Chociaż nazwa naszej marki podpowiada, że sprzedajemy mydła, to w rzeczywistości mamy do zaoferowania o wiele więcej: oleje pielęgnacyjne do twarzy i włosów, kremy i dermokosmetyki, szampony, odżywki, maski itp.
Ewelina Kyzioł, właścicielka marki Mydlarnia u Franciszka
Poniedziałek
06.03.2017
Stale rosnący trend na zdrowe, ekologiczne produkty sprzyja sprzedaży nie tylko dobrej jakości żywności, ale i kosmetyków - mówi Ewelina Kyzioł, właścicielka marki Mydlarnia u Franciszka.
 

Czy realne jest zbudowanie dużej sieci sklepów sprzedających tylko naturalne kosmetyki?
Zdecydowanie tak. Pierwszy sklep pod szyldem Mydlarnia u Franciszka powstał 15 lat temu. Dziś jest już około 90 sklepów franczyzowych i ponad 20 sklepów własnych. Ponadto choć mogłoby się wydawać, że produkty, które oferujemy – naturalne, ekologiczne kosmetyki – mogą się cieszyć największym zainteresowaniem w dużych miastach, wśród osób z zasobnym portfelem, to wcale tak nie jest. Otwieramy nasze sklepy nie tylko w dużych aglomeracjach, jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, ale również w mniejszych miastach, liczących już od 10 tys. mieszkańców. One również stanowią dobry rynek dla naszych produktów.

Co dzisiaj najbardziej pomaga w rozwoju rynku kosmetyków naturalnych? Czy cena nie jest tutaj barierą? Polaków stać na takie produkty?
Na pewno cena nie jest dzisiaj przeszkodą w rozwoju tego rynku. Nasze produkty kupują zarówno osoby z zasobniejszym portfelem jak i mniej zamożne – emeryci, osoby młode, młodzi rodzice itd. Rzeczywiście naturalne, ekologiczne produkty mają swoją cenę, ale po pierwsze nie jest ona wygórowana, a po drugie tłumaczy się jakością. Mamy w swojej ofercie spory przekrój naturalnych kosmetyków renomowanej marki L’Orient, wśród nich są produkty tańsze i droższe. Kosmetyki naturalne są znacznie wydajniejsze niż ich drogeryjne odpowiedniki, nie zawierają "wypełniaczy", w pełni składają się z komponentów roślinnych, dzięki temu niewielka ilość produktu daje bardzo dobre efekty w pielęgnacji cery, ciała i włosów.

Rozwojowi na tym rynku pomaga różnorodność asortymentu i staranność doboru wprowadzanych nowości. Chociaż nazwa naszej marki podpowiada, że sprzedajemy mydła, to w rzeczywistości mamy do zaoferowania o wiele więcej: oleje pielęgnacyjne do twarzy i włosów, kremy i dermokosmetyki, szampony, odżywki, maski, kosmetyki z minerałami z Morza Martwego, produkty o wielowiekowej tradycji: syryjskie mydło z Aleppo, glinki, kosmetyki arabskie, olejki eteryczne, produkty i akcesoria kąpielowe. Ostatnio wprowadziliśmy także specjalną serię organicznych kosmetyków dla niemowląt Sweet Moments L’Orient. Trzeba też pamiętać, że są to produkty wyjątkowo estetyczne, co sprawia, że łatwo je wypromować. Najbardziej jednak dzisiaj sprzyja naszej branży trend na zdrowie.

W jaki sposób trend na zdrowie pomaga w rozwoju branży?
Coraz więcej osób poszukuje dzisiaj produktów, które są naturalne i wolne od chemii. To przede wszystkim dlatego, że przez ostatnie lata normy dodatków do żywności i kosmetyków stały się bardziej liberalne. Kiedyś kupując droższy produkt, mieliśmy pewność, że płacimy za jakość. Dziś takiej pewności nie ma. W wielu przypadkach droższe, nie oznacza zdrowsze. Płacimy też za marketing, opakowanie, markę. Polacy uczą się więc szukać produktów naprawdę dobrej jakości, ponieważ zdali sobie sprawę z tego, że naturalne, ekologiczne produkty mają realny wpływ na ich zdrowie. Dlatego naprawdę dobra jakość zawsze się obroni i to bez względu na cenę. Korzysta na tym nie tylko rynek ekologicznej żywności, ale i kosmetyków. Przez pogorszenie się jakości jedzenia, rosnące tempo życia, mamy do czynienia z coraz większą liczbą alergii, wrażliwości na różne składniki. Dlatego też zauważamy, że ludzie coraz częściej szukają kosmetyków hipoalergicznych i takich, które wspomogą proces leczenia różnych chorób. Dużym zainteresowaniem cieszą się także dobre kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, co wynika z troski rodziców o dzieci. Ten trend na zdrowie bardzo sprzyja naszemu rynkowi.

Rozmawiała Dominika Pronarska