Glimar inwestuje około 374 mln zł
Puls Biznesu opisał program inwestycyjny jednej z połódniowych firm petrochemicznych. Rafineria Glimar rozpocznie niebawem budowę instalacji hydrokompleksu. Realizacja tego projektu ma umożliwić zmianę struktury produkcji i przetrwanie na coraz trudniejszym rynku petrochemicznym. Projekt ma pochłonąć około 100 mln EUR (374 mln zł).
W najbliższych tygodniach w Rafinerii Glimar w Gorlicach ruszy budowa instalacji hydrokompleksu. Koszt inwestycji wyniesie blisko 100 mln EUR (około 374 mln zł). Przedsięwzięcie jest finansowane przez konsorcjum zorganizowane przez Bank Przemysłowo-Handlowy. 20 proc. będzie stanowił udział własny Rafinerii Glimar - napisał Puls Biznesu.
- 26 lutego konsorcjum wpłaciło zaliczkę dla wykonawcy - firmy Lurgi Ol Gas Chemie GmbH z Niemiec. To oznacza, że faktycznie rozpoczęliśmy realizację tej kosztownej instalacji. Nie bez znaczenia dla przedsięwzięcia jest fakt, że część kredytu jest gwarantowana przez Hermesa - niemiecką rządową agendę ds. wspierania eksportu - powiedział Pulsowi Biznesu Tomasz Biodrowicz, główny specjalista ds. reklamy i promocji Rafinerii Glimar.
Wejście w niszę
Zgodnie z planem, budowa hydrokompleksu zakończy się w 2004 r. Jego uruchomienie umożliwi wytwarzanie wielu nowych specyfików naftowych, takich jak nafty, rozpuszczalniki, oleje bazowe i gotowe oleje smarowe dla przemysłu i motoryzacji. Dodatkowo produkowane będą tutaj oleje napędowe o niskiej zawartości siarki.
- Obecnie 97 proc. produkcji stanowią paliwa silnikowe. Dzięki hydrokompleksowi radykalnie wzrośnie udział innych produktów - powiedział dla Pulsu Tomasz Biodrowicz.
Rafinerie Południowe, w tym Glimar, nie mają większych szans konkurować z PKN Orlen, Rafinerią Gdańską czy rafineriami ze Słowacji i Czech w dziedzinie produkcji benzyn i oleju napędowego. Glimar wejdzie więc w produkcję niszową, która stwarza nadzieję na przetrwanie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Takiego dużego programu rozwoju opartego na nowych produktach nie mają inne rafinerie południowe.
Bez prywatyzacji
Według Macieja Giereja, członka zarządu Nafty Polskiej, w związku z realizowaną strategią rozwoju Glimaru (w którym 75 proc. udziałów ma Nafta Polska, a resztę Skarb Państwa i pracownicy) nie jest przewidziana prywatyzacja firmy w najbliższych latach. Rafineria przechodzi natomiast proces restrukturyzacji, w którego ramach są wydzielane i usamodzielniane spółki o charakterze pomocniczym. Redukowane jest również zatrudnienie - do końca tego roku liczba pracowników ma spaść z 610 do około 570. Dwie inne rafinerie południowe - Trzebinia i Jedlicze - od kilku lat należą do PKN Orlen.
- W marcu gotowe będzie memorandum prywatyzacyjne dla Rafinerii Jasło. Analizujemy też pod kątem prywatyzacji program wydzielania spółek i tworzenia struktury holdingowej w Rafinerii Czechowice - podsumowuje dla Pulsu Biznesu Maciej Gierej.
Więcej: Paweł Janas, Puls Biznesu 28 lutego 2001, str.6
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Franczyzodawca Cukrem i Solą oraz Cafe Słodziak poszerza ofertę w lokalach m. in. o croissanty z dubajską czekoladą. Ma też propozycję dla franczyzobiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na inwestycji.
Jak zwolnić pracownika? Albo jak powiedzieć załodze, że pensje w tym miesiącu mocno się spóźnią? Życie szefa nie zawsze jest usłane różami.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...