Piątek
03.06.2022
Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE.
 

„Czas pandemii był dla nas intensywny, ale wychodzimy z niego obronną ręką” – powiedziała podczas otwarcia konferencji Monika Dąbrowska, prezes zarządu POF, McDelivery Lead w McDonald’s Polska. „To głównie dzięki temu, że franczyzodawcy w Polsce chcą stale się rozwijać i ulepszać swoje koncepty, tak aby towarzyszyć swoim parterom biznesowym w różnych okolicznościach” – dodała.

Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców – już niemal sto tysięcy – decyduje się na prowadzenie swojej działalności na licencji franczyzowej i wiążę się z rozpoznawalną marką, korzystając z jej know-how. Sektor franczyzy jest również liczącym się pracodawcą – na polskim rynku franczyzy wraz z franczyzodawcami i franczyzobiorcami pracuje prawie pół miliona osób. Będą do nich dołączać nowi profesjonaliści, ponieważ powstały już pierwsze w Polsce studia dotyczące zarzadzania franczyzą, o których na konferencji opowiadała dr Marta Ziółkowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Wartościowe wykłady

Sami uczestnicy konferencji mieli możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, podczas dwóch dni pełnych wykładów, zaczynając od wiedzy o nowej rzeczywistości geopolitycznej dr. Jacka Bartosiaka, sztuki prowadzenia sporów z prof. Ewą Pietrzyk-Zieniewicz, właściwego odczytywania danych statystycznych o czym mówiła Janina Bąk, aż po dyskusję z futurolożką prof. Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską o nowoczesnych technologiach i nowych pokoleniach oraz o obrazie rynku franczyzy w rzeczywistości (po)pandemicznej i wojennej – podczas prezentacji ekspertów z PROFIT system. Prelekcję przeprowadzili Michał Wiśniewski, prezes zarządu PROFIT system, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system, ekspert POF i Karina Korczyńska, prawniczka PROFIT system, ekspertka ds. umów franczyzy.

Jednym z ważnych tematów środowiska jest planowana przez rząd ustawa dotycząca franczyzy. Stąd również zamykający kongres wykład: „Franczyza – czy należy regulować ją ustawowo? Jak to jest na świecie?”, który prowadziła dr Anna Hlebicka-Józefowicz.

„W naszym odczuciu potrzebny był lokalny Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy – i takie rozwiązanie przygotowaliśmy. Kodeks, który wynegocjowaliśmy zarówno z franczyzodawcami jak i franczyzobiorcami, jest bezpieczny dla rynku i przedsiębiorców” – zwracał uwagę Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu PROFIT system, członek zarządu POF. „Liczę, że ewentualna ustawa dotycząca franczyz będzie z tym Kodeksem możliwie zbieżna: potrzebne są konkretne rozwiązania, a nie nadmierna regulacja. Franczyza w Polsce prawnie regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów czy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”.

„Nawiązaliśmy w minionych latach współpracę na rzecz franczyz z Polską Izbą Handlu, Polskim Stowarzyszeniem Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców czy Konfederacją Lewiatan. Jesteśmy dużą częścią polskiej gospodarki, dostrzeganą także przez inne organizacje biznesowe, a nasz głos staje się coraz bardziej słyszalny” – dodała Monika Dąbrowska. „Liczymy na konsultacje ustawodawcy z praktykami franczyzy, tym bardziej, że 8 na 10 franczyz, które działają w Polsce, to są nasze rodzime, polskie koncepty”.

Nowy zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców

Podczas Konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego został wybrany nowy zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców i członkowie Komisji Rewizyjnej.

Nowy zarząd tworzą (alfabetycznie): Paweł Aksamit (Stava), Jacek Biskup, Monika Dąbrowska (McDonald’s Polska), Anna Gniatkowska (Santander Bank Polska), Rafał Kościuk (Fit Cake), Krzysztof Łagowski (Carrefour), Damian Ozga (Perfect Look Clinic), Arkadiusz Słodkowski (PROFIT system) i Mirosław Szawerdo (ITM Polska). Prezeską POF została Monika Dąbrowska. 

Członkami Komisji Rewizyjnej ponowie zostali Paweł Korobacz (YES Biżuteria) i Sylwester Mroczek (Carrefour). Gratulujemy!


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023
Chciałbym otworzyć punkt z nawozami

Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.12.2022