Otwieramy zakład stolarski

Andrzej Kacprzak, właściciel małego, przydomowego zakładu stolarskiego / "Klienci są coraz bardziej kapryśni i miewają wymagania, którym niełatwo sprostać. Często oczekują specjalnego barwienia czy też usłojenia, które ma być jednolite na wszystkich schodach. Nie wszystkie tego typu żądania są po prostu wykonalne".
Czwartek
04.02.2021
Stolarze nie narzekają na brak zleceń. Ale działalność w tej branży to nie lada wyzwanie, nawet dla tych, którzy z fizyczną pracą są za pan brat.
 

Dobra koniunktura, spory popyt na rynku mieszkań i moda na drewniane wyposażenie sprawia, że stolarze mają dzisiaj pełne ręce roboty. Jednak taka działalność to spore wyzwanie i ciężka fizyczna praca – opowiadają właściciele stolarskich biznesów.

Młodość i doświadczenie

Andrzej Kacprzak stolarstwem zajmuje się od 1978 roku. Razem z synem prowadzi mały, przydomowy warsztat, gdzie wykonuje głównie schody i parkiety na indywidualne zamówienia. Wspomina, że początki w tym biznesie nie były łatwe, ale dzisiaj nie może się opędzić od klientów.
Zainteresowanie naszymi usługami jest naprawdę duże, szczególnie odkąd współpracą z nami zainteresowali się architekci, którzy przyprowadzają ze sobą często bardzo zamożnych ludzi – opowiada Andrzej Kacprzak.

Jego zdaniem, cenią oni sobie współpracę z nim, ponieważ prowadzi niewielką rodzinną firmę, która z łatwością dostosowuje się do wymagań klientów. Stoi za nim także wieloletnie doświadczenie. Natomiast ducha młodości i kreatywności wprowadza do firmy jego syn.
Dzięki temu możemy w pełni doradzić przy aranżacji schodów czy podłogi, sugerujemy rodzaj i odcień drewna, z jakiego schody mogą być wykonane – opowiada Andrzej Kacprzak.

Stolarze, którzy mają spore doświadczenie, są cenieni przez klientów. Ale tak naprawdę tego fachu można się uczyć całe życie.
Działam z drewnem już około piętnastu lat i wciąż się uczę – przyznaje Aleksander Warzyński, właściciel Stolarni Wawer.

Prowadzenie stolarskiej firmy daje mu jednak dużo satysfakcji. Przyznaje, że aby być stolarzem, pracę z drewnem trzeba po prostu lubić.
Mój biznes składa się z wielu działów, z czego jednym z nich jest tworzenie mebli z drewna. Na tym polu realizuję swoje ambicje i często bywa tak, że zajęty ciekawym projektem, nie zauważam, kiedy kończy się dzień i pora wracać do domu – opowiada Aleksander Warzyński.
Jego firma tworzy także meble z płyty, ale jak mówi sam właściciel, to typowo zarobkowa działalność. Stolarnia Wawer zajmuje się też renowacją mebli oraz drobnymi usługami stolarskimi. Właściciel zatrudnia dzisiaj trzy osoby i wspólnie z nimi tworzy od 10 do 12 realizacji w miesiącu.

Wiedza i umiejętności

Nie są potrzebne specjalne koncesje ani pozwolenia, aby otworzyć zakład stolarski. Trzeba jednak powiadomić straż pożarną oraz służby ochrony środowiska o podjęciu takiej działalności. Stolarz powinien też przygotować raport o możliwych zagrożeniach, jakie mogą się z nią wiązać. Trzeba też pamiętać, żeby zakład stolarski spełniał wszelkie normy BHP.

Nie trzeba też mieć wykształcenia kierunkowego. Dobrze jednak skończyć szkołę branżową, technikum albo przynajmniej przejść kurs zawodowy.
Warto nabyć teoretyczną wiedzę na temat drewna, której pełno też w książkach. Nie ma już co prawda zawodówek uczących stolarstwa, ale istnieją różnego rodzaju szkoły, które zapewnią niezbędną wiedzę – mówi Aleksander Warzyński.  

Profesja ta wymaga bowiem dogłębnej znajomości rodzajów drewna, ich właściwości, a także informacji z zakresu chemii i biologii. Ponadto stolarze często posługują się specjalistycznym sprzętem, a na niektóre maszyny i urządzenia są wymagane uprawnienia.
Myśląc o otwarciu stolarni, najlepiej zacząć od zdobycia doświadczenia w tym fachu.
Najlepiej pracować u kogoś, kto się na tym zna, i w ten sposób zdobywać doświadczenie – radzi Andrzej Kacprzak.

Do stolarki trzeba też mieć po prostu zacięcie.
To trzeba lubić, inaczej trudno będzie wytrwać w tej pracy. To jest ciężka, fizyczna robota, która sama się nie zrobi – mówi Andrzej Kacprzak.
Dodaje, że aby otworzyć firmę oferującą usługi stolarskie, nie trzeba dysponować dużą gotówką. Na początku wystarczy kilka podstawowych narzędzi do obróbki drewna. Aleksander Warzyński zaczynał od zera, bez żadnych środków.
Dopiero po zdobyciu pierwszych zleceń zacząłem powoli kompletować narzędzia – wspomina Andrzej Warzyński.

Oczywiście, stolarnię można równie dobrze otworzyć, inwestując miliony złotych. Piły, strugarki, narzędzia skrawające i tnące – to wszystko jest bardzo drogie. Ale nie trzeba kupować nowego sprzętu.
Technologia w tym przypadku w pewnym momencie się zatrzymała i często używane narzędzia są lepsze niż nowe. W moim przypadku najnowsze ma 35 lat i ciągle działa – mówi Aleksander Warzyński.
Opowiada też, że swoją maszynę skrawającą kupił na rynku wtórnym za 8 tys. zł, podczas kiedy jego znajomy nabył nową za 150 tys. zł.
Już po roku zaczęła gubić wymiar. Serwis stwierdził, że to się mieści w granicach błędu. Natomiast jak już zaczęła robić półmilimetrowe błędy, to znajomy w serwisie usłyszał, że była nadmiernie eksploatowana. Moja działa bez zarzutu od lat – mówi Aleksander Warzyński.

Drewno nie wybacza błędów

Właściciel Stolarni Wawer przyznaje także, że przy starcie biznesu ważne jest, żeby otworzyć spółkę, a nie działalność gospodarczą, dzięki czemu w razie problemów unikniemy konieczności odpowiadania za wszystko całym swoim majątkiem. Najlepsza jego zdaniem konstrukcja to spółka z.o.o w połączeniu z komandytową. Warto też mieć kogoś, kto w razie czego doradzi w zakresie podatkowym.
Ponadto wyjątkowo starannie trzeba sobie dobierać współpracowników.
Muszą być dobrymi fachowcami i dobrze się znać na drewnie, bo ono jest bardzo zdradliwe i nie wybacza najmniejszych błędów. Z pozoru drobne niedopatrzenie może sprawić, że mebel do nas wróci. Przez niewielką pomyłkę bardzo łatwo stracić renomę. Dlatego nie można sobie pozwolić na pracę z ludźmi, którzy nie spełniają naszych oczekiwań – mówi Aleksander Warzyński.
Zaznacza, że niełatwo znaleźć dobrych stolarzy. To często ludzie bez wyższego wykształcenia, którym nie chce się zgłębiać fachu.

Ponadto stolarstwo jest pracą, przy której chwila nieuwagi może się skończyć trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego trzeba zachowywać szczególną ostrożność.
Przydadzą się tutaj maski, okulary i inne środki ochrony osobistej. Przekonałem się jednak, że bardzo ważne jest także, żeby w pracy nie używać rękawiczek, choć zalecają to wszyscy producenci urządzeń stolarskich. Znam jednak wiele przypadków, w których noszenie rękawic skończyło się poważnymi uszkodzeniami, np. utratą palca – przestrzega Aleksander Warzyński.

Kaprysy klientów

Natomiast zdaniem Andrzeja Kacprzaka, najtrudniejszy w tym biznesie jest fakt, że klienci są coraz bardziej kapryśni i miewają wymagania, którym trudno sprostać.
Często oczekują specjalnego barwienia czy też usłojenia, które ma być jednolite na wszystkich schodach. Nie wszystkie tego typu żądania są po prostu wykonalne – mówi Andrzej Kacprzak.
Zdarza się też, że nie szanują czasu pracy stolarza i są nieodpowiedzialni.
To często zamożne osoby, którym się wydaje, że mogą sobie na wiele pozwolić. Zdarzyło mi się na przykład umówić z klientem na spotkanie o godzinie 9.00, a pięć minut po tym czasie zadzwonił i zapytał, czy jestem na miejscu, a następnie poinformował, że przyjedzie za 20 minut. Powiedziałem, że nie zaczekam na niego ani minuty dłużej. Następnym razem pojawił się punktualnie – opowiada Andrzej Kacprzak.

Zdarza się też, że klientom bardzo się spieszy z realizacją projektu, a kiedy produkt jest już gotowy – miesiącami nie mogą go odebrać.
Mamy nawet jedną klientkę, której schody czekają na nią od sześciu lat – mówi Andrzej Kacprzak.

Roboty w bród

Nowicjuszom nietrudno zaistnieć w stolarce.
Jak się mądrze wchodzi na rynek, to firma będzie działać bez względu na okres, w jakim to robimy – mówi Aleksander Warzyński.
Warto jednak w takiej sytuacji zainwestować w stronę internetową i reklamę w sieci.
Zleciłem stworzenie takiej strony około roku temu razem z zarządzaniem nią i zgodnie z obietnicą firmy, która to dla mnie zrobiła, po trzech miesiącach zaczęły spływać zamówienia – mówi Aleksander Warzyński.

Przyznaje, że na rynku działa mnóstwo firm oferujących usługi stolarskie, ale trudno tu mówić o konkurencji.
Raczej ze sobą współpracujemy i zlecamy nawzajem pracę. Mamy teraz boom inwestycyjny i zainteresowanie klientów usługami stolarzy jest bardzo duże. Nie wiadomo jednak, jak długo to potrwa. Na pewno w którymś momencie przyjdzie kryzys, który zweryfikuje firmy działające na rynku. Jak na razie wszyscy mamy pełne ręce pracy – mówi Aleksander Warzyński.

Zgadza się z nim Andrzej Kacprzak, który razem z synem wykonuje kilka realizacji w miesiącu. Pracy im nie brakuje, chociaż spółek oferujących tego typu usługi w samych Babicach, gdzie działa ich firma, jest kilkanaście.
Nikt jednak nie narzeka na brak klientów. Nie wchodzimy sobie w drogę – mówi Andrzej Kacprzak.

Popyt na usługi stolarskie jest tak duży, że klienci ustawiają się w kolejce.
Nie musimy o nich zabiegać, przychodzą sami – mówi Andrzej Kacprzak.
Przy tym klienci muszą się uzbroić w cierpliwość, ponieważ od momentu wpłaty zaliczki za realizację podłogi czy schodów do stworzenia gotowego produktu mija średnio sześć miesięcy.
Do tego nie ma u nas możliwości negocjacji ceny – zastrzega Andrzej Kacprzak.

Artykuł został opublikowany w numerze 4-2020 "Własny Biznes FRANCHISING".


Dużo zleceń / Dobra koniunktura, spory popyt na rynku mieszkań i moda na drewniane wyposażenie sprawia, że stolarze mają dzisiaj pełne ręce roboty.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Księgowość na własny rachunek

Do rozliczeń firmy korzystam z taxeon - wg mnie najprostszy program do rozliczania działalności i wszystko za 19 pln :) polecam

1 wypowiedzi
ostatnia 29.01.2021
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Cześć! Piszę mgr o franczyzie bankowej i niestety brakuję mi materiałów :( Ktoś poratuje ?

209 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2020
Wolność kocham i rozumiem

Panie rzeczniku , chyba powinien Pan już przejść na zasłużoną emeryturę.

1 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2020
Franczyzobiorcy zabki

Witam, jestem studentką FIR i proszę o wypełnienie ankiety na temat "franczyza jako źródła finansowania przedsiębiorstwa". Link...

1 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2020
Klient może spać spokojnie

czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie

1 wypowiedzi
ostatnia 11.09.2020
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości

Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.

36 wypowiedzi
ostatnia 07.09.2020
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020