Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

Czwartek
13.04.2023
Gdy kończą się umowy albo franczyzobiorca chce przejść na emeryturę, zwalniają się sprawdzone lokalizacje. Takie sklepy chętnie przejmują nowi biorcy. Ale są też inne scenariusze.
 

W Grupie Muszkieterów umowy podpisywane są na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Działalność w Polsce Muszkieterowie rozpoczynali dokładnie 25 lat temu. Wśród kilkuset franczyzobiorców Grupy znajdują się osoby, którym kończą się umowy i myślą o przejściu na emeryturę. Jest to naturalny proces wynikający z upływu czasu. W takiej sytuacji Grupa dąży do tego, aby sklep był prowadzony dalej przez nowego franczyzobiorcę. Centrala nie przejmuje sklepów pod zarządzanie własne. Do takiej zmiany przygotowuje się z odpowiednim wyprzedzeniem. W trybie ciągłym monitoruje statusy umów oraz weryfikuje plany swoich przedsiębiorców.

– Jest kilka możliwości sukcesji. Proces musi uwzględniać aspekt ludzki i biznesowy. W takiej sytuacji są trzy możliwe scenariusze – tłumaczy Bartłomiej Tarłowski, dyrektor ds. franczyzy w Grupie Muszkieterów.

Pierwszy scenariusz: właściciel sklepu może przekazać biznes swoim dzieciom. Ten wariant realizowany jest najczęściej. Druga opcja jest taka, w której sklep może przejąć inny franczyzobiorca Grupy Muszkieterów. Wówczas, w drodze transakcji z dotychczasowym właścicielem, dokonuje zakupu udziałów lub przejmuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Dzięki temu może realizować ścieżkę rozwoju w ramach organizacji, zwiększając zakres swojej działalności o dodatkowy punkt sprzedaży. Ostatnia, trzecia możliwość to przejęcie placówki przez zupełnie nowych franczyzobiorców, którzy pozyskiwani są w drodze procesu rekrutacji. Wówczas taka osoba przejmuje firmę, która ma swoją historię, miejsca na rynku i konkretne wyniki, do których przed zawiązaniem umowy, przekazujemy dostęp.


ekspert, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

TSUE po stronie podatników

Zawsze aktualne, zawsze profesjonalne – https://biegly-skarbowy.pl/blog/ to najlepsze źródło informacji podatkowych online.

1 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2024
Która stawka VAT jest prawidłowa?

Bardzo doceniam praktyczne podejście autorów na https://biegly-skarbowy.pl/blog/ do tematów skarbowych.

1 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2024
Samochód sportowy w kosztach podatkowych

Jeśli interesujesz się finansami, https://biegly-skarbowy.pl/blog/ oferuje bardzo przystępne wyjaśnienia skomplikowanych zagadnień.

1 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2024
Kasowy PIT dla przedsiębiorców – co oznacza w praktyce

Świetne porady dotyczące VAT na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Pomogły mi zrozumieć najnowsze zmiany.

1 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2024
Jak nie podpaść Urzędowi Skarbowemu

Blog https://biegly-skarbowy.pl/blog/ to prawdziwa skarbnica wiedzy dla księgowych. Często korzystam z ich porad.

1 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023