Biurokracja odstrasza przedsiębiorców

Środa
21.03.2012
Z badania przeprowadzonego na zlecenie PKPP Lewiatan wynika, że ponad połowa Polaków nie zna przepisów i nie ma pomysłu na własną firmę.
 

Oceniając swoje przygotowanie do prowadzenia biznesu 57 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie zna przepisów (podatkowych, pracowniczych), które umożliwiają prowadzenie firmy, a 37 proc. chwaliło się znajomością przepisów.

- Nie dziwi mnie fakt, że 57 proc. ankietowanych uważa, że nie zna przepisów potrzebnych do prowadzenia biznesu, ponieważ biurokracja nadal jest niezwykle skomplikowanym aspektem prowadzenia działalności gospodarczej - mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu InPost. - Niepokojące jest natomiast, to że ponad połowa ankietowanych deklaruje, że nie ma pomysłu na własną firmę. W biznesie liczy się bowiem kreatywność i odwaga.

damian Ozga, prezes zarządu My Travel.

W 2011 roku w Polsce powstało tylko ok. 37 tys. nowych przedsiębiorstw. Jest to drastyczny spadek w stosunku do lat poprzednich, kiedy to rejestrowano rocznie 80-100 tys. firm. Nie traci na dynamice wzrostu franczyza - w ostatnim roku przybyło ponad 5 tys. franczyzobiorców.

Na pytanie „czy mam pomysł na własną firmę” 51 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie nie lub raczej nie, 41 proc. zdecydowanie tak lub raczej tak, zaś 8 proc. stwierdziło nie wiem. Wyniki te przekładają się także na kolejne pytanie, gdzie przy ocenie stwierdzenia „umiem być szefem” 49 proc. badanych odpowiedziało zdecydowanie nie lub raczej nie, natomiast 39 proc. zdecydowanie tak lub raczej tak.

- Trudno oczekiwać od kogoś, kto przez znaczną część swojego zawodowego życia był głównie pracownikiem realizującym czyjeś wytyczne, że z dnia na dzień będzie potrafił być szefem lub że jest wulkanem pomysłów na biznes - komentuje Daniel Małota, franchise development manager w firmie Personnel International Sp. z o.o. - Myślę, że w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyczy to osób zaczynających swoje zawodowe życie na przestrzeni choćby ostatnich 15 lat.

- Chcąc poznać prawdziwą wartość poznawczą badania należałoby wskazać m.in. wykształcenie, wiek czy miejsce zamieszkania ankietowanych. Mają one duże znaczenie przy analizie wyników. Dla przykładu, osoby w wieku 45+ dorastały w czasach poprzedniego ustroju, który nie sprzyjał podejmowaniu własnych inicjatyw. Podobnie z miejscem zamieszkania: są regiony kraju gdzie na wskutek zmian gospodarczych znacząca część osób w wieku produkcyjnym tracąc pracę została pozostawiona bez perspektyw na przyszłość – dodaje Daniel Małota.

Z danych ZUS wynika, że w 2011 roku w Polsce powstało tylko ok. 37 tys. nowych przedsiębiorstw. Jest to drastyczny spadek w stosunku do lat poprzednich, kiedy to rejestrowano rocznie 80-100 tys. firm. Pod uwagę trzeba wziąć także fakt, że tylko połowa założonych w 2011 r. biznesów to firmy jednoosobowe, podczas gdy właśnie takie dominowały w ostatnich latach.

- 39 proc. Polaków umie być szefem – to całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę specyfikę prowadzenia biznesu w naszym kraju – zaznacza Rafał Brzoska. - Przez ponad 20 lat od transformacji ustrojowej wiele się zmieniło. Branża HR dynamicznie się rozwija, wprowadzamy z sukcesem wiele standardów zachodnich, jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze to, co sprawdza się na przykład w Ameryce, będzie prawidłowo funkcjonowało także w Polsce.

Badanie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 2000 osób, w wieku 15 plus przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Badanie odbyło się w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Franchising - jak to jest po polsku?

I wish for more updates in future and i was hoping for this informative article and then i found many things from this info. https://www.escortsindwarka.com/ Thanks for your...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2019
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Jak ma się dobrych ludzi to wszystko jest możliwe. Samemu nie trzeba gotować. Trzeba umieć zarządzać.

14 wypowiedzi
ostatnia 17.01.2019
Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Są różne sposoby na zdobycie pieniędzy. Najlepiej jest oczywiście zaoszczędzić, ale to wszystko zależy od wypłaty, jak i od wydatków. Warto też pomyślec o partnerze...

2 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Własny biznes z małym kapitałem

Stosunkowo niewielkim kosztem można uruchomić mobilną myjnię parową. warto zerknąć na greensteam.pl po więcej informacji

124 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2018
kolektura lotto

A ja wam mówię że to złodzieje ! ProwiZje rzędu 300-400 zł Zdrpki na których ciągle chcą oszulac, nigdy nie mieliśmy problemu z pracownikami zawsze wszystko się...

13 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018