Przedsiębiorcy walczą o tarczę
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców, pominiętych w tarczy antykryzysowej. Ich biznesy przestały przynosić dochody z powodu pandemii. Czasem w wyniku odgórnego lockdownu, czasem w konsekwencji zamknięcia branż, z którymi były ściśle powiązane. Tymczasem tarcza antykryzysowa uzależnia przyznanie pomocy wyłącznie od kodu PKD.
Straty są, wsparcia nie ma
Firma Magdaleny Leszczak-Wardęgi wynajmuje namioty wraz z wyposażeniem na targi i imprezy rozrywkowe.
– Imprezy zostały zablokowane i od marca jesteśmy niemal całkowicie pozbawieni przychodów. Spadki wynoszą 75-80 proc. Mimo tego nie zostaliśmy objęci wsparciem, gdyż nasz kod PKD nie został zakwalifikowany do tarczy – opowiada Magdalena Leszczak-Wardęga. – Zatrudniam pracowników, więc jestem odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za nich i ich rodziny.
Spadek ruchu turystycznego i trudności w przekraczaniu granicy stały się źródłem problemów firm Barbary Bielinowicz i Moniki Tęczy. Pierwsza z nich zajmuje się handlem przygranicznym na zachodzie Polski. Przez wprowadzone obostrzenia niemieccy kupujący nie mogą przekroczyć granicy i jej firma straciła swoje główne źródło dochodu. Natomiast Monika Tęcza prowadzi sklep z pamiątkami na krakowskim rynku. W 2020 roku liczba turystów odwiedzających Kraków zmniejszyła się o połowę, a pod koniec roku, z powodu zamknięcia hoteli i atrakcji turystycznych, spadła niemal do zera. Mimo braku przychodu spowodowanego decyzją o blokadzie części gospodarki, z powodu nieuwzględnienia posiadanych przez obie firmy kodów PKD, pomoc im nie przysługuje.
Paweł Churzępa jdziałalnosc w branży jubilerskiej prowadzi od 2002 roku, w galerii handlowej.
– W listopadzie obroty spadły nam o 94 proc., w grudniu o 70 proc., w styczniu o 100 proc. – mówi przedsiębiorca. – Wiele innych sklepów, działających w galeriach jest w podobnej sytuacji. Jeżeli nadal zostaniemy bez pomocy, skończy się to dla wielu przedsiębiorców tragicznie.
Tarcza antykryzysowa nie uwzględniła PKD wielu przedsiębiorców, prowadzących biznesy w zamykanych odgórnie galeriach handlowych. Pominięte zostały chociażby sklepy z zabawkami, sprzętem elektronicznym czy właśnie jubilerzy. Opisywaliśmy też historię franczyzobiorców Quiosque, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji.
Jest obietnica
Pominięci przedsiębiorcy wystosowali petycję o uwzględnienie ich w tarczach pomocowych. Podpisało się pod nią ponad 2 tys. firm.
– Wszyscy przedsiębiorcy, z którymi się spotkałem, reprezentują sektor MŚP. Przed epidemią ich działalność doskonale się rozwijała i pozwalała utrzymać siebie oraz najbliższą rodzinę. Dopiero koronawirus i zamknięcie gospodarki sprawiły, że firmy te zaczęły borykać się z problemami. Od czterech miesięcy, nie mogąc normalnie pracować, znalazły się na krawędzi bankructwa. Dotychczas nie wypłacono im ani złotówki rekompensaty ponieważ nie mają właściwego numeru PKD – powiedział Adam Abramowicz.
Rzecznik wspiera postulaty franczyzobiorców, którzy domagają się włączenia do tarcz pomocowych przedsiębiorstw ze spadkiem obrotów powyżej 70 proc. - bez względu na kod PKD. Wraz z delegacją przedsiębiorców spotkał się w tej sprawie z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Jak informuje Adam Abramowicz, podczas spotkania wicepremier zapowiedział rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami takich właśnie firm.
Postulat zmiany warunków skorzystania z tarczy popiera też Polska Organizacja Franczyzodawców.
– Wspieramy rzecznika w staraniach o rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców o firmy poszkodowane, których przychody spadły o ponad 70 proc. Klasyfikacja PKD jest tu sprawą drugorzędną – mówi Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu POF.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Firma chce zmotywować do współpracy franczyzobiorców i zapewnia, że podzieli się z nimi połową zysku. Na co jeszcze mogą liczyć?
Zepsute i rozbite auta, ale też niewierni małżonkowie, którym podczas schadzki samochód utknął w lesie – z usług „laweciarzy” korzystają różni klienci. Jak się prowadzi firmę, zajmującą się holowaniem aut?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Bilard jest popularną rozrywką i dość prostą grą. Trzeba kijem posłać bilę do łuzy. Kto trafia, ten wygrywa – tak samo jak w biznesie. Własny klub bilardowy może być trafną inwestycją.
– W Polsce stale rośnie poziom świadomości klientów, jeśli chodzi o korzystanie z usług pośrednictwa w sprzedaży czy zakupie nieruchomości – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...