Odzyskają pieniądze? / Turyści, którzy wykupili wyjazdy z upadającym biurem mogą liczyć na zwrot kosztów z ubezpieczenia turystycznego, które musi posiadać każdy touroperator.
Środa
02.10.2019
Biuro podróży Neckermann upada. Co będzie z jego franczyzobiorcami i salonami partnerskimi?
 

Upadek Neckermanna to konsekwencja bankructwa brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, które było właścicielem Neckermanna. Turyści, którzy wykupili wyjazdy z upadającym biurem mogą liczyć na zwrot kosztów z ubezpieczenia turystycznego, które musi posiadać każdy touroperator. Ale jest też druga strona medalu, czyli agenci, którzy sprzedawali ofertę Neckermanna. Upadający touroperator miał sieć biur, w tym partnerskich i franczyzowych, liczącą około sto placówek. Prezes Neckermanna, Maciej Nykiel, oprócz oficjalnych komunikatów o niewypłacalności i planach złożenia wniosku o upadłość, wysłał też wewnętrzne pismo do agentów i franczyzobiorców.:
„(…) naprawdę nie wiem jak ja mam teraz Wam spojrzeć w oczy i zaraz poniżej napisać, że nie mogę już dzisiaj zapłacić Wam należnej, słusznie i ciężko zarobionej prowizji za wrzesień i że musiałem zamknąć tak wspaniała i porządną firmę, no jak? Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach dzięki Wam, dzięki agentom sprzedaż Neckermanna była aż o 107 proc. wyższa niż w ubiegłym roku (...)” .
W piśmie prezes wyjaśnia m.in., że prowizje nie mogą być wypłacone ze względu na prawo upadłościowe. Teraz firma musi czekać na przysłanie syndyka masy upadłościowej, który zdecyduje komu i ile zapłacić. Odnosi się też do tego, czy agenci powinni wystawić w związku z tym faktury za wrzesień:
"(...) Formalnie oczywiście tak: powinniście Państwo normalnie, jak co miesiąc wystawić te faktury, a my mamy obowiązek je przyjąć. Jednak rekomenduję Państwu, żeby ze względu na różne formy Waszej działalności, którą prowadzicie (dział. gospodarcze, spółki z o. o. itp.) oraz na fakt powstania obowiązku podatkowego (PIT, CIT, VAT) każdy z Państwa skonsultował tą decyzję indywidualnie ze swoimi doradcami księgowymi i podatkowymi PRZED wystawieniem faktury (...)".

Co to oznacza w praktyce? 
– Oczywiście można wystawić fakturę, zgłosić się do syndyka, ale prawda jest taka, że te zobowiązania nie są pierwsze w kolejce wierzytelności i realnie rzecz biorąc to nie ma co liczyć na odzyskanie tych pieniędzy – nie ukrywa Marek Kamieński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. – A wystawienie faktury powoduje, że wystawiający musi zapłacić podatek, oddać VAT.
Do stowarzyszenia zgłaszają się agenci i franczyzobiorcy Neckermanna, ale de facto niewiele da się zrobić. 
– Jeśli ktoś prowadzi salon multiagencyjny, jest w lepszej sytuacji, bo ma przychody ze sprzedaży ofert także innych touroperatorów – mówi Marek Kamieński. – Znam natomiast przypadek, że biuro już musiało się zamknąć, bo podstawą jego obrotów była sprzedaż oferty Neckermana.

Agenci zgłaszają się też do konkurencyjnych sieci franczyzowych z pytaniem o możliwości przejścia pod nowy szyld. 
– Mamy takie telefony – potwierdza nam Bartłomiej Szymczak-Pomianowski, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Travelplanet.pl. – W związku z tym przygotowaliśmy specjalną ofertę dla franczyzobiorców Neckermanna, dotyczacą możliwości przejścia do naszej sieci. Poinformowaliśmy już o tym oficjalnie szefostwo Neckermanna. Ofertę roześlemy do osób zainteresowanych.

Zadzwoniliśmy do jednego z warszawskich salonów partnerskich Neckermanna. 
– Biuro nadal będzie działać – zapewniono nas. – Zdejmujemy szyld Neckermanna i zajmujemy się sprzedażą ofert innych touroperatorów, co wcześniej także robiliśmy.


Nowe szyldy? / Sieć Travelplanet.pl przygotowała specjalną ofertę dla franczyzobiorców Neckermanna, którzy chcieliby przejść pod jej szyld.

POPULARNE NA FORUM

Wakacje.pl czy się opłaca

Zastanawiam się nad franczyzą z wakacji.pl Byłby to drugi punkt tej sieci w moim mieście (200 tys. mieszkańców), lokal zwykły (nie w galerii handlowej) ale przy kilku...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.02.2022
Własny ośrodek wypoczynkowy nad morzem :)

ej Forumowicze! Od paru lat z mężem zastanawialiśmy się nad zakupem bądź wybudowaniem własnego ośrodka wypoczynkowego nad morzem, nic wielkie taki mini pensjonat 20-30...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2020
Czy warto zainwestować w pensjonat, apartamenty?

Pewnie, że tak. Własny apartament to bardzo fajna sprawa, gdyż o każdej porze roku pojechać sobie możemy do niego i odpocząć od codziennych obowiązków. Z drugiej...

15 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Wynająłem samochód na kilka dni za 360 zł przez internet. Na drugi dzień pojechałem po odbiór na drugi koniec miasta i dowiedziałem się, że rezerwacja została...

34 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2019
Kajaki, tratwy, namioty - podróżowanie

Możecie pochwalić się miejscami do których udajecie się na wypoczynek ?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.01.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Witam, jestem kolejnym klientem oszukanym przez Global. Mechanizm juz opisany wczesniej przez innych na forum. Chetnie przystapie do pozwu zbiorowego lub zawiadomienia o...

34 wypowiedzi
ostatnia 14.12.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Największą rolę odgrywa miejsce. Jak jest miejsce turystyczne to zawsze ma sens.

3 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Firma Global Rent a Car to najwieksze oszustwo z jakim sie spotkalam w moim 34 letnium zycziu. Wypozyczam z mezem samochody pare razy jesli nie wiecej w roku w roznych krajach...

34 wypowiedzi
ostatnia 09.11.2018