Biznes nasz powszedni

Radzimy skąd wziąć pieniądze oraz pomysł na własny biznes. Prezentujemy też kilka sposobów na tanią i skuteczną reklamę małej firmy. Przedstawiamy wyniki crash-testu pokazującego, które agencje finansowe w terminie realizują przelewy. W temacie numeru dokonujemy przeglądu rynku spożywczego. Sklep spożywczy jest najczęściej wybieranym przez Polaków pomysłem na biznes. Czy jest on opłacalny?
 

Fachowo i ciekawie o franczyzie, partnerstwie i własnej firmie

Poznaj pomysły na własny biznes! Magazyn Franchising Info zawiera aktualne informacje o sieciach franczyzowych i partnerskich działających w Polsce. Przedstawia najnowsze wydarzenia i trendy na rynku, opisuje sukcesy i porażki, doradza biorcom i dawcom licencji oraz omawia zmiany w polskim prawie i podatkach.

W czternastym numerze

Temat numeru

Biznes nasz powszedni
Najczęściej wybieranym przez Polaków pomysłem na biznes jest sklep spożywczy. W artykule opisujemy przegląd rynku sklepów spożywczych. Opisane są następujące sieci: Leclerc, Leader Price, Intermarche, Albert, Piotr i Paweł, Żabka, Chata Polska, Delikatesy Centrum, Euro sklep, eLDe, Spar, Groszek, Markecik Spożywczy, Lewiatan Wielkopolska, Wioska Jażyniec.
 

Nowe otwarcie

Licencja dla grafika
Print Terminal to firma świadcząca usługi poligraficzne. Od kilku miesięcy rozwija się poprzez franchising. Już za 13-20 tys. zł można otworzyć własne studio graficzne.

Wieś idzie z duchem
AGRO.GPS.PL, inicjator precyzyjnego pomiaru pól rolnych w Polsce i badania zasobności gleby, rozwija się na zasadzie franczyzy. Franczyzobiorców docelowo będzie siedemnastu, tyle ile województw. Na razie jest siedmiu.

Zarobić na naprawach
Na polski rynek wchodzi niemiecka sieć MK Computer Systems. Firma oferuje serwis komputerowy dla osób prywatnych i przedsiębiorstw. Pomysł firmy oparty jest na mobilności pracowników oraz 24-godzinnej obsłudze. W końcu komputery psują się o każdej porze.

Pała po osiemnastce
Prywatna szkoła średnia to może być dobry biznes. Szkołę musi jednak prowadzić pasjonat z doświadczeniem pedagogicznym. Bydgoska szkoła średnia dla dorosłych NEKS, oferuje licencję franczyzową.

Jedna sowa odlotowa
Każdego dnia widujemy młodych ludzi ubranych w ekstrawaganckie ciuchy. Hiszpańska sieć sklepów 13 BUHO ST. rozumie istotę ich hobby, zainteresowań i stylu życia.

Info-shorty

Pierwszy biorca wylądował
W poprzednim numerze magazynu opisywaliśmy świeżą ofertę franczyzową LOT Catering. Niespełna po dwóch miesiącach od prezentacji systemu franczyzowego, spółka ma już pierwszych licencjobiorców.

Kłamstwo krótko pachnie
Przedstawiciel sieci Nicole skarżą się na pomysły niektórych swoich franczyzobiorców. Kupują oni np. produkty z innego źródła niż dozwolone przez dawcę, bądź sprzedający dodatkowy asortyment.

Polski Levi’s przed orkiestrą
Zgodnie z nową strategią Levi Strauss rozbudowuje sieci franczyzowe w całej Europie. W Polsce już nie musi, bo polski Levi’s zrobił to dwa lata temu – nasza sieć liczy dziś 18 franczyzobiorców, podczas gdy brytyjska zaledwie czterech.

Tańsze pakowanie
Dobra informacja dla franczyzobiorców MBE. Jest sposób na otworzenie punktu przy niższym o 20 tys. zł zaangażowaniu kapitału. Zamierzenia firmy Parta zarządzającej systemem franczyzowym są jasne: więcej punktów, ale za to tańszych, zyskowniejszych, także w nietypowych lokalizacjach.

Trudny winiarski biznes
Właściciel sieci Wina 2000 na własnej skórze doświadczyli jak ciężko jest znaleźć właściwego franczyzobiorcę. Miała powstać sieć, tymczasem powstały sklepy własne, w dodatku oferta win została uzupełniona o inne produkty spożywcze.

Jak zwracają się pieniądze
- Spośród ofert kilku banków wybrałem MultiBank, bo oferuje dobre proporcje kwoty inwestycji do marki — o swojej współpracy z MultiBankiem opowiada Sebastian Młodziński, prowadzący agencję bankową w Nowym Sączu.

Test prawdy

Agencje kasowe – czy płacą na czas?
Na rynku samochodów Euro NCAP przeprowadza niezależne testy zderzeniowe aut różnych marek. My przeprowadziliśmy crash-test punktów kasowych. Sprawdzaliśmy czy agencje przekazują na czas wpłacone przez klientów pieniądze. Wynik: strefa zgniotu w normie, ofiar brak. Skończyło się na drobnych zadrapaniach. Jest jednak jeden lekko potłuczony.

Komentarze

Mega klapa w niebieskim mieście
Losy pierwszej „rdzennie polskiej” sieci megamarketów z artykułami RTV i AGD (Mega Avans) i warszawskiego centrum handlowego Blue City splotły się ze sobą niczym w tragedii greckiej. I chyba nieprzypadkowo, bo w obu przypadkach ich twórcy popełnili ten sam grzech pychy.
 

Jest sprawa

Upadek angielskiego cara, czyli opowieść o sieci szkół EF English First
„EF English First to międzynarodowa korporacja, a w korporacji dyrektor EF, z którym podpisuje się umowę franczyzową, też ma dyrektora. Ten dyrektor dyrektora może urzędować w Dżakarcie albo w Casablance i nic nie rozumieć z problemów polskiego rynku” – mówi Maciej Poniatowicz, były dyrektor EF English First w Polsce.

Moja firma

Skuteczna i tania reklama małej firmy
Bez względu na to, czy otwierasz sklep spożywczy, restaurację, czy świadczysz usługi hydrauliczne, potrzebna jest ci reklama. W artykule opisujemy kilka sposobów na niedrogą promocję własnej firmy.

Vending - można zarobić, można dorobić
Vending to po angielsku drobny handel. Ten drobny handel to ponad 30 milionów maszyn sprzedażowych na całym świecie. Urządzenie można wstawić do sklepu lub punktu usługowego i dorobić. Można też zająć się wynajmem maszyn.

Dobre rady

Jakość sprawdzaj za plecami
Każdy przedsiębiorca musi pamiętać, że u żadnego klienta nie ma szans na „drugie pierwsze wrażenie”.

Pożycz i nie oddaj
Pieniądze muszą być własne, a pomysł może być cudzy. Chyba, że sfinansuje nas Unia Europejska.

Umowa franczyzowa to nie zawsze znaczy to samo
Skoro przyjdzie nam prowadzić własny biznes na zasadzie franczyzy, dobrze by było, abyśmy wiedzieli, jaka umowa to naprawdę umowa franczyzowa.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

Wybierz coś dla siebie
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków. Prezentujemy ponad 150 pomysłów na biznes.

Ponadto

Informacje o sieciach
McDonald’s, Pietro Filipi, Nordsee, Mr Hamburger, Domet, Smaki Świata, Galeria Prezentów, Paraffine.

Magazyn Franchising Info możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Aktualne wydanie magazynu jest także dostępne w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.


Zasady i warunki zakupów

Prenumerata roczna - 12 numerów w promocyjnej cenie

Prenumerata obejmuje 12 kolejnych numerów miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i jest sprzedawana w promocyjnej cenie 59 zł. Zamawiający wybiera wydanie, od którego rozpocznie się okres prenumeraty. W pierwszej przesyłce wysyłamy miesięczniki, które ukazały się dotychczas. Kolejne numery będą nadawane w pierwszym dniu sprzedaży bezpośrednio z drukarni.

Koszt dostawy

Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna, dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na Franchising.pl. Koszt dostawy poza Polskę:

  • Europa (w tym Rosja, Turcja i Izrael) - 25 zł (w przypadku prenumeraty 300 zł);
  • Ameryka Północna i Afryka - 30 zł (w przypadku prenumeraty 360 zł);
  • Ameryka Południowa i Azja - 36 zł (w przypadku prenumeraty 432 zł);
  • Australia i Oceania - 50 zł (w przypadku prenumeraty 600 zł).

Warunki dostawy

Zamówienia wysyłamy w ciągu 2 dni roboczych po potwierdzeniu otrzymania zapłaty lub potwierdzeniu zamówienia pobraniowego. Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czas dostawy zamówienia na terenie Polski to zazwyczaj od 1 do 5 dni roboczych. Czas dostawy kurierem Inpost to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Przesyłki zagraniczne nadajemy wyłącznie Pocztą Polską. Czas dostawy zamówienia za granicę to zazwyczaj od 7 do 14 dni roboczych. 

Formy płatności

Lista dostępnych form płatności:

  • BLIK
  • Google Pay, Apple Pay, Masterpass,
  • karta: Visa, Mastercard, Maestro: (debetowa lub kredytowa),
  • bankowość internetowa: Alior Bank, Bank Nowy, BNP Paribas, BOŚ, Banki Spółdzielcze, CitiHandlowy, Crédit Agricole, Getin, ING, iPKO, Inteligo, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, Plus Bank, Santander,
  • tradycyjny przelew bankowy: (potwierdzenie wpłaty otrzymujemy wraz z wyciągiem bankowym za dzień poprzedni),
  • pobranie: zapłata kurierowi Inpost przy odbiorze za dopłatą 9,50 zł.

Płatności BLIK i przez system bankowości internetowej realizowane są przez PayU S.A.

Proforma

Jeżeli potrzebują Państwo proformy do dokonania płatności przelewem prosimy o zamieszczenie informacji w uwagach podczas składania zamówienia. Proformę prześlemy na wskazany adres mailowy.

Zwroty i reklamacje

Prasa nie podlega zwrotom, w przypadku pozostałych artykułów nabywca może je zwrócić 14 dni od otrzymania przesyłki. Prosimy o odesłanie zwracanych artykułów na adres firmy podany poniżej. Pytania i reklamacje prosimy kierować na adres zakupy@franchising.pl lub telefonicznie na numer +48 22 560 80 22.

Dane firmy

PROFIT system Sp. z o.o.
ul. Brązownicza 16
01-929 Warszawa
NIP 5222550821, REGON 016299073, KRS:183748