Przygotuj się na franczyzę

Gotowi do działania / Kiedy zgłosi się do nas potencjalny franczyzobiorca musimy mieć gotowe, atrakcyjne materiały, które możemy mu momentalnie udostępnić i które możemy z nim omówić.
Wtorek
01.09.2020
– Przy przekształcaniu biznesu w sieć franczyzową potrzebujemy dobrze opracowanego modelu finansowego – mówi Karol Kaczmarek, doradca we franczyzie PROFIT system.
 

Czy biznesplan i model finansowy to to samo?

Biznesplan to materiał kompleksowy, bardzo szeroki, zawierający np. analizy rynku docelowego, grupy docelowej, sposoby dotarcia do klientów, strategię marketingową itd. Model finansowy jest częścią składową dobrze opracowanego biznesplanu. Jest niejako ilustracją liczbową biznesu. Odpowiada na pytania: ile trzeba zainwestować, jakich przychodów można się spodziewać, jakie koszty trzeba ponosić przy funkcjonowaniu biznesu, zawiera rachunek zysków i strat. Model finansowy pomaga podjąć decyzję, czy dana inwestycja jest wystarczająco atrakcyjna finansowo, czy też nie.

Czemu startujący franczyzodawca potrzebuje modelu finansowego? Przecież on zna swój biznes od podszewki.

Opracowanie modelu finansowego, kiedy chcemy przekształcić nasz biznes w sieć franczyzową, jest nam potrzebne z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że kiedy zgłosi się do nas potencjalny franczyzobiorca musimy mieć gotowe, atrakcyjne materiały, które możemy mu momentalnie udostępnić i które możemy z nim omówić. Po drugie opracowanie takiego modelu to najlepsza okazja i najlepszy sposób, żeby przeprowadzić na chłodno analizę, testy zasadności i opłacalności inwestycji we franczyzę.

Jak się za to zabrać?

Należy zebrać możliwie najwięcej szczegółowych danych, które opisują własny biznes, czyli np. co się sprzedaje, ilu klientów odwiedza lokal, jaka jest wysokość marży na sprzedaży oraz jakie koszty generuje biznes? Powinniśmy zawsze bazować na wynikach placówek własnych, jednocześnie pamiętając, że optymalny zakres danych to pełny rok kalendarzowy. Trzeba wziąć pod uwagę sezonowość, tempo zdobywania rynku. Musimy dokładnie przejrzeć wyniki finansowe osiągane w naszym sklepie czy restauracji, zebrać wszystkie koszty i przełożyć to na realia placówki franczyzowej. To pozwoli nam udzielić odpowiedzi na pytania, które później będą nam zadawać kandydaci na franczyzobiorców: ile muszę zainwestować w taki punkt, jak wysokie będę miał przychody miesięczne, z jakimi kosztami będę musiał się liczyć. No i najważniejsze: ile będę na tym zarabiał, kiedy nastąpi zwrot zainwestowanych środków, kiedy przekroczę próg rentowności.

Zbudowanie modelu finansowego jest nam potrzebne także po to, aby odpowiedzieć samemu sobie na pytanie, jak skonstruować i w jakiej wysokości pobierać opłaty franczyzowe. Ile zażądać od franczyzobiorcy za przystąpienie do systemu, jakich miesięcznych opłat oczekiwać – czy to ma być określona kwota, np. 1-1,5 tys. zł miesięcznie, czy raczej procent od obrotu, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości.

Model finansowy jest więc istotniejszy dla franczyzobiorcy czy dla franczyzodawcy?

Powiedziałbym, że dla franczyzodawcy. Po pierwsze dysponuje materiałem, którego będą od niego oczekiwać kandydaci na franczyzobiorców. A po drugie przygotowanie modelu finansowego pozwala na chłodno spojrzeć na swój własny biznes. Skalkulować wszystko tak, aby mieć pewność, że nasza oferta będzie atrakcyjna dla potencjalnych licencjobiorców, znaleźć atuty, które warto podkreślić. I – z drugiej strony – ustalić opłaty franczyzowe na takim poziomie, aby pozyskać wystarczające środki na realizację wsparcia dla franczyzobiorców, co przecież jest istotą biznesu na licencji.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska


Karol Kaczmarek, ekspert PROFIT system / "Musimy dokładnie przejrzeć wyniki finansowe osiągane w naszym sklepie czy restauracji, zebrać wszystkie koszty i przełożyć to na realia placówki franczyzowej".

POPULARNE NA FORUM

Klient może spać spokojnie

czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie

1 wypowiedzi
ostatnia 11.09.2020
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości

Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.

36 wypowiedzi
ostatnia 07.09.2020
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Drodzy, wielka prośba do osób, które prowadzą swoją działalność. Możecie wypełnić poniższą ankietę? Zajmie Wam to maks 1 min. Przygotowuje narzędzie, które ma...

126 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2020
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, jestem studentką III roku finansów menedżerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prowadzę badania do pracy licencjackiej na temat źródła finansowania...

208 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2020
Franczyza

Jakie sieci handlowe nie blokują decyzji podejmowanych przez partnera? Chciałbym wejść na rynek, bo mam już pewne doświadczenie, ale właśnie boję się mocnego...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020