prawo i podatki

Bezpłatny okres próbny może być pułapką dla sprzedawców
Trzeba spełnić konkretne wymogi, żeby klient miał dwa tygodnie, a nie rok na odstąpienie od umowy, gdy zamówiony przez niego bezpłatny okres próbny przekształcił się automatycznie w abonament płatny.
Trzeba spełnić konkretne wymogi, żeby klient miał dwa tygodnie, a nie rok na odstąpienie od umowy, gdy zamówiony przez niego bezpłatny okres próbny przekształcił się automatycznie w abonament płatny.

Fuzja spółek
Przy spełnieniu określonych warunków, przejęcie spółki nie musi skutkować powstaniem przychodu, ani dla przejmującej spółki ani dla jej 100% udziałowca.

Najem nieruchomości prywatnej a VAT
Nie każdy właściciel oferujący najem prywatny musi płacić VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przełomowy wyrok
Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie dywidend i innych dochodów podlegających podatkowi u źródła.

Warunki uznania spółki za holdingową
Główną korzyścią ze spółki holdingowej, powstałą w ramach Polskiego Ładu, jest przede wszystkim zwolnienie z podatku przychodów z tytułu zbycia udziałów lub akcji spółki zależnej.

Odsetki od nadpłaconego podatku
Przedsiębiorcy, którym organ wymierzył podatek w nadmiernej wysokości mogą domagać się nie tylko zwrotu nadpłaty, ale również odsetek od nadpłaty.

Spółka cicha a estoński CIT
Czy przystąpienie do spółki cichej odbiera prawo do estońskiego CIT?

Fiskus igra z przedsiębiorcami
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą urząd skarbowy jeszcze przed upływem terminu zwrotu VAT musi doręczyć przedsiębiorcy postanowienie o przedłużeniu tego terminu.

O czym warto pamiętać w rozliczeniu?
Rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2022 będzie bardziej skomplikowane.

Kontrola z ZUS
Brak korekt deklaracji sprawia, że w oczach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozliczeniach pracodawcy występują nieprawidłowości.

CIT a dywidenda
Mimo nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie zwolnienia dywidend z opodatkowania, nadal nie zawiera ona jednak jednego ważnego warunku. Co z tego wynika?

Korekta stawki VAT przy transakcji z konsumentem
Czy po skorygowaniu stawki VAT dla konsumenta przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku należnego VAT?

Polski Ład 3.0. – zmiany w minimalnym CIT
Planowana jest kolejna zmiana przepisów w zakresie CIT, która ma wejść w życie w trakcie roku podatkowego. Jakie są główne zmiany przewidywane przez Polski Ład 3.0?

Ostrzejszy nadzór nad rejestrowaniem sprzedaży
Ministerstwo finansów wciąż pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych Skarbu Państwa. Solą w oku fiskusa zawsze była działalność niedokumentowana fakturą czy paragonem.

Kary umowne a PIT
Kary umowne, w odróżnieniu od odszkodowań, stanowią przychód z innych źródeł i są objęte PIT. Przekonał się o tym podatnik, którego sprawa zakończyła się ostatecznie przed sądem.

Niższy wkład - korzyść czy utrapienie
Obniżenie wkładu komandytariusza w spółce a podatek dochodowy. Czy zmiana przepisów uderza we wspólników?

Spółka komandytowa alternatywą dla jdg
Obowiązujące od 1 stycznia nowe reguły naliczania składki zdrowotnej od dochodu przedsiębiorców obciążają w szczególności te firmy, które zarabiają „za dużo”. Jest rozwiązanie dla tej sytuacji.

Przepisy o ukrytej dywidendzie
Polski Ład wprowadza do prawa podatkowego pojęcie „ukrytej dywidendy” i regulacje mające na celu zapobieganie ich wypłacaniu.

COVID a kary umowne
Czy kary umowne, niezawinione przez podatnika, a będące skutkiem pandemii można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Świadczenia wzajemne opodatkowane VAT i CIT
Podmioty gospodarcze współpracujące ze sobą często wykonują świadczenia wzajemne, za którymi nie idą rozliczenia finansowe. Czy to zgodne z prawem?

Ulga na złe długi
Pakiet przepisów SLIM VAT 2 zaczął obowiązywać od 1 października 2021 r. Jedną z istotniejszych zmian przewidzianych w nowych przepisach jest uproszczenie stosowania ulgi na złe długi.
Podatki płać mądrze
Nawet jeśli przepisy podatkowe przez pewien czas się nie zmieniają, ewoluują interpretacje urzędników dotyczące funkcjonującego prawa (włącznie z interpretacją wstecz). Dlatego dobra księgowa pełni dziś funkcję doradcy finansowego przedsiębiorcy. Nieustannie się doszkala i zna aktualne interpretacje urzędów skarbowych. Księgowa pomoże ci przygotować się do zmian w podatkach, a jej wiedza pozwoli uniknąć problemów w kontaktach z fiskusem.
Twoja księgowa wie:
- jakie zmiany podatkowe czekają cię w 2020 roku,
- o ile wzrosną składki ZUS,
- dla kogo jest mały ZUS,
- co to jest biała lista,
- co to split payment, kogo i od jakiej kwoty obowiązuje,
- kasa fiskalna online - dla kogo jest obowiązkowa,
- wybrać kredyt czy leasing - kupić czy używać samochód firmowy?