W Polsce istnieje ponad 130 punktów sprzedających perfumy Refan. Są to punkty wyłącznie franczyzowe. W każdym roku staramy się otworzyć 10-20 nowych. W ubiegłym roku powstało ich 12.
Jarosław Wójcicki, regionalny opiekun sprzedaży marki Refan
Czwartek
12.01.2017
Stoisko z perfumami może być dodatkiem do sklepu np. z odzieżą czy upominkami – mówi Jarosław Wójcicki, regionalny opiekun sprzedaży marki Refan.
 

Polacy lubią dobrze pachnieć?
Na szczęście dla nas i naszych franczyzobiorców rynek perfum jest rynkiem rosnącym. W każdym roku notujemy wzrost sprzedaży. Np. w roku 2015 odnotowaliśmy 15-procentowy wzrost w porównaniu z 2014. Wielkość sprzedaży za rok 2016 poznany niebawem. Naszym atutem jest fakt, że perfumy Refan są alternatywą dla drogich markowych perfum – przypominają ich kompozycje zapachowe i są zrobione z wysokiej jakości składników, natomiast cenowo są bardziej przystępne dla klientów. Można je też kupować w niewielkich ilościach, np. pojemnikach po 15 czy 30 ml, co znacznie wpływa na wysokość wydatku.

W ilu miejscach w Polsce można już kupić perfumy Refan?
W Polsce istnieje ponad 130 punktów sprzedających perfumy Refan. Są to punkty wyłącznie franczyzowe. W każdym roku staramy się otworzyć 10-20 nowych. W ubiegłym roku powstało ich 12. Punkty w naszej sieci mogą być otwierane w różnych wersjach: jako sklepy stacjonarne, wyspy handlowe, ale też jako wersja Biznes+, czyli rozszerzenie już istniejącej działalności handlowej, poprzez dołączenie perfum do oferty np. sklepu z odzieżą, kosmetykami czy upominkami. W takim przypadku uzyskuje się dodatkowy zysk bez ponoszenia dodatkowych kosztów stałych. Wystarczy tylko wygospodarować cześć lokalu na nasz asortyment. Natomiast otwarcie niewielkiego sklepu (ok. 15 m2) i wyspy handlowej (ok. 6 m2) będzie się wiązało z podobnymi kosztami, które zamknąć można w kwocie około 16 tys zł. brutto. Zawiera ona koszty naszego towaru, wyposażenia, materiałów marketingowych. Trzeba natomiast dodatkowo doliczyć koszty aranżacji lokalu lub zakupu wyspy oraz koszty założenia i funkcjonowania firmy, które nie powinny przekroczyć 9 tys. zł.

Co oferują państwo w ramach pakietu franczyzowego swoim partnerom?
Wielką zaletą współpracy z marką Refan, bardzo chwaloną przez partnerów, jest opieka regionalnego opiekuna sprzedaży. Zakres jego pomocy jest bardzo szeroki: negocjacja warunków najmu lokalu, pomoc w otwarciu, wsparcie w szkoleniach pracowników, realizacja akcji promocyjnych oraz doradztwo w sprawie sprzedaży produktów. W trakcie przygotowań punktu do otwarcia opiekun osobiście prowadzi szkolenia z zakresu sprzedaży, obsługi wyposażenia, czy znajomości towaru. Franczyzobiorca zna go osobiście i z każdym problemem zwraca się właśnie do niego. Należy też zaznaczyć, że role regionalnych opiekunów sprzedaży w naszej firmie pełnią ludzie z dużym doświadczeniem, pracujący u nas od wielu lat.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska