Forum: Droga Redakcjo 1475

Magda 06.02.2003 *.proxy-eth0-bpnet.demo.pl

Jestem skołowana: "franchising", "franszyza" czy "franczyza" - może by tak używać jednego, polskiego określenia dla tego typu działalności? Słownik wyrazów obcych uznaje tylko "franszyzę" .Zróbmy z tym porządek!

Redakcja 07.02.2003 *.www.profitsystem.pl

263
Poprawne formy to franchising i franczyza. Franszyza to pojęcie z terminologii ubezpieczeniowej, z kolei pojęcie franchise nie przyjeło się.

Ten temat był już omawiany, prosimy zerknąć na zapis dyskusji

Magda 10.02.2003 *.proxy-eth0-bpnet.demo.pl

Dziękuję za informacje.Podsumowywując, należy używać pochodnych słowa "franczyza" to dlaczego używacie franchising?

Redakcja 11.02.2003 *.www.profitsystem.pl

263
Staramy się używać wersji polskiej tam, gdzie tylko się da. Dla definicji samego pojęcia czasami wymiennie używamy wersji polskiej i angielskiej, bo obie funkcjonują w obiegu i nie możemy udawać, że jest inaczej. Język jest żywą materią i nie da sie tu nic zadekretować (vide: historia ustawy o języku polskim). Choć oczywiście od czegoś trzeba zacząć. Rada zrobiła ważny krok w stronę spolszczenia pojęcia franchising. My staramy się pomóc.

Magdo, a tak marginesie: poprawna wersja imiesłowu czynnego od czasownika podsumować brzmi "podsumowując", a nie tak, jak napisałaś.

Pozdrawiamy wszystkich fanatyków franczyzy :)

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.