Dla części przedsiębiorców trudności związane z pandemią okazały się nie do pokonania. Innym konieczność dostosowania się do nowych warunków otworzyła nowe możliwości.
 

Tak jest w przypadku Gigantów Programowania, sieci franczyzowej działającej w branży EdTech.

Stan branży edukacyjnej w Europie i w Polsce

Miniony rok okazał się rekordowy pod względem inwestycji w technologie edukacyjne w Europie, co pokazuje raport “EdTech i nowe technologie w branży edukacji. Krajobraz branży, trendy, historie sukcesu” przygotowany przez Project People. Podczas, gdy wiele branż borykało się z załamaniem gospodarki, rynek e-edukacji poradził sobie bardzo dobrze i jego potencjał dalej rośnie. Tylko na przestrzeni 6 lat, poziom inwestycji wzrósł 10-krotnie, a prognozy sięgają dużo dalej i - wedle przewidywań - udział EdTechu w globalnym rynku w roku 2025 osiągnie 4,4%. 

 

Bardzo obiecująco wygląda to także w Polsce, gdzie powstaje wiele startupów edukacyjnych lub oferujących narzędzia dla edukacji. W czołówce są Brainly, Upskilling czy MyTutorWeb, którym na rozwój udało się pozyskać wysoki kapitał z funduszy VC.  Szybki wzrost notują też Giganci Programowania.

 

Giganci Programowania prowadzą kursy programowania dla dzieci i młodzieży, ucząc najmłodszych tworzenia gier przy wykorzystaniu narzędzi i środowisk dostosowanych do ich wieku i możliwości, a starszych uczestników zajęć, profesjonalnych języków kodowania. Dla założycieli szkoły najważniejsza jest, że tworząc taki produkt, pomagają uczniom rozwijać kompetencje, które będą miały wpływ na ich przyszłość.

 

Lekcja dla edukacji

 

Głównym wyzwaniem i największą nauką wyniesioną z ubiegłego roku dla szkół oraz firm związanych z edukacją było przejście z tradycyjnego modelu nauczania stacjonarnego do online’u i sprawna organizacja zajęć w nowych warunkach. Gigantom Programowania udało się to zrobić w 10 dni.

 

-Zaskoczyło nas tempo, w którym trzeba było przejść w online. Zakładaliśmy, że na upowszechnienie zajęć online będzie potrzeba jeszcze kilku lat. Natomiast pandemia spowodowała, że zrobiliśmy to… w 10 dni. W tym czasie opracowaliśmy wszystko, co potrzebne, aby prowadzić zajęcia online: CRM, support zajęć, szkolenia dla trenerów. Natomiast kolejny okres był  czasem udoskonalania procesu organizacji - podsumowuje Radosław Kulesza.

 

Dzięki tym działaniom i pracy całego zespołu, firma wciąż się rozwija i idzie do przodu. Dynamiczny wzrost przełożył się też na wzrost liczby pracowników, która przez ubiegły rok zwiększyła się niemal dwukrotnie. Spółce, od ubiegłego roku, udaje się też podbijać kolejne rynki zagraniczne.

Globalnie, ale i lokalnie

Prężny rozwój szkoły Giganci Programowania, działającej także w formule franczyzowej zarówno w Polsce i na świecie, pokazuje, że wyjście na rynki zagraniczne nie oznacza zamknięcia się na lokalnych partnerów.

 

-Mimo, że w ostatnim czasie postawiliśmy mocno na rozwój sieci poza granicami Polski, a nawet Europy, na naszym rodzimym gruncie nadal jest wiele przestrzeni dla zajęć z programowania i my chcemy ją zapełnić  - komentuje Radosław Kulesza, prezes spółki Giganci Programowania. 

 

Szkoła posiada obecnie ponad 110 placówek w kraju, a celem jest dotarcie przynajmniej do wszystkich miast powiatowych. Jak zauważają właściciele Gigantów Programowania z roku na rok rodzice coraz chętniej zapisują dzieci na zajęcia dodatkowe, nie ograniczając się już tylko do nauki języków obcych i  zajęć sportowych. Trend ten jest coraz bardziej widoczny także w małych miejscowościach, które,  z punktu widzenia biznesowego, mają duży potencjał z uwagi na dużo mniejszą konkurencyjność. W przypadku zajęć z programowania często taka konkurencja w ogóle nie istnieje, a nawet oferta innych zajęć dodatkowych jest tam mniej atrakcyjna niż w dużych ośrodkach miejskich.

Dopasowana oferta

W Gigantach Programowania oferta franczyzowa uzależniona jest od liczby mieszkańców w miejscowości, w której ma być otwierana placówka. Na ten moment są 4 przedziały wysokości opłat zależne od liczby mieszkańców, a koszt licencji zaczyna się od 8 tys. zł.

 

Każdy franczyzobiorca rozpoczynający współpracę z Gigantami Programowania, otwiera placówkę edukacyjną na wybranym przez siebie obszarze, na który otrzymuje wyłączność. Zarabia na sprzedaży kursów, które oferuje w ramach placówki – zarówno semestralnych, jak i kursach dodatkowych, np. wakacyjnych, feryjnych, itp. Do centrali odprowadza tylko prowizję w wysokości 10- 12 proc.

Szczegóły oferty franczyzowej Gigantów Programowania można znaleźć na stronie https://www.giganciprogramowania.edu.pl/franczyza.