Galerie: walka o przetrwanie

Nie wszystkie sklepy się otworzą / Na konferencji prasowej LPP (Reserved, Mohito) Sławomir Łoboda, wiceprezes spółki, poinformował o rozwiązaniu części umów z galeriami handlowymi.
Niedziala
03.05.2020
Otwierają się galerie handlowe, tymczasem w tle trwa walka wynajmujących z najemcami o czynsze. Czy rząd zainterweniuje?
 

W imię bezpieczeństwa i zdrowia obywateli galerie zostały zamknięte w marcu przez rząd. Działać tam mogły jedynie sklepy spożywcze, apteki, pralnie i kioski. Półtora miesiąca strachu przeorało nawyki konsumenckie i wywróciło do góry nogami sposób, w jaki robimy zakupy. Eksplozji popytu doświadczył e-handel, konsumenci jeśli wybierali zakupy w tzw. „realu” to były to sklepy bliżej domu, uliczne, co najwyżej pasaże/parki handlowe na kilkanaście sklepów, do których można szybko wejść, zrobić zakupy i jeszcze szybciej wyjść.

Obroty w galeriach czołgają się po ziemi

To, co zobaczymy po ponownym otwarciu galerii, nie będzie przypominało dawnych zakupów dla przyjemności: będziemy musieli nosić obowiązkowe rękawiczki i maseczki, zachować odstępy społeczne na dwa metry, przed każdym sklepem staną płyny dezynfekcyjne, nastąpi rozrzedzenie liczby gości do jednego klienta na 15 m2, dodatkowo wszędobylskie kamery termowizyjne posegregują klientów na różne poziomy zagrożeń, a z megafonów zagrzmią informacje o zagrożeniu pandemią. Brakuje tylko godziny policyjnej. Nic tylko robić zakupy… 

W Chinach po otwarciu galerii obroty przez długi czas nie chciały przekroczyć 20 procent tych z analogicznego okresu 2019 roku. Minął już miesiąc i nie są wiele wyższe. Dlatego nie dziwne, że większość najemców żąda drastycznego ograniczenia wysokości czynszu. Albo od razu wypowiada umowy w tych galeriach, które już przed kryzysem miały swoje wady, a teraz najprawdopodobniej będą świecić pustkami. Zdaniem najemców podstawę do wypowiedzenia umów daje specustawa koronowirusowa i przepis o sile wyższej zapisany w kodeksie cywilnym.

Znane marki kładą wypowiedzenia galeriom

EMPiK poinformował o rezygnacji z otwarcia 40 sklepów. Twierdzi, że zostanie tylko tam, gdzie jest szansa na realny powrót popytu, a coraz większy nacisk postawi na sprzedaż on-line. O rozwiązaniu części umów poinformował też na konferencji prasowej LPP (Reserved, Mohito) Sławomir Łoboda, wiceprezes spółki.

– Czynsze na dotychczasowym poziomie nie są w żaden sposób uzasadnione z powodu ograniczonych usług, jakie w związku z restrykcjami w handlu mogą obecnie świadczyć galerie handlowe dla użytkowników lokali i swoich klientów. Brak dostosowania wysokości czynszów do obecnej sytuacji galerii handlowych oznaczałyby konieczność zamykania sklepów, a tym samym zwolnień pracowników, a tego za wszelką cenę staramy się uniknąć. Od kilku tygodni głośno mówimy o tragicznej sytuacji całego sektora handlu i usług. Jeśli chcemy obronić miejsca pracy, musimy jak najszybciej dostosować warunki prowadzenia działalności handlowej, w tym w szczególności kosztów najmu, do nowej rzeczywistości. Każdy dzień zwłoki w tej sprawie zwiększa ryzyko gigantycznej fali zwolnień. Dlatego musimy podejmować decyzje tu i teraz, opierając się na dostępnych metodach i bazując na dotychczasowej wiedzy o długotrwałych skutkach epidemii – powiedział Sławomir Łoboda.

LPP dopuszcza negocjacje i powrót do niektórych galerii, ale tylko na nowych, poepidemicznych warunkach. Portal Franchising.pl dowiedział się nieoficjalnie, że LPP proponuje galeriom czynsz od obrotu na poziomie 6-8 procent.

Najemcy chcą ustawy o czynszach

Tuż przed decyzją rządu o częściowym odmrożeniu galerii toczyły się obrady Okrągłego Stołu między właścicielami galerii a najemcami sklepów i punktów usługowych. Właściciele galerii twardo trzymali się stanowiska, że ewentualne rabaty dla najemców powinny być tylko ustalane w indywidualnych negocjacjach. 

To stanowisko lwa, który wie, że łatwiej pożreć antylopę, jak się ją odpędzi od stada – mówi anonimowo jeden z uczestników Okrągłego Stołu. I podaje przykład galerii, która próbowała obejść nawet ustawę koronawirusową wysyłając do punktów gastronomicznych faktury i żądając zapłaty w pełnym wymiarze mimo zamknięcia galerii. – Operator galerii przedstawił stanowisko, że restauracja to punkt usługowy a nie handlowy, a w ustawie jest tylko zdanie o ograniczeniach w handlu.

Najemcy znając przykłady działań nie fair ze strony galerii prezentowali wspólne stanowisko, w którym podstawowa wysokość rabatów musi dotyczyć wszystkich najemców oraz mieć wymiar ustawy lub rozporządzenia, tak aby mniejsi najemcy nie mieli kłopotów z ich wyegzekwowaniem od galerii. 

Polska Organizacja Franczyzodawców wspierając stanowisko organizacji zrzeszających najemców wystosowała do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz do stron Okrągłego Stołu stanowisko, oto jego fragment:

POF w imieniu 83 tys. właścicieli punktów usługowych i sklepów prowadzonych we franczyzie chciałby mocno zaapelować do przedstawicieli rządu o opracowanie uniwersalnego, równego i sprawiedliwego systemu wsparcia dla wszystkich najemców, tak aby tym wsparciem mogli zostać objęci najemcy we wszystkich miejscach najmu – zarówno w dużych galeriach (co było przedmiotem Okrągłego Stołu), ale też w mniejszych parkach handlowych, a także w kamienicach prywatnych i lokalach należących do samorządu. Jednocześnie podtrzymujemy chęć rozmów z rządem i środowiskiem wynajmujących na temat rozwiązań pomocowych” – napisał w oświadczeniu Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu POF.

Wynajmujący wywracają Okrągły Stół

Negocjacjom najemców i wynajmujących przysłuchiwali się przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju oraz banków kredytujących operatorów galerii i duże polskie marki. Kiedy już miało dojść do kompromisu zaproponowanego przez wiceprezesa PKO BP Jakuba Papierskiego, wynajmujący zasłonili się brakiem pełnomocnictw od zagranicznych central. Proponowany w kompromisie średni rabat w czynszu do końca roku miał wynieść od 40 do 50 procent. Opłaty serwisowe miały być spłacane w całości, ale dopiero od 2022 roku. Galerie miały w zamian otrzymać automatyczne przedłużenie umów z najemcami.

Brak uzgodnień z winy wynajmujących spowodował, że część firm posiadających sklepy i punkty usługowe w galeriach od razu zdecydowała się na wypowiedzenie umów najmu. Część znanych marek bardzo poważnie to rozważa i decyzje podejmie w najbliższym czasie. Gdyby skala wypowiedzeń wzrosła, kłopoty spadną zarówno na galerie, których wartość drastycznie spadnie, jak i na banki kredytujące galerie, które już w czerwcu będą musiały dokonać odpisów. 

– Jedno jest pewne: żaden najemca nie będzie w stanie płacić 100 proc. czynszu sprzed epidemii. Grozi nam strajk małych i średnich najemców. Dlatego interwencja rządu, który uregulowałby rynek najmu galeryjnego „odgórnym kompromisem” wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem – mówi Arkadiusz Słodkowski z POF.

Kto szepcze do ucha Minister

Na razie żadnych propozycji w tej sprawie rząd nie składa, a zakulisowe rozmowy obu stron Okrągłego Stołu z rządem wciąż trwają. Tym razem już osobno każdy prezentuje swoje stanowisko i interesy. Wczesna decyzja o otwarciu galerii już 4 maja – niewygodna bo zaraz po długim weekendzie –zaskoczyła najemców, a przecież dzień wcześniej „Rzeczpospolita” napisała o „pewnej dacie” 18 maja. To przyspieszenie mogłoby świadczyć o zyskiwaniu pewnej przewagi przy uchu rządzących przez galerie zdeterminowane do jak najszybszego odzyskania wpływów z czynszu. W rozporządzeniu pojawiła się też możliwość sprzedaży na wynos w gastronomii (wcześniej gastronomia miała być zamknięta całkowicie), co może dawać operatorom galerii podstawę do zmuszania punktów gastronomicznych do otwarcia i wystawiania im faktur za najem. Gra o duże pieniądze wciąż trwa, a o jej rezultatach poinformujemy.

Galerie handlowe a koronawirus:

• Przyspieszona data otwarcia galerii handlowych;

• W galeriach handlowych atmosfera, jak w szpitalu zakaźnym;

• Czy da się zjeść Big Maca w maseczce i foliowych rękawiczkach?

• Wynajmujący lekceważą ustalenia Okrągłego stołu z najemcami;

• Kto się otworzy, a kto nie?

• Coraz więcej wypowiedzeń czynszu trafia do galerii;

• Czy banki uniosą bankructwa galerii?

• Czy będzie strajk najemców?

• Rynek najemców i wynajmujących czeka na „odgórny kompromis” dotyczący czynszów.

==========================================================================================

Dla wszystkich zainteresowanych aktualnymi zasadami prowadzenia handlu i usług na terenie galerii prezentujemy opracowanie Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zamieszczamy link z rekomendacjami dla poszczególnych branż.


Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców / "Jedno jest pewne: żaden najemca nie będzie w stanie płacić 100 proc. czynszu sprzed epidemii. Grozi nam strajk małych i średnich najemców. Dlatego interwencja rządu, który uregulowałby rynek najmu galeryjnego „odgórnym kompromisem” wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem".

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Drodzy, wielka prośba do osób, które prowadzą swoją działalność. Możecie wypełnić poniższą ankietę? Zajmie Wam to maks 1 min. Przygotowuje narzędzie, które ma...

126 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2020
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, jestem studentką III roku finansów menedżerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prowadzę badania do pracy licencjackiej na temat źródła finansowania...

208 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2020
Franczyza

Jakie sieci handlowe nie blokują decyzji podejmowanych przez partnera? Chciałbym wejść na rynek, bo mam już pewne doświadczenie, ale właśnie boję się mocnego...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Społeczność Franchising.pl

Strata 37000 PLN. Jestem na drodze sądowej z firmą blinkee.city / Blinkee. W lutym 2019 podpisana i wysłana umowa. Pieniądze wysłane. Do dnia 13.12.2019 brak skuterów,...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2019
Biznes na dodatek

Z tymi kwotami 6.000~12.000pln to raczej byłbym bardzo ostrożny ;-) Ale faktycznie taka opcja jest ciekawa, główne problemy InPostu to niestety... Technika! Terminale do...

2 wypowiedzi
ostatnia 29.11.2019