Sprzedaż Rafineri Gdańskiej
Rzeczpospolita opublikowała informacje, że Nafta Polska będzie prowadzić ostateczne negocjacje w sprawie sprzedaży Rafinerii Gdańskiej (RG) z angielską firmą Rotch Energy Limited oraz węgierskim koncernem paliwowym MOL. Tak wynika z komunikatu poniedziałkowego spółki. Dwa tygodnie temu obie te firmy złożyły ostateczne oferty na zakup do 75 proc. akcji RG. Nafta Polska chce sfinalizować prywatyzację Rafinerii Gdańskiej do końca czerwca tego roku.
Węgrzy nie ukrywają, że rynek polski ma dla nich znaczenie strategiczne, zresztą na południu naszego kraju są już sprzedawane produkty Slovnaftu, w którym MOL ma 36,2 proc. udziałów.
Rotch Energy Limited na razie odmawia jakichkolwiek informacji dotyczących planów wobec polskiej rafinerii. Zdaniem analityków jednak, brytyjska grupa, która jest własnością dwóch brytyjskich biznesmenów pochodzenia irańskiego, jest zainteresowana RG raczej jako transakcją na rynku nieruchomości, a nie jako kupnem przedsiębiorstwa z branży petrochemicznej, z którą wcześniej nigdy nie miała do czynienia.
Analitycy uważają również, że nowy inwestor musi być przygotowany do tego, że w RG trzeba będzie zainwestować 1-2 mld USD. Zoltan Aldott, odpowiedzialny za strategię MOL, powiedział Rzeczpospolitej, że węgierski koncern jest przygotowany na takie inwestycje, jakie będą potrzebne do tego, by firma stała się konkurencyjna. Zdaniem Jozsefa Miro z Cashline Securities, oferta za RG powinna być warta nie mniej niż 250-260 mln USD. To dla MOL znaczny wydatek, a - zdaniem Miro - węgierski koncern może go pozyskać ze sprzedaży swoich udziałów w firmie zajmującej się dystrybucją gazu. Zoltan Aldott przekonywał jednak w rozmowie z Rzeczpospolitą, iż zeszłoroczne wyniki MOL są tak dobre, że nie będzie żadnego kłopotu z pozyskaniem środków.
W miniony czwartek, po konferencji prasowej poświęconej sprzedaży Dyrekcji Eksploatacji Cystern, szef Nafty Polskiej Michał Frąckowiak powiedział, że obie oferty są porównywalne.
W prywatyzacji RG nie bierze udziału Polski Koncern Naftowy Orlen SA z Płocka, gdyż nie pozwala na to rządowy program prywatyzacji sektora. Jednak resort skarbu nie wyklucza możliwości zmian programu. W połowie lutego Barbara Litak-Zarębska, wiceminister skarbu, powiedziała, że PKN mógłby złożyć swoją ofertę, ale dopiero wówczas, gdyby prowadzony obecnie proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej zakończył się fiaskiem. Nafta Polska jest właścicielem 75 proc. akcji RG SA, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, 15 proc. należy do pracowników, a 10 proc. do skarbu państwa.
Rzeczpospolita przypomniała, że Nafta Polska próbuje już po raz drugi sprzedać tę rafinerię. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Jednak wówczas ofertę złożyła tylko jedna firma, a cena była zbyt niska. W styczniu dyrektor finansowy RG Stanisław Pokojski poinformował, że zysk netto Rafinerii Gdańskiej SA, z powodu obniżenia marży oraz wzrostu kosztów amortyzacji i kosztów finansowych, może być w tym roku mniejszy niż w poprzednim. Zysk netto RG wzrósł w 2000 roku o 56,3 proc. i wyniósł 179,7 mln zł; rok wcześniej wyniósł 115 mln zł. (PAP, wł.)
Więcej Rzeczpospolita, 27 marca 2001, s. B3
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Franczyzodawca Cukrem i Solą oraz Cafe Słodziak poszerza ofertę w lokalach m. in. o croissanty z dubajską czekoladą. Ma też propozycję dla franczyzobiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na inwestycji.
Jak zwolnić pracownika? Albo jak powiedzieć załodze, że pensje w tym miesiącu mocno się spóźnią? Życie szefa nie zawsze jest usłane różami.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...