Konferencja o franczyzie
Gospodarzem spotkania był Paweł Anuszewski ze stowarzyszenia studenckiego IMC. Oprócz autorytetów naukowych w dziedzinie franchisingu, na konferencji pojawili się i przedstawiciele sieci oraz doradcy franchisingowi.
Kompleksowe spojrzenie na tematykę franchisingu przedstawiła doc. dr Barbara Pokorska. W swoim wystąpieniu „Franchising jako szczególna forma integracji przedsiębiorstw” omówiła dotychczasowy rozwój i charakterystykę franchisingu w Polsce, a także możliwe kierunki i bariery tego rozwoju w przyszłości.
- Warto zwrócić uwagę, gdzie jest przyszłość franchisingu: to języki obce, szkółki komputerowe, usługi dla dzieci czy pomoc pielęgniarska – mówiła między innymi doc. Pokorska. - Ciekawym zjawiskiem jest też obniżający się wiek biorców licencji. Obecnie to około 28-30 lat.
Dr Bernadetta Fuchs wygłosiła prelekcję na temat „Czy potrzebna – i w jakim zakresie – jest regulacja prawna umów franchisingu?”. Dr Fuchs uważa, że najwyższy czas, aby w Polsce powstała ustawa, która regulowałaby terminologię oraz poszczególne elementy umowy franczyzowej: przedmiot umowy, know-how, opłaty oraz zakres współpracy.
- Franczyza to o wiele więcej niż stworzenie sieci podobnie wyglądających punktów – podkreślała dr Fuchs – to działanie we własnym imieniu i na własny rachunek, a jednocześnie zrozumienie, że franczyzodawca ma prawo do nadzoru nad franczyzobiorcą i jego działaniami.
Na temat konieczności powstania ustawy wywiązała się dyskusja. Grzegorz Chmielarski, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców, uważa, że nie powinno się regulować ustawą elementów umowy franczyzowej, bo praca posłów jest obarczona zbyt dużym ryzykiem błędu, a na pewno nie rozwiązuje problemów.
- Rozwiązaniem jest dobrze skonstruowana umowa franczyzowa. W ustalaniu zasad polskiej franczyzy powinna zadziałać dobra praktyka gospodarcza, a nie posłowie w Sejmie – stwierdził prezes Chmielarski.
Konferencja dała okazję do zaprezentowania ofert franczyzodawców. Prezentację sieci szkół językowych EF English First przedstawił Maciej Poniatowicz i Marek Karwański z sieci Szkół Muzycznych Yamaha. Na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak dobrze bawią się na zajęciach dzieci w szkołach Yamaha.
Goście Konferencji otrzymali wiele ciekawych materiałów, m.in. pismo branżowe Franchising Info wydawane przez firmę doradczą PROFIT system. Konferencja była jedną z niewielu okazji do spotkania ludzi, którzy na franchising patrzą z zupełnie różnych perspektyw. Następną będzie Ogólnopolski Salon Franchisingu, który odbędzie się 24-26 czerwca w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, nad którym patronat medialny obejmuje nasz portal. Więcej szczegółów na temat Salonu Franchisingu znajdziecie Państwo na stronie franczyza.pl.
Redakcja
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i innych sieciowych formatów sprzyja grupie Chorten, ponieważ detaliści szukają przez to silnego partnera do współpracy.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Północ Nieruchomości oferuje elastyczny model współpracy z inwestycją od 4 tys. zł. Partnerzy korzystają z gotowego systemu, szkoleń i zaplecza operacyjnego. W sieci działa już ponad 70 biur.
Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyzobiorczyni Agencji Wirtualnej z Gdańska w ciągu trzech lat zbudowała silną markę i zdobyła rzeszę lojalnych klientów. Jak tego dokonała?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...