Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

Piątek
04.03.2022
Zarząd POF poinformował o złożeniu do Światowej Rady Franczyzy wniosku o zawieszenie Rosjan i Białorusinów w prawach członków tej organizacji do czasu wycofania się z ich agresji na Ukrainę.
 

Tekst oficjalnego wniosku-stanowiska POF z 4 marca 2022 roku.

Drodzy przyjaciele ze Światowej Rady Franczyzy!

Na wielu międzynarodowych targach i warsztatach poświęconych franczyzie od lat spotykaliśmy naszych partnerów biznesowych z Ukrainy. A teraz nie ma ich z nami. 24 lutego armia rosyjska napadła na ich niepodległy i demokratyczny kraj. Z tego powodu odważni Ukraińcy muszą dziś bronić swojej ziemi przed brutalnymi rosyjskimi najeźdźcami i ich bombami, opuszczając swoje domy i tracąc wszystko co posiadali. Giną cywile i dzieci.

Zdajemy sobie sprawę, że Rosja to także wiele osób dobrej woli, które nie popierają brutalnej wojny Putina. Jednakże nie wyobrażamy sobie wspólnego członkostwa z Rosyjską i Białoruską Organizacją franczyzową, gdy karabiny żołnierzy z tych krajów skierowane są w stronę obywateli Ukrainy. Dlatego wnioskujemy o zawieszenie członkostwa tych dwóch organizacji w Światowej Radzie Franczyzy do czasu, aż rosyjscy i białoruscy żołnierze opuszczą wolną i niepodległą Ukrainę.

Dodatkowo wnioskujemy o natychmiastowe usunięcie obu logotypów i nazw tych organizacji ze strony internetowej Światowej Rady Franczyzy i niezapraszanie członków tej organizacji na wydarzenia organizowane przez Radę.

Monika Dąbrowska
prezes zarządu

Polska Organizacja Franczyzodawców


Ponieważ członkami Światowej Rady Franczyzy są kraje z całego świata samo głosowanie nad zawieszeniem nie musi wypaść jednogłośnie. Zarząd POF zrobił kuluarowe rozpoznanie i niektóre kraje już zasłaniają się przepisami statutu i apolitycznością. POF postanowił jednak dać wyraz solidarności z ofiarami i wysłał stanowisko do wszystkich krajowych organizacji franczyzowych. Prezes Monika Dąbrowska w osobistym mailu prosiło solidarność z bombardowanymi dziećmi i cywilami i polemizuje z traktowaniem biznesu jako czegoś apolitycznego, rzekomo odległego od ludzkich spraw i postaw.

Tekst e-maila poniżej:

Szanowni Przyjaciele!

Jak wiecie Rosja napadła Ukrainę. Rosja we współpracy z Białorusią toczą wojnę z niepodległym krajem, bombardują miasta i wsie, a od rosyjskiej broni giną dzieci i cywile.

Dlatego jako ludzie mamy obowiązek zaprotestować. Nie kieruje nami polityka, liczy się humanizm, uważamy że biznes powinien opowiedzieć się po stronie dobra i prawdy.

Wiele organizacji biznesowych w odpowiedzi na inwazję Rosji wyklucza ten kraj z grona członków – zrobiła tak Europejska Organizacja Giełd Papierów Wartościowych. 

Rosyjscy i białoruscy sportowcy uczestniczący w paraolimpiadzie w Pekinie także zostali z niej wykluczeni. Czy na podstawie statutu albo jakiegoś przepisu? Nie! W  biznesie i sporcie nie chodzi o suchy przepis w statucie, tu chodzi o honor, ludzką przyzwoitość i solidarność z ofiarami.

Nie da się robić biznesu z krajem, który prowadzi okrutne wojny.

Postulujemy zawieszenie Rosyjskiego Stowarzyszenia Franczyzy (RFA) i Białoruskiej stowarzyszenia Franczyzy (Belfranchising) w prawach członka Światowej rady Franczyzy (WFC) do czasu aż kraje te wycofają swoje wojska, a Ukraina znów będzie cieszyć się niepodległością, wolnością i pokojem. 

Poprzyjcie nasz wniosek.

Z poważaniem
Monika Dąbrowska

Prezes Zarządu
Polskiej Organizacji Franczyzodawców


Treść dokumentu po angielsku

Treść dokumentu po rosyjsku


ekspert, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Chciałbym otworzyć punkt z nawozami

Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.12.2022
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021