Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

Piątek
04.03.2022
Zarząd POF poinformował o złożeniu do Światowej Rady Franczyzy wniosku o zawieszenie Rosjan i Białorusinów w prawach członków tej organizacji do czasu wycofania się z ich agresji na Ukrainę.
 

Tekst oficjalnego wniosku-stanowiska POF z 4 marca 2022 roku.

Drodzy przyjaciele ze Światowej Rady Franczyzy!

Na wielu międzynarodowych targach i warsztatach poświęconych franczyzie od lat spotykaliśmy naszych partnerów biznesowych z Ukrainy. A teraz nie ma ich z nami. 24 lutego armia rosyjska napadła na ich niepodległy i demokratyczny kraj. Z tego powodu odważni Ukraińcy muszą dziś bronić swojej ziemi przed brutalnymi rosyjskimi najeźdźcami i ich bombami, opuszczając swoje domy i tracąc wszystko co posiadali. Giną cywile i dzieci.

Zdajemy sobie sprawę, że Rosja to także wiele osób dobrej woli, które nie popierają brutalnej wojny Putina. Jednakże nie wyobrażamy sobie wspólnego członkostwa z Rosyjską i Białoruską Organizacją franczyzową, gdy karabiny żołnierzy z tych krajów skierowane są w stronę obywateli Ukrainy. Dlatego wnioskujemy o zawieszenie członkostwa tych dwóch organizacji w Światowej Radzie Franczyzy do czasu, aż rosyjscy i białoruscy żołnierze opuszczą wolną i niepodległą Ukrainę.

Dodatkowo wnioskujemy o natychmiastowe usunięcie obu logotypów i nazw tych organizacji ze strony internetowej Światowej Rady Franczyzy i niezapraszanie członków tej organizacji na wydarzenia organizowane przez Radę.

Monika Dąbrowska
prezes zarządu

Polska Organizacja Franczyzodawców


Ponieważ członkami Światowej Rady Franczyzy są kraje z całego świata samo głosowanie nad zawieszeniem nie musi wypaść jednogłośnie. Zarząd POF zrobił kuluarowe rozpoznanie i niektóre kraje już zasłaniają się przepisami statutu i apolitycznością. POF postanowił jednak dać wyraz solidarności z ofiarami i wysłał stanowisko do wszystkich krajowych organizacji franczyzowych. Prezes Monika Dąbrowska w osobistym mailu prosiło solidarność z bombardowanymi dziećmi i cywilami i polemizuje z traktowaniem biznesu jako czegoś apolitycznego, rzekomo odległego od ludzkich spraw i postaw.

Tekst e-maila poniżej:

Szanowni Przyjaciele!

Jak wiecie Rosja napadła Ukrainę. Rosja we współpracy z Białorusią toczą wojnę z niepodległym krajem, bombardują miasta i wsie, a od rosyjskiej broni giną dzieci i cywile.

Dlatego jako ludzie mamy obowiązek zaprotestować. Nie kieruje nami polityka, liczy się humanizm, uważamy że biznes powinien opowiedzieć się po stronie dobra i prawdy.

Wiele organizacji biznesowych w odpowiedzi na inwazję Rosji wyklucza ten kraj z grona członków – zrobiła tak Europejska Organizacja Giełd Papierów Wartościowych. 

Rosyjscy i białoruscy sportowcy uczestniczący w paraolimpiadzie w Pekinie także zostali z niej wykluczeni. Czy na podstawie statutu albo jakiegoś przepisu? Nie! W  biznesie i sporcie nie chodzi o suchy przepis w statucie, tu chodzi o honor, ludzką przyzwoitość i solidarność z ofiarami.

Nie da się robić biznesu z krajem, który prowadzi okrutne wojny.

Postulujemy zawieszenie Rosyjskiego Stowarzyszenia Franczyzy (RFA) i Białoruskiej stowarzyszenia Franczyzy (Belfranchising) w prawach członka Światowej rady Franczyzy (WFC) do czasu aż kraje te wycofają swoje wojska, a Ukraina znów będzie cieszyć się niepodległością, wolnością i pokojem. 

Poprzyjcie nasz wniosek.

Z poważaniem
Monika Dąbrowska

Prezes Zarządu
Polskiej Organizacji Franczyzodawców


Treść dokumentu po angielsku

Treść dokumentu po rosyjsku


ekspert, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023