Fiskus na tropie cwaniaków

Wyłączone spod stosowania klauzuli będą sprawy, w których korzyść podatkowa lub suma korzyści podatkowych nie przekracza w okresie rozliczeniowym 100 tys. zł.
Wtorek
19.07.2016
15 lipca 2016 weszła w życie ustawa wprowadzająca klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Co z niej wynika dla przedsiębiorców?
 

Klauzula stanowić ma narzędzie do walki z agresywną optymalizacją podatkową. Po jej wprowadzeniu władze podatkowe zyskają możliwość pominięcia skutków prawnych czynności dokonanej przez podatnika, jeżeli stwierdzą, że służyła ona przede wszystkim osiągnięciu korzyści podatkowej. Innymi słowy, jesli fiskus uzna, że np. pewne operacje finansowe nie były podyktowane kwestiami operacyjnymi, a jedynie chęcią zapłaty niższego podatku, to po prostu nie zostaną one uwzględnione przy naliczaniu zobowiązań. W ocenie ustawodawcy nowe prawo pozwoli rozróżnić, co jest legalną optymalizacją podatkową, a co stanowi działania sztuczne, które nie mogą być tolerowane.

Organem podatkowym uprawnionym do stosowania klauzuli jest minister finansów. W sprawach, w których uzna, że możliwe jest jej użycie, wszczynać będzie postępowania podatkowe lub przejmować do dalszego prowadzenia od innych organów. Co ważne dla małych przedsiębiorców, wyłączone spod stosowania klauzuli będą sprawy, w których korzyść podatkowa lub suma korzyści podatkowych nie przekracza w okresie rozliczeniowym 100 tys. zł. Spać spokojnie mogą też podatnicy, którzy uzyskali tzw. opinię zabezpieczającą. Wydaje ją Minister Finansów, ale trzeba dokładnie opisać dokonywaną czynność i wnieść opłatę za złożenie wniosku  20 tys. zł.

Klauzuli nie stosuje się też w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług oraz jeżeli zastosowanie innych przepisów prawa podatkowego pozwala na przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Minister finansów w trakcie prowadzonego postępowania, a podatnik w odwołaniu od wydanej decyzji, będą mogli zwrócić się do Rady ds. przeciwdziałania unikaniu opodatkowania o wydanie niewiążącej oceny zasadności zastosowania klauzuli. Rada stanowić ma niezależny panel ekspercki, w skład którego wejdą przedstawiciele Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości, szkół wyższych, NSA, KWRiST, RDS i KRDP.

Ustawa już spotyka się ze słowami krytyki. W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan jej wprowadzenie zwiększa ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej.
– Nieprecyzyjny, trudny w interpretacji przepis, w połączeniu z pozornymi instytucjami zabezpieczającymi podatników, spowodować może wiele sporów ministra finansów z przedsiębiorstwami – napisała w komunikacie organizacja.


POPULARNE NA FORUM

Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Jaka reklama się opłaca?

Teraz wszyscy stawiają na reklamę internetową, profil na FB/Instagramie, a moim zdaniem ważna jest też reklama lokalna, jakaś reklama w gazecie, ulotki czy baner. Moja...

82 wypowiedzi
ostatnia 01.10.2018
Agencja Tłumaczeń Przysięgłych

Ja korzystam z biura tłumaczeń w Białymstoku, ProLingua. Pan Bagiński to tłumacz przysięgły, bardzo fachowy i solidny. Wykonuje tłumaczenia specjalistyczne ( w tym...

5 wypowiedzi
ostatnia 17.09.2018
Pozycjonowanie

A czy nie lepiej zaangażować się po prostu w promowanie firmy w social mediach?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.09.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Racja na początku warto uzyskać pewną wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności, otwarcia jej. Między innymi taką wiedzę uzyskałam dzięki tym ekspertom z...

30 wypowiedzi
ostatnia 31.08.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Własna firma to mega wyzwanie i odpowiedzialność. Ja bym nie ryzykowała i nie strzelała w ciemno w razie wątpliwości tylko pierw, trzeba się wszystkiego dowiedzieć. ...

30 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018