Czy polski sektor franchisingu skorzysta na wejściu do Unii?

Sobota
14.12.2002
W Kopenhadze zostały zakończone negocjacje członkowskie z Unią Europejską. Polska może wejść do Unii 1 maja 2004 roku.
 

Tematy związane z franchisingiem bądź funkcjonowaniem małych i średnich przedsiębiorstw nie były dyskutowane w ostatniej, gorącej fazie negocjacji. Jednak decyzje podjęte w Kopenhadze będą miały daleko idący wpływ na rozwój franchisingu w Polsce.

Szanse

Przystąpienie do Unii spowoduje wejście zagranicznych systemów na rynek polski i ekspansję najlepszych polskich firm za granicę. W Hiszpanii w ciągu trzech lat od przystąpienia do Unii liczba systemów franchisingowych się podwoiła. Będziemy obserwować dalszą integrację niezależnych przedsiębiorców i część z nich, aby sprostać rosnącej konkurencji będzie wstępować do sieci franchisingowych.

Integracja z Unią przyniesie szereg zmian w prawie gospodarczym oraz nowe normy jakościowe, które będą musiały spełniać placówki handlowe i usługowe. Zakup licencji franchisingowej będzie sposobem na zdobycie odpowiedniego know-how (o zmianach w prawie informujemy na bieżąco w dziale prawo i podatki).

Integracja z Unią spowoduję dalszą liberalizację monopoli naturalnych. Firmy będą mogły wybierać najtańszego dostawcę energii, wody i innych usług. Już dziś widzimy jak częściowe uwolnienie rynku telekomunikacyjnego i pojawienie się El-Netu bądź Netii powstrzymało wzrost cen usług telekomunikacyjnych.

Sektor franchisingowy skorzysta też z unijnych programów wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (o szczegółach będziemy informować na bieżąco). Można się również spodziewać nowego podejścia banków wobec firm franchisingowych. Banki w krajach Unii Europejskiej mają opracowane specjalne produkty dla tego sektora. Polskie banki, aby pozostać konkurencyjne, też będą musiały taką ofertę opracować.

Zagrożenia

Cieniem przysłaniającym sukces zakończenia negocjacji jest bieżąca polityka budżetowa rządu. Od dnia 1 stycznia 2003 polskie małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną dotknięte trzema niekorzystnymi regulacjami fiskalnymi. Podwojona została obowiązkowa składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wzrostu składki zdrowotnej z 7,75 do 8 proc. nie będzie można odpisać od podatku dochodowego pracownika, więc jest ukrytą podwyżką podatku dochodowego. Najbardziej niekorzystna dla sektora franchisingowego jest podwyżka podatku CIT z 24 proc. w roku 2003 i 22 proc. w roku 2004 do stawki 27 proc.

Każdy potencjalny franchisobiorca przed zakupem licencji próbuje oszacować okres zwrotu z inwestycji. Niekorzystne decyzje fiskalne ten okres wydłużają, więc niektórzy inwestorzy wybiorą zakup akcji, obligacji bądź założenie lokaty bankowej. Firma PROFIT system szacuje, że podwyżki podatków mogą zmniejszyć liczbę nowych miejsc pracy powstających w sektorze franchisingu o 50 tysięcy na przestrzeni najbliższych 5 lat.

Mam jednak nadzieję, że integracja w ramach jednolitego rynku europejskiego zmusi polskich polityków do zmiany podejścia wobec małych i średnich przedsiębiorstw. Inaczej Polska z 20 proc. bezrobociem będzie odgrywała rolę petenta, a nie partnera we wspólnej rodzinie europejskiej.


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Franchising - jak to jest po polsku?

I wish for more updates in future and i was hoping for this informative article and then i found many things from this info. https://www.escortsindwarka.com/ Thanks for your...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2019
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Jak ma się dobrych ludzi to wszystko jest możliwe. Samemu nie trzeba gotować. Trzeba umieć zarządzać.

14 wypowiedzi
ostatnia 17.01.2019
Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Są różne sposoby na zdobycie pieniędzy. Najlepiej jest oczywiście zaoszczędzić, ale to wszystko zależy od wypłaty, jak i od wydatków. Warto też pomyślec o partnerze...

2 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Własny biznes z małym kapitałem

Stosunkowo niewielkim kosztem można uruchomić mobilną myjnię parową. warto zerknąć na greensteam.pl po więcej informacji

124 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2018
kolektura lotto

A ja wam mówię że to złodzieje ! ProwiZje rzędu 300-400 zł Zdrpki na których ciągle chcą oszulac, nigdy nie mieliśmy problemu z pracownikami zawsze wszystko się...

13 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018