prawo i podatki
Firmy gastronomiczne mogą domagać się zwrotu VAT
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Przejście na spółkę z JDG – co zyskujesz?
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Możliwe kary dla przedsiębiorców
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Dywidendy ze spółki na estońskim CIT
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
Po błędach sądu prezesa skazano za zaległości spółki
Samo objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.
Blokada rachunku
Czy żądanie przez organ skarbowy blokady rachunku upoważnia inny organ do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT? Znamy wyrok sądu.
Kasowy PIT dla przedsiębiorców – co oznacza w praktyce
Kasowy PIT mógłby być rewolucją w rozliczeniach podatkowych dla przedsiębiorców. Na czym miałaby polegać?
Czy polski fiskus odstrasza zagranicznych kontrahentów?
Polscy przedsiębiorcy przy wypłacie dywidend i innych należności na rzecz podmiotów zagranicznych wciąż mają wiele wątpliwości.
Rozliczenia VAT
Firmy ukarane przez fiskus przed 6 czerwca 2023 roku powinny zrewidować prawidłowość wysokości nałożonych na nich sankcji.
Sąd po stronie przesiębiorców
Gospodarcze powiązanie obiektów nie może decydować o opodatkowaniu ich jako całości podatkiem od nieruchomości – tak zadecydował Sąd Najwyższy.
Bezpłatny okres próbny może być pułapką dla sprzedawców
Trzeba spełnić konkretne wymogi, żeby klient miał dwa tygodnie, a nie rok na odstąpienie od umowy, gdy zamówiony przez niego bezpłatny okres próbny przekształcił się automatycznie w abonament płatny.
Fuzja spółek
Przy spełnieniu określonych warunków, przejęcie spółki nie musi skutkować powstaniem przychodu, ani dla przejmującej spółki ani dla jej 100% udziałowca.
Najem nieruchomości prywatnej a VAT
Nie każdy właściciel oferujący najem prywatny musi płacić VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Przełomowy wyrok
Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie dywidend i innych dochodów podlegających podatkowi u źródła.
Warunki uznania spółki za holdingową
Główną korzyścią ze spółki holdingowej, powstałą w ramach Polskiego Ładu, jest przede wszystkim zwolnienie z podatku przychodów z tytułu zbycia udziałów lub akcji spółki zależnej.
Odsetki od nadpłaconego podatku
Przedsiębiorcy, którym organ wymierzył podatek w nadmiernej wysokości mogą domagać się nie tylko zwrotu nadpłaty, ale również odsetek od nadpłaty.
Spółka cicha a estoński CIT
Czy przystąpienie do spółki cichej odbiera prawo do estońskiego CIT?
Fiskus igra z przedsiębiorcami
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą urząd skarbowy jeszcze przed upływem terminu zwrotu VAT musi doręczyć przedsiębiorcy postanowienie o przedłużeniu tego terminu.
O czym warto pamiętać w rozliczeniu?
Rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2022 będzie bardziej skomplikowane.
Kontrola z ZUS
Brak korekt deklaracji sprawia, że w oczach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozliczeniach pracodawcy występują nieprawidłowości.
CIT a dywidenda
Mimo nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie zwolnienia dywidend z opodatkowania, nadal nie zawiera ona jednak jednego ważnego warunku. Co z tego wynika?
Podatki płać mądrze
Nawet jeśli przepisy podatkowe przez pewien czas się nie zmieniają, ewoluują interpretacje urzędników dotyczące funkcjonującego prawa (włącznie z interpretacją wstecz). Dlatego dobra księgowa pełni dziś funkcję doradcy finansowego przedsiębiorcy. Nieustannie się doszkala i zna aktualne interpretacje urzędów skarbowych. Księgowa pomoże ci przygotować się do zmian w podatkach, a jej wiedza pozwoli uniknąć problemów w kontaktach z fiskusem.
Twoja księgowa wie:
- jakie zmiany podatkowe czekają cię w 2020 roku,
- o ile wzrosną składki ZUS,
- dla kogo jest mały ZUS,
- co to jest biała lista,
- co to split payment, kogo i od jakiej kwoty obowiązuje,
- kasa fiskalna online - dla kogo jest obowiązkowa,
- wybrać kredyt czy leasing - kupić czy używać samochód firmowy?