Nowe zasady rozwoju franczyzy w Chinach

Poniedziałek
18.04.2005
Ministerstwo Gospodarki w Chinach wydało 31 grudnia 2004 r., znowelizowaną wersję Postanowień Administracyjnych dla działań franczyzowych, która zastąpiła starą, wydaną w roku 1997.
 

Bieżąca wersja, która weszła w życie 1 lutego 2005 r., ma na celu: zestandardyzowanie zasad rozwoju franczyzy, chronić prawa i interesy franczyzobiorcy i franczyzodawcy oraz promować prawidłowy rozwój franchisingu.

Uregulowana struktura

Nowe Postanowienia Administracyjne dotyczą wszelkich działań franczyzowych w Chinach i zawierają specjalny dział z informacjami przeznaczonymi dla zagranicznych inwestorów.

Działania franczyzowe są definiowane jako transakcje, podczas których franczyzodawca zezwala franczyzobiorcy na używanie jego marki, nazwy firmowej, know-how. Poza tym dawca licencji organizuje biorcy szkolenia oraz przekazuje mu model biznesowy.

Postanowienia Administrycyjne przedstawiają także warunki umowy franczyzowej, ponadto zawierają zastrzeżenia, które zobowiązują franczyzodawcę do ujawnienia franczyzobiorcy wszelkich informacji dotyczących sieci, na minimum 20 dni przed planowaną datą podpisania umowy.

Postanowienia Administracyjne przedstawiają dwa rodzaje działań franczyzowych:

   1. Franczyza bezpośrednia – franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy prawa, które pozwalają mu otworzyć własny biznes zgodnie z wynegocjowanymi warunkami zapisanymi w umowie franczyzowej.
   2. Sub-franczyza – franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy prawa, które obowiązują tylko na poszczególnym rejonie, gdzie może posiadać swoją sub-franczyzę lub otworzyć własny biznes.

  Nowe Postanowienia Administarcyjne wyznaczają reguły określające m.in. minimalny okres przez który sieć franczyzowa musi działać (3 lata). W starych postanowieniach termin nie był sprecyzowany.

  Implikacja podatkowa

  W chwili obecnej, nie ma żadnych specjalnych reguł podatkowych dotyczących działań franczyzowych w Chinach. Opłaty licencyjne będą opodatkowane biznesowym podatkiem o standardowej 5 proc. stopie podatkowej.

  Poza tym, franczyzodawcy też będą opodatkowani zbiorowym podatkiem dochodowym wedle odpowiednich stóp podatkowych, podczas gdy zagraniczni franczyzodawcy podlegają 10 proc. podatkowi według chińskiego prawa podatkowego.


  POPULARNE NA FORUM

  Oszukani przez franczyzodawcę

  Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

  48 wypowiedzi
  ostatnia 22.09.2023
  Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

  Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

  40 wypowiedzi
  ostatnia 22.09.2023
  piszę pracę na temat franchisingu :)

  hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

  14 wypowiedzi
  ostatnia 24.05.2023
  Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

  przeciez to złodzieje

  1 wypowiedzi
  ostatnia 04.05.2023
  piszę pracę na temat franchisingu :)

  Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

  14 wypowiedzi
  ostatnia 23.04.2023
  Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

  Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

  211 wypowiedzi
  ostatnia 13.03.2023
  Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

  Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

  4 wypowiedzi
  ostatnia 10.02.2023
  Chciałbym otworzyć punkt z nawozami

  Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...

  1 wypowiedzi
  ostatnia 01.12.2022