Piątek
03.06.2022
Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE.
 

„Czas pandemii był dla nas intensywny, ale wychodzimy z niego obronną ręką” – powiedziała podczas otwarcia konferencji Monika Dąbrowska, prezes zarządu POF, McDelivery Lead w McDonald’s Polska. „To głównie dzięki temu, że franczyzodawcy w Polsce chcą stale się rozwijać i ulepszać swoje koncepty, tak aby towarzyszyć swoim parterom biznesowym w różnych okolicznościach” – dodała.

Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców – już niemal sto tysięcy – decyduje się na prowadzenie swojej działalności na licencji franczyzowej i wiążę się z rozpoznawalną marką, korzystając z jej know-how. Sektor franczyzy jest również liczącym się pracodawcą – na polskim rynku franczyzy wraz z franczyzodawcami i franczyzobiorcami pracuje prawie pół miliona osób. Będą do nich dołączać nowi profesjonaliści, ponieważ powstały już pierwsze w Polsce studia dotyczące zarzadzania franczyzą, o których na konferencji opowiadała dr Marta Ziółkowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Wartościowe wykłady

Sami uczestnicy konferencji mieli możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, podczas dwóch dni pełnych wykładów, zaczynając od wiedzy o nowej rzeczywistości geopolitycznej dr. Jacka Bartosiaka, sztuki prowadzenia sporów z prof. Ewą Pietrzyk-Zieniewicz, właściwego odczytywania danych statystycznych o czym mówiła Janina Bąk, aż po dyskusję z futurolożką prof. Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską o nowoczesnych technologiach i nowych pokoleniach oraz o obrazie rynku franczyzy w rzeczywistości (po)pandemicznej i wojennej – podczas prezentacji ekspertów z PROFIT system. Prelekcję przeprowadzili Michał Wiśniewski, prezes zarządu PROFIT system, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system, ekspert POF i Karina Korczyńska, prawniczka PROFIT system, ekspertka ds. umów franczyzy.

Jednym z ważnych tematów środowiska jest planowana przez rząd ustawa dotycząca franczyzy. Stąd również zamykający kongres wykład: „Franczyza – czy należy regulować ją ustawowo? Jak to jest na świecie?”, który prowadziła dr Anna Hlebicka-Józefowicz.

„W naszym odczuciu potrzebny był lokalny Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy – i takie rozwiązanie przygotowaliśmy. Kodeks, który wynegocjowaliśmy zarówno z franczyzodawcami jak i franczyzobiorcami, jest bezpieczny dla rynku i przedsiębiorców” – zwracał uwagę Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu PROFIT system, członek zarządu POF. „Liczę, że ewentualna ustawa dotycząca franczyz będzie z tym Kodeksem możliwie zbieżna: potrzebne są konkretne rozwiązania, a nie nadmierna regulacja. Franczyza w Polsce prawnie regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów czy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”.

„Nawiązaliśmy w minionych latach współpracę na rzecz franczyz z Polską Izbą Handlu, Polskim Stowarzyszeniem Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców czy Konfederacją Lewiatan. Jesteśmy dużą częścią polskiej gospodarki, dostrzeganą także przez inne organizacje biznesowe, a nasz głos staje się coraz bardziej słyszalny” – dodała Monika Dąbrowska. „Liczymy na konsultacje ustawodawcy z praktykami franczyzy, tym bardziej, że 8 na 10 franczyz, które działają w Polsce, to są nasze rodzime, polskie koncepty”.

Nowy zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców

Podczas Konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego został wybrany nowy zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców i członkowie Komisji Rewizyjnej.

Nowy zarząd tworzą (alfabetycznie): Paweł Aksamit (Stava), Jacek Biskup, Monika Dąbrowska (McDonald’s Polska), Anna Gniatkowska (Santander Bank Polska), Rafał Kościuk (Fit Cake), Krzysztof Łagowski (Carrefour), Damian Ozga (Perfect Look Clinic), Arkadiusz Słodkowski (PROFIT system) i Mirosław Szawerdo (ITM Polska). Prezeską POF została Monika Dąbrowska. 

Członkami Komisji Rewizyjnej ponowie zostali Paweł Korobacz (YES Biżuteria) i Sylwester Mroczek (Carrefour). Gratulujemy!


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Chciałbym otworzyć punkt z nawozami

Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.12.2022
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021