Jeżeli przedsiębiorca będący pracodawcą dopuści się zaniechania w postaci braku uiszczenia podatku dochodowego należnego od wynagrodzenia pracownika może zostać ukarany pozbawieniem wolności do lat 3.
Wtorek
03.09.2013
Nieodprowadzenie podatku za pracownika rodzi poważne konsekwencje. Kara może poważnie naruszyć portfel podatnika.
 

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi mieć na uwadze nałożone na niego przepisami obowiązki, z których powinien się wywiązywać. Nie ma tu znaczenia czy jest to pracodawca-przedsiębiorca w jednoosobowej działalności gospodarczej czy też pracodawca-spółka kapitałowa. Zatrudniający musi dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniami pracownika do ZUS jak i wywiązać się z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego w imieniu zatrudnionego pracownika. Zaniechanie czynności nakazanych przepisami może spowodować u przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników poważne konsekwencje.

Większa waga czynu

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców zatrudniających pracowników jest obliczenie, pobranie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Termin odprowadzenia podatku upływa z dniem 20 kolejnego miesiąca, czyli tak jak zaliczka na podatek dochodowy przedsiębiorcy prowadzącego działalność. Jednak notoryczne nie opłacanie zaliczki przedsiębiorcy będzie co najwyżej traktowane jako wykroczenie skarbowe. Natomiast uporczywe nie odprowadzanie do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy za pracownika może być już traktowane jako przestępstwo skarbowe, za które nieobowiązkowego przedsiębiorcę może czekać nawet kara pozbawienia wolności.

Jeżeli przedsiębiorca będący pracodawcą dopuści się zaniechania w postaci braku uiszczenia podatku dochodowego należnego od wynagrodzenia pracownika, podlega z tego tytułu karze grzywny do 720 stawek dziennych lub też, o czym już wspomniano, karze pozbawienia wolności do lat 3. Kary te mogą nawet wystąpić równolegle. Jednak tak poważne konsekwencje wystąpią jedynie, gdy niewpłacona kwota będzie odpowiednio wielką zaległością. Zadłużenie o małej wartości - przez co rozumie się zaległość w kwocie nie przekraczającej 320 tys. zł może być obarczone wyłącznie karą grzywny. Określana jest ona na drodze sądowej. Stawka dzienna wymierzonej kary może wahać się w granicach od 53,33 zł do nawet 21.333 zł.

Mniejsza szkodliwość czynu - łagodniejsza kara

Czyn związany z niedopełnieniem obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek do US nie musi być traktowany jako przestępstwo, a tym samym można obniżyć wymiar kary za jego popełnienie. Będzie tak w przypadku, jeżeli narażenie na uszczuplenie budżetu publiczno-prawnego nie przekroczyło kwoty 8 tys. zł. Wówczas bowiem popełniony czyn nie będzie traktowany już jako przestępstwo a jako wykroczenie skarbowe. Mniejsza szkodliwość czynu niesie za sobą mniejszą karę. Jej wartość może się wahać w granicy od 160 zł do 32 tys. zł (tu już określa się ogólny wymiar kary nie stawkę dzienną). Dodatkowo, jeżeli podatnik zdecydowałby się na uregulowanie zaległości podatkowej, mógłby jeszcze bardziej ograniczyć konsekwencje popełnionego czynu, do nałożenia przez urząd mandatu skarbowego. Jego wartość w roku 2013 nie może przekroczyć 3,2 tys. zł.

Ewa Szpytko, specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl


POPULARNE NA FORUM

Firma na sprzedaż

Ciekawe, że niektórzy ludzie są tak obrotni i potrafią rozpoczynać tak wiele rozpoznawalnych biznesów. Na pewno musieli zaczynać od czegoś mniejszego wcześniej. Sam...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2019
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Przede wszystkim najpierw stwórz solidny biznes plan, podszkol się w zarządzaniu ludźmi, a najlepiej, jeśli jesteś po studiach, to przepracuj gdzieś w branży, w której...

30 wypowiedzi
ostatnia 02.08.2019
Mały biznes dla kobiety

Jeśli blisko Ciebie nie ma takiej firmy, to może franczyza od Studio Figura?

14 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2019
Prośba o pomoc- ankieta- praca magisterska

Szanowni Państwo, Piszę pracę magisterską na temat franchisingu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety przez osoby rozważające zostanie...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2019
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Mam wielką prośbę do franczyzobiorców, aby w wolnej chwili wypełnili moją ankietę...

206 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2019
Oszukani przez franczyzodawcę

podpisuje się pod komentarzem powyżej ;)

47 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2019
Oszukani przez franczyzodawcę

W takim razie jaką franczyzę bez dużej inwestycji polecacie?

47 wypowiedzi
ostatnia 19.03.2019
sklep zoologiczny

Cześć. Moja siostra ma w Gliwicach sklep zoologiczny, niestety ma mało klientów. Wiecie jak zaradzić na tą sytuację?

1 wypowiedzi
ostatnia 28.02.2019