Nowe prawo upadłościowe cz. I
Postępowanie powinno być prowadzone w sposób zapewniający wierzycielom zaspokojenie roszczeń w najwyższym stopniu. Nowością będzie dążenie – jeśli będzie to możliwe z racjonalnych względów – do zachowania dotychczasowego przedsiębiorstwa dłużnika.
Postępowanie może zostać wszczęte m.in. na wniosek:
- dłużnika lub każdego z jego wierzycieli,
- wspólnika odpowiadającego bez ograniczenia za zobowiązania spółki w stosunku do spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej,
- w stosunku do osoby prawnej oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – każdego, kto ma prawo je reprezentować,
- w stosunku do dłużnika, któremu udzielono pomocy publicznej o wartości przekraczającej 100.000 euro – organu udzielającego pomocy.
Podmioty postępowania
Przepisy ustawy mają zastosowanie do:
- dłużników będących przedsiębiorcami – przedsiębiorcą jest „osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową”;
- spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej;
- wspólników osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność bez ograniczeń za zobowiązania spółki;
- wspólników spółki partnerskiej;
- oddziałów banków zagranicznych.
Nie można ogłosić upadłości m.in. Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego.
Podstawy ogłoszenia upadłości
Upadłość jest ogłaszana w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Niewypłacalność zachodzi, jeżeli dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Dłużnik (który jest osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej) będzie uznany za niewypłacalnego także, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość posiadanego majątku, nawet wtedy, gdy wymagalne zobowiązania na bieżąco wykonuje.
Sąd będzie miał możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie wynikłe z niewykonywania zobowiązań nie przekroczy trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa. Sąd nie oddali wniosku, jeżeli niewykonanie zobowiązań ma charakter trwały oraz gdy oddalenie wniosku może spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.
W przypadku uprawdopodobnienia, że w drodze układu wierzyciele mogą zostać zaspokojeni w stopniu wyższym, niż po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika, sąd ogłasza upadłość z możliwością zawarcia układu. Dotychczasowe zachowanie dłużnika nie może jednak budzić wątpliwości, że układ zostanie dokonany.
Wniosek o ogłoszenie upadłości
Dłużnik jest obowiązany zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Wniosek powinien zawierać dane dłużnika, oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika, wskazanie okoliczności uzasadniających złożenie wniosku, informację czy dłużnik jest spółką publiczną, informację czy dłużnik jest uczestnikiem systemu rozrachunku papierów wartościowych.
Dłużnik składający wniosek powinien określić, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Złożenie wniosku rozpoczyna postępowanie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...