moja firma
B2B na celowniku fiskusa
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Firmy gastronomiczne mogą domagać się zwrotu VAT
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Lider jak z amerykańskiej armii
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Ups, dobra gafa!
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
Przejście na spółkę z JDG – co zyskujesz?
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Możliwe kary dla przedsiębiorców
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
FUKO – sekret mądrego udzielania krytycznych uwag
Praca zespołowa to wyzwanie. Kiedy ktoś pracuje nie tak, jakbyśmy chcieli, są sposoby, aby udzielić mu konstruktywnej informacji zwrotnej. Dzięki technice komunikacyjnej FUKO zyskamy w oczach pracownika i zmotywujemy go do działania.
Sportowiec to solidny biznesmen
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
Jak zwiększyć zysk dzięki psychologii ceny
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Dywidendy ze spółki na estońskim CIT
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
Na czym polega franczyza?
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Po błędach sądu prezesa skazano za zaległości spółki
Samo objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jak sobie radzić z zatorami płatniczymi
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Biznesowe role Grażyny Wolszczak
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
Zarabiamy na wynajmie mieszkań
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
BATNA w negocjacjach
Czym jest BATNA, powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca. Dlaczego jest to takie ważne?
Rozporządzenie AI – zakazy i obowiązki
UE chce uregulować zasady wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI). Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w tej sprawie, tzw. Artificial Intelligence Act.
Jak przeprowadzić efektywne zebranie firmowe
Może przynieść nowe pomysły i ulepszyć pracę. Ale wciąż w wielu firmach zarówno szef, jak i podwładni uważają zebrania za nudny obowiązek do odhaczenia. Obie strony mogą to zmienić.
Blokada rachunku
Czy żądanie przez organ skarbowy blokady rachunku upoważnia inny organ do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT? Znamy wyrok sądu.
Kasowy PIT dla przedsiębiorców – co oznacza w praktyce
Kasowy PIT mógłby być rewolucją w rozliczeniach podatkowych dla przedsiębiorców. Na czym miałaby polegać?
Czy polski fiskus odstrasza zagranicznych kontrahentów?
Polscy przedsiębiorcy przy wypłacie dywidend i innych należności na rzecz podmiotów zagranicznych wciąż mają wiele wątpliwości.
Własna firma - instrukcja obsługi
Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem własnej firmy, zadaje sobie pytanie, czy to właściwy moment. Kiedy jest dobry czas na start w biznesie? Dowiedz się, kiedy warto zakładać biznes. Podobno zawsze, o ile wybrałeś dobry pomysł na biznes, masz dobrą lokalizację i umiesz trzymać koszty w ryzach. Co chce wiedzieć najczęściej przyszły przedsiębiorca: skąd wziąć pieniądze na biznes, jaka forma prawna będzie najlepsza dla jego firmy i jaką formę opodatkowania wybrać. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dziale moja firma:
- Solo czy ze wspólnikiem? Poznaj wady i zalety działania w spółkach,
- Marka własna czy franczyzowa? Sprawdź, co bardziej do ciebie pasuje,
- Dowiedz się jak wybrać pomysł na biznes,
- Własna firma - jak to się robi? Przeczytaj poradnik, jak krok po kroku założyć firmę,
- Poznaj branże odporne na kryzys.
Nie ucz się na własnych błędach, skorzystaj z fachowej wiedzy i doświadczeń innych. Podpatruj, inspiruj się, działaj.