Nowe sądy tylko dla franczyzy?

Będzie specustawa? / Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości sugerowali, że lepszym rozwiązaniem (bo szybszym do wprowadzenia i dającym szansę na dalej idące, szczegółowe przepisy) jest przyjęcie specustawy dotyczącej franczyzy zamiast zmian w Kodeksie Cywilnym, co zmieniłoby tylko ramy działania rynku.
Piątek
25.03.2022
24 marca Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało spotkanie z organizacjami franczyzobiorców i franczyzodawców. Do ustawy coraz bliżej?
 

Ministerstwo zdefiniowało sześć obszarów, na których mają się skupić prace legislacyjne dotyczące franczyzy, to m.in. sporna kwestia okresów wypowiedzeń umów franczyzowych, okres trwania zakazu konkurencji po ustaniu umowy, regulacja ustawowa kwestii rozliczenia nakładów franczyzobiorcy, alternatywny sposób rozstrzygania sporów i zakres koniecznych informacji zawieranych w prospekcie informacyjnym.

Wszystkie tematy są już omawiane co najmniej od czasów Kodeksu Dobrych Praktyk tworzonego przy Rzeczniku MSP. Kodeks ten – choć bez stempla rzecznika – został niedawno przyjęty przez kilkadziesiąt firm franczyzowych i – jak widać – stanowi punkt wyjścia do wszystkich innych dyskusji o uregulowaniu rynku.

Co nowego?

Jedynym nowym wątkiem spotkania był pomysł powołania obligatoryjnych sądów arbitrażowych, które miałyby szerokie uprawnienia do rozstrzygania sporów, dużo szersze niż komisje mediacyjne. Z wynikiem ich pracy musiałyby się liczyć sądy powszechne podczas orzekania. Ministerstwo uważa, że przyspieszyłoby to proces rozstrzygania sporów. Takie sądy powstałyby w całej Polsce. Skąd fundusze na nową instytucję? Pieniędzy na nowe sądownictwo franczyzowe Minister Sprawiedliwości ma szukać u rządowego koalicjanta, czyli w Ministerstwie Finansów. Mecenas Anna Hlebicka-Józefowicz z Lewiatana poprosiła ministerstwo o przedstawienie większej liczby szczegółów na temat sądów arbitrażowych, zanim rynek ustosunkuje się do tej propozycji. Nieoficjalnie część firm franczyzowych podejrzewa, że jest to pomysł zgłoszony przez najbardziej wojujących franczyzobiorców, żeby ich sprawy sądowe mogły trafić do bardziej przychylnych dla nich sądów albo żeby wręcz można było niejako od nowa poprowadzić sprawy, które są w toku. Byłaby to próba stworzenia alternatywnego sądownictwa tylko dla jednego rynku.

Ponadto przedstawiciele MS sugerowali, że lepszym rozwiązaniem (bo szybszym do wprowadzenia i dającym szansę na dalej idące, szczegółowe przepisy) jest przyjęcie specustawy dotyczącej franczyzy zamiast zmian w Kodeksie Cywilnym, co zmieniłoby tylko ramy działania rynku.

Arkadiusz Słodkowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców przestrzegał przed zbyt daleką interwencją legislacyjną w rynek, która mogłaby na przykład zamknąć możliwość wolnego kształtowania modeli biznesowych. – Stworzenie interwencyjnej ustawy, więc takiej, której funkcjonalność szybko by się zestarzała, byłaby błędem – powiedział.


Sprecyzowane obszary / Ministerstwo Sprawiedliwości zdefiniowało sześć obszarów, na których mają się skupić prace legislacyjne dotyczące franczyzy.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Bardzo pomocny artykol

31 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021