biznesie było zaplanowane wcześniej. Studio w domu w początkowej wersji miało służyć do nagrywania prób z zespołem czy rejestrowania szkiców piosenek, a produkcja miała odbywać się w profesjonalnych studiach. Kiedy jednak wprowadziliśmy się do naszych domów, urodziły się dzieciaki, myśl, że trzeba nagrywać np. przez dwa tygodnie w Warszawie, utwierdziła nas w przekonaniu, że jednak warto zainwestować i stworzyć własne, w pełni profesjonalne studio nagraniowe.
Rozważaliście kiedykolwiek inną formę prowadzenia biznesu? Dużo gwiazd angażuje się np. w gastronomię.
Łukasz: Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że może kiedyś braknie sił i pomysłów na muzykę, dlatego czasami zdarza nam się myśleć o jakiejś innej formie samorealizacji. Jednak jak na razie jesteśmy zespołem grającym najwięcej koncertów w kraju i nie ma potrzeby zawracać sobie tym głowy.
Paweł: Gdy nadejdzie taki moment, że Golec uOrkiestra nie będzie już nikomu potrzebna, z pewnością coś wymyślimy.
A co to mogłoby być?
Paweł: W wolnych chwilach, kiedy to zmęczenie daje się we znaki, a koniaczek pobudza naszą wyobraźnię, rozważamy z bratem pewną możliwość. Byłaby to w jakimś sensie kontynuacja naszej dotychczasowej pracy, choć nie do końca mająca wiele wspólnego z muzyką w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pomysł ten, o roboczej nazwie Centrum Kultury Góralskiej, już od dawna chodzi nam po głowie. Zrealizowanie go byłoby jednak dość odważnym posunięciem, wymagającym zaangażowania sporej ilości czasu, pokaźnych środków finansowych oraz fachowego wsparcia osób o szerokich horyzontach. Jednak póki Golec uOrkiestra gra tyle koncertów, ile gra, nagrywa tyle płyt, ile nagrywa, nie ma raczej szans na zrealizowanie tego pomysłu w najbliższym czasie.
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 2/2010
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...