Obecnie czasy nie napawają optymizmem, a indeks nastrojów konsumenckich jest na bardzo niskim poziomie.
 

Jednak nie w każdej branży sytuacja jest zła, a negatywne nastroje konsumenckie mają swoje odzwierciedlenie w spadkach. Czy koniunktura gospodarcza była dobra czy obecnie jest gorsza, to branża alkoholowa trzyma się dobrze.

Alkohol jako kompan w naszych dziejach.

Alkohol towarzyszy nam w różnej formie od bardzo dawna. Poczynając od piwa, oczywiście nie w takiej formie jaką znamy dzisiaj, to jego historia zaczyna się około 10 000 lat przed naszą erą. Wino to równie stare czasy, bo około 5500 lat p.n.e. W XIII wieku w Europie, a nieco później na ziemiach polskich rozpoczęliśmy produkcję okowity, czyli alkoholu wysokoprocentowego. Jak widać alkohol towarzyszy nam praktycznie od zawsze i jest częścią naszego życia. To razem z nim świętujemy różne uroczystości, latem gasimy pragnienie dobrze schłodzonym piwem, czy łączymy potrawy z odpowiednimi winami tak, aby można było uzyskać jak najlepsze połączenie smaków. 

Jak wygląda to dzisiaj?

Żyjemy w czasach globalizacji. Coraz więcej podróżujemy, poznajemy nowe kultury, kuchnie ale także alkohole. Internet zmniejszył dystans poznawczy. Polacy lubią próbować nowości, poznawać alkohole z różnych części świata. Każdy alkohol to historia, ale także smak danej krainy z której pochodzi. Konsumpcja alkoholu w Polsce jest od kilkunastu lat na wysokim i stabilnym poziomie. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że o ile konsumujemy tyle samo alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus, to za to znacznie zmienia się wartość kupowanych trunków. Pijemy coraz droższe alkohole. Przykłady widzimy z życia codziennego. Kiedyś kupowaliśmy zwykłe, koncernowe piwa, dzisiaj bardzo często wybieramy piwa kraftowe, które są dwa, a nawet trzy razy droższe. Całkiem niedawno na stole królowała polska wódka, a dzisiaj znacznie droższe whisky, rumy, giny czy tequile.

Specjalistyczne sklepy z alkoholem jako odpowiedź na zapotrzebowanie klientów.

Specjalistyczne sklepy z alkoholem Al.Capone oferują gamę ponad 2500 indeksów w swoich sklepach. Każdy klient znajdzie coś dla siebie. Oferta alkoholi jest z całego świata i na każdą kieszeń. Od piw koncernowych dostępnych już za kilka złotych przez wina, rumy, giny, tequile, whisky i koniaki które potrafią kosztować kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych za butelkę.  To w naszych sklepach klient może znaleźć nie tylko odpowiedni dla siebie trunek, ale także skorzystać z wiedzy jaką posiada personel na temat alkoholi. 

 

Dlaczego warto prowadzić specjalistyczny sklep z alkoholem Al.Capone?

 

Alkohol na rynku jest szeroko dostępny. Można go kupić niemal wszędzie. Jeśli jednak poszukujemy czegoś poza zwykłym piwem, wódką czy najpopularniejszymi whisky, to okazuje się, że ilość sklepów oferujących szeroką gamę alkoholi bardzo mocno spada, a w niektórych miejscowościach nie ma ich w ogóle. Klienci dzisiaj poszukują nie tylko podstawowych produktów, które są u nas i tak dostępne, ale także alkoholi mniej znanych które im smakują. Dotyczy to każdej kategorii, począwszy od piw. Nie tylko już zwykły lager, czyli jasne pełne, ale także IPA, APA, koźlaki, portery, stouty, piwa smakowe, radlery itd. W winach począwszy od koloru, szczepów winorośli, kraju pochodzenia, apelacji czy ceny – rozpiętość oferty jest bardzo duża. Od ponad 10 lat mocno rośnie kategoria whisky, a w ostatnim czasie silne wzrosty odnotowują rumy. Nie chodzi tu bynajmniej o te najbardziej znane marki produkowane w masowych ilościach. Chodzi o mniejsze produkcje, często produkowane w sposób rzemieślniczy. Kraje pochodzenia to już nie tylko Kuba, ale między innymi Barbados, Panama, Columbia, Trinidad i Tobago. Na polskim rynku jest wyraźne miejsce jak i zapotrzebowanie na specjalistyczne sklepy z alkoholem

Czy w dzisiejszych niepewnych czasach to jest dobry pomysł, aby otwierać sklep z alkoholem?

Rosnąca inflacja powoduje, że gotówka jaką mamy dzisiaj, za rok może być warta mniej nawet o 20%, jeśli inflacja pozostanie na tak wysokim poziomie. To jest dobry moment, aby wejść w biznes, jednak nie każdy. 

Jak powinien wyglądać biznes, w który warto w dzisiejszych czasach zainwestować?

Powinien składać się z co najmniej dwóch ważnych czynników. Pierwszy – przychody i marże nie powinny spadać. Drugi - struktura kosztowa powinna nie rosnąć w taki sposób, który zagrażałby rozwojowi biznesu, a tym samym zyskom. W obu przypadkach w sklepach Al.Capone mamy dobrą sytuacje. Alkohol jest dość odporny na zawirowania rynkowe. Jako przykład mogę podać ostatnią pandemię COVID-19. Wiele branż miało problemy, część biznesów nie przetrwała. Natomiast w naszych sklepach odnotowaliśmy zwiększone obroty w tym okresie. Ludzie więcej zostawali w domu, lokale gastronomiczne były pozamykane i tym samym było więcej okazji do konsumpcji w domu. Także dzisiaj, w obecnym otoczeniu jakie mamy, z wojną za naszą wschodnią granicą, wysoką inflacją i niepewnością jaką każdy z nas przeżywa, to nie przekłada się negatywnie na obrót w naszych sklepach. Klienci cały czas przychodzą, a sklepy odnotowują przyrosty sprzedaży rzędu kilkunastu procent rok do roku. Co do struktury kosztowej to wiemy dzisiaj, że największe wyzwanie jest związane z kosztami energii. Te biznesy, których udział energii w strukturze kosztowej jest duży, mają już dzisiaj problemy. Dla przykładu są to pizzerie czy piekarnie. Udział kosztów energii elektrycznej czy gazu jest tam wysoki. W sklepach AL.Capone udział kosztów prądu, nie przekracza 10% a w wielu sklepach jest nawet niższy. Patrząc na stronę przychodową jak i kosztową, pozwala mi to spokojnie patrzeć w przyszłość i planować kolejne otwarcia sklepów.

Co daje rozpoczęcie współpracy z Al.Capone.

Mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu sklepów. W grudniu otwieramy setną placówkę.  Pośród tych sklepów 44 to sklepy własne a 66 otworzyliśmy z naszymi Partnerami. Część z nich ma dopiero po jednym sklepie, ale sporo osób ma po więcej, a nawet 9. Jesteśmy praktykami biznesu. Pracują z nami pasjonaci i znawcy alkoholi. Mamy doświadczoną grupę pracowników, którzy o alkoholach wiedzą niemal wszystko. Wiemy też jak prowadzić sklepy. W przeszłości popełniliśmy różne błędy, które po korekcie pozwalały nam otwierać kolejne sklepy z jeszcze większym sukcesem. Obroty na naszych sklepach są dwukrotnie większe niż średnia rynkowa.  Nasi Partnerzy wybierają nas często z tych powodów - mamy doświadczenie i w tym biznesie osiągnęliśmy już naprawdę sporo. Rozpoczynając współpracę z nami można liczyć na wiele korzyści. Pomagamy od samego początku: szukamy lokalizacji, negocjujemy umowy najmu, pomagamy w adaptacji i wyposażeniu sklepu, także w rekrutacji personelu i zatowarowaniu placówki. Zanim otworzymy sklep nasi Partnerzy i ich personel przechodzą gruntowne szkolenie na naszych sklepach zakończone egzaminem. Tu nie ma miejsca na prowizorkę. Przykładamy dużą uwagę do wyszkolenia załóg na nowe sklepy. Po otwarciu sklepu nie opuszczamy naszych Partnerów Franczyzowych. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i ich wspieramy. Współpracując z nami ma się także dostęp do bardzo dobrych warunków handlowych: niskich cen zakupu, długich terminów płatności, gazetek promocyjnych jak i do wszystkich działań promocyjnych i marketingowych. Dodam także, że od niedawna uczestniczymy w multipartnerskim programie lojalnościowym PayBack, gdzie jako sieć specjalistycznych sklepów z alkoholem jesteśmy na wyłączność. To daje nam duże możliwości działania z promocjami skierowanymi do naszych obecnych jak i nowych klientów. 


Dowiedz się więcej
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji. Informacje zawarte w formularzu zostaną przekazane bezpośrednio do TBM Telekom.
Dowiedz się więcej
Dane kandydata
Dane kandydata
If you see this, leave this form field blank