Kogo nowy rok uderzy po kieszeni?

Nowa danina dla fiskusa / Od 1 stycznia zaczął obowiązywać podatek od sprzedaży detalicznej, zwany też podatkiem handlowym.
Niedziela
03.01.2021
Nowy rok przyniósł nowe podatki, a UOKiK kontrole w dużych sieciach handlowych. Przegląd tygodnia 26 grudnia-2 stycznia.
 

Od 1 stycznia zaczął obowiązywać podatek od sprzedaży detalicznej, zwany też podatkiem handlowym. Dotyczy sprzedawców detalicznych, za których uważa się osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także spółki cywilne, które dokonują sprzedaży detalicznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie dotyczy sprzedaży przez internet.

– Podatek obejmuje wszystkich sprzedawców detalicznych prowadzących działalność na terytorium RP, niezależnie od tego czy są to podmioty z kapitałem polskim, czy zagranicznym. Struktura sektora polskiego handlu detalicznego nie wskazuje na to, aby podatek w ujęciu ogólnym miał obciążać w większym stopniu podmioty zagraniczne, chociaż proporcja podmiotów zagranicznych do polskich może być różna w poszczególnych branżach sektora – informuje Ministerstwo Finansów.

Przyszłoroczny budżet zakłada, że w 2021 roku wpływy z podatku handlowego wyniosą ok. 1,5 mld zł.

Jak podał resort finansów, przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej. Kwota wolna od podatku to 17 mln zł miesięcznie. Podstawą opodatkowania jest osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka ponad kwotę wolną.

Przewidziano dwie stawki podatku: 0,8 i 1,4 proc.

Za cukier i małpki

Z nowym rokiem w życie weszła też opłata od napojów słodzonych i energetycznych oraz od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach do 300 mililitrów.

Według resortu zdrowia najważniejszym celem wprowadzenia nowych opłat "jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych, poprawa jakości diety przez ograniczenie w niej środków spożywczych niezalecanych do nadmiernego spożycia, a także wspieranie, mającej pozytywny wpływ na zdrowie, aktywności fizycznej dzieci i młodzieży".

Jeśli chodzi o opłatę cukrową to składa się ona z części stałej i zmiennej. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Z kolei część zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

W przypadku opłaty od małpek wynosi ona 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej czy 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej. Opłaty będą pobierane od przedsiębiorców w momencie sprzedaży do sklepu.

Część firm już szuka sposobu na obejście wspomnianych przepisów. Na rynku pojawiają się np. buteleczki o pojemności 350 ml.

Pytanie, jak nowe opłaty odczują portfele klientów.

Orlen na Słowacji

Orlen rozrasta się na słowackim rynku. Ma tam obecnie 13 stacji benzynowych. Kolejne siedem zostanie zmodernizowanych w 2021 roku. Stacje na tamtejszym rynku działają pod marką benzina ORLEN.

– Zgodnie z zapowiedziami do końca tego roku podwoiliśmy liczbę posiadanych stacji na Słowacji. Wyniki sprzedaży pokazują, że sieć Grupy Orlen cieszy się zaufaniem kierowców i ma duży potencjał wzrostu. Koncentrujemy się na dalszym rozwoju, aby osiągnąć pozycję jednego z liderów sprzedaży detalicznej na Słowacji. Nasze działania wpisują się w założenia strategii Grupy Orlen do 2030 r., w której mocno stawiamy na dalszy dynamiczny rozwój tego segmentu – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Grupa dysponuje jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej sieci stacji paliw, zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji i na Litwie. Firma rozwija się w Polsce także poprzez franczyzę. Obecnie sieć skupia ponad 330 franczyzobiorców.

Retro-rabaty pod lupą

Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska (spółki odpowiedzialnej za zakupy w Intermarche). Zastrzeżenia urzędu budzi m.in. wsteczne ustalanie rabatów i warunków handlowych w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych. Za podobne praktyki została niedawno ukarana spółka Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka.

Rabaty retrospektywne (rabaty retro), udzielane za zrealizowane wcześniej dostawy, występują m.in. w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami produktów rolno-spożywczych. Stosowane są różne systemy wstecznego przyznawania rabatów. W niektórych sytuacjach dostawca zawierając umowę nie jest w stanie określić, czy i w jakiej wysokości będzie musiał go przyznać sieci handlowej oraz na podstawie jakich kryteriów. Takie praktyki mogą być uznane za niedozwolone działanie silniejszej strony umowy.

– Działanie trzech przedsiębiorców może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, dlatego w toku postępowania wyjaśniającego zweryfikujemy poczynione wstępnie ustalenia. Sytuacja, w której dostawcy produktów rolno-spożywczych przez kilka miesięcy nie wiedzą, na jakich warunkach finansowych realizują dostawy do sieci handlowej i czy współpraca będzie w ogóle dla nich opłacalna, jest absolutnie nieakceptowalna. Podobnie nie może dochodzić do sytuacji, gdy w toku współpracy większy przedsiębiorca wymusza dodatkowe rabaty wsteczne, wykraczając znacząco poza uzgodnione pierwotnie warunki. Relacje handlowe muszę opierać się na uczciwości i odpowiedzialności, zwłaszcza w tak ważnym gospodarczo sektorze rolno-spożywczym – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Postępowania wyjaśniające prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom.

Właśnie za podobne praktyki ukarana została niedawno spółka Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka.


Paliwa we franczyzie / Obecnie sieć Orlen skupia ponad 330 franczyzobiorców.

POPULARNE NA FORUM

Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Cześć! Piszę mgr o franczyzie bankowej i niestety brakuję mi materiałów :( Ktoś poratuje ?

209 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2020
Wolność kocham i rozumiem

Panie rzeczniku , chyba powinien Pan już przejść na zasłużoną emeryturę.

1 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2020
Franczyzobiorcy zabki

Witam, jestem studentką FIR i proszę o wypełnienie ankiety na temat "franczyza jako źródła finansowania przedsiębiorstwa". Link...

1 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2020
Klient może spać spokojnie

czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie

1 wypowiedzi
ostatnia 11.09.2020
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości

Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.

36 wypowiedzi
ostatnia 07.09.2020
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020