Franchising - szansa na sukces
Przedyskutujcie kupno licencji franchisingowej.
W Stanach Zjednoczonych blisko 320 tysięcy firm działających w systemach franchisingowych obraca bilionem dolarów. Franchising jest tam wciąż najlepszym sposobem na zrealizowanie amerykańskiego marzenia o sukcesie. W Polsce sieci franchisingowe dopiero nabierają rozpędu. Być może właśnie teraz jest najlepsza okazja na dołączenie do nich i wykrojenie dla siebie dużej części jeszcze nie zagospodarowanego rynku.
Sukces lub porażka franchisobiorców zależy tylko i wyłącznie od ich aktywności, zaangażowania i pomysłowości. Franchising oferuje swoje możliwości wszystkim - aktywnym emerytom i dopiero co upieczonym absolwentom, bezrobotnym oraz pracownikom najemnym, którzy mając dość tej pracy na etacie, chcą osiągnąć sukces i niezależność we własnym biznesie. Dodajmy - w biznesie w miarę bezpiecznym, bo chronionym przez finansowe i technologiczne zaplecze dużej sieci, którego rozwój gwarantują sprawdzone procedury. Dzięki grze zespołowej biorcy licencji franchisingowych mogą liczyć na wsparcie, o którym samotny, pojedynczy przedsiębiorca może tylko pomarzyć.
Siła franchisingu wynika ze wspólnoty - wspólnego funduszu na reklamę i z możliwości negocjacji z pozycji silnej grupy. Tym niemniej założenie firmy na zasadzie franchisingu nie jest darmowym biletem do Krainy Szczęścia. To także 60 godzinny tydzień pracy, zwiększona odpowiedzialność i stres związany z zainwestowaniem własnych pieniędzy. Dlatego zanim kupisz od franchisodawcy licencję na prowadzenie biznesu, powinieneś sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.
Czy jestem w stanie unieść odpowiedzialność związaną z prowadzeniem mojego własnego biznesu?
Zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy decyduje się sukces lub porażka Twojego pomysłu, musisz zarządzać całością swojego biznesu. Oznacza to ciężką pracę przez długie godziny; nie unikniesz stresu i niepewności niezależnie od wsparcia ze strony sieci franchisingowej i wiedzy zdobytej na szkoleniach. Typowy czas pracy w Twojej firmie będzie wahał się między 50 a 60 godzinami tygodniowo. Pomimo zmęczenia będziesz musiał sobie jeszcze poradzić ze zwalnianiem złych pracowników i udobruchaniem niezadowolonych klientów.
Czy z pracy w firmie franchisingowej mogę czerpać satysfakcję i przyjemność?
Tak, ale pod jednym warunkiem: szczerze odpowiesz sobie na pytanie, która branża jest dla ciebie najlepsza. I pamiętaj - prawdopodobnie wcale nie będzie to ta, która na oko wygląda na najbardziej dochodową. Praktyka franchisingu potwierdza regułę, że nawet najzdolniejszy fryzjer nie będzie umiał stworzyć dobrego baru sałatkowego. I nie stanie się bogaty, nawet choćby trafnie zauważył, że akurat jest moda na jedzenie sałatek. Skoro nie ma serca do sałatek, to zrobi je tak, że klienci pójdą do konkurencji. Najwięcej zarobi ten, kto dobrze zidentyfikuje swój talent i kupi licencję w swojej specjalności. Na pieniądze można zamienić tylko swoje indywidualne zdolności. Ponieważ umowa franchisingowa zawierana jest zwykle na 5 - 10 lat, należy dobrze zastanowić się nad wyborem licencji, tak aby z zadowoleniem prowadzić swój biznes. Przyjemność z pracy to jedno z kryteriów sukcesu.
Czy muszę ślepo naśladować reguły systemu franchisingowego przy tworzeniu własnej jednostki sieci?
Kiedy biorca licencji otrzymuje logo i markę sieci franchisingowej, musi swoim klientom oferować dokładnie to samo, co mogą oni znaleźć w każdym punkcie sieci. Mówiąc zupełnie szczerze, jednolitość to klucz do sukcesu we franchisingu. Dlatego osoby, które źle się czują, gdy muszą dostosować się do reguł wymyślonych przez innych, powinny zrezygnować z franchisingu i założyć firmę opartą na własnym pomyśle.
Czy jestem wystarczająco sympatyczny i komunikatywny w kontaktach z innymi ludźmi?
We franchisingu trzeba umieć budować dobre relacje z ludźmi. Spotkasz ich bowiem wielu. Zespół Twojej firmy, menadżerowie zarządzający całą siecią mogą zdecydować o Twoim sukcesie. Albo go pogrzebać. To ludzie, na których powinieneś móc polegać w każdej sytuacji To oni mają Ci pomóc w trudnych chwilach. Lepiej ich nie zniechęcać do siebie. A klienci z ich humorami? Naprawdę trzeba umieć ich lubić. Musisz pamiętać, że na reputację całej sieci pracuje wiele punktów podobnych do Twojego. Niech choć jeden wyłamie się ze standardu usług dobrej jakości, a wskutek złej opinii stracą wszyscy. Dlatego umiejętność nawiązywania dobrych relacji jest we franchisingu konieczna.
Czy rzeczywiście mam pieniądze na wejście do sieci franchisingowej?
Jednym z najczęstszych powodów upadków firm jest ich niedokapitalizowanie. Dlatego zanim kupisz licencję, musisz mieć pewność, że uzbierałeś wystarczającą sumę pieniędzy nie tylko na otwarcie biznesu, ale i na prowadzenie go zanim zacznie przynosić zyski. Musisz być przygotowany, że zyski nie przyjdą tydzień po otwarciu. Franchisodawca może jedynie podzielić się z Tobą doświadczeniem jak ograniczać koszty.
Co wiesz o sieci franchisingowej, od której chcesz kupić licencję?
Im więcej wiedzy, tym czujesz się bezpieczniej. Przyszły franchisobiorca powinien poznać menadżerów sieci, do której chce się włączyć. Przeanalizować zasady prowadzenia działalności i zapytać o metody osiągania zysków. Dobrym pomysłem jest przestudiowanie raportów rocznych i innych opracowań finansowych dotyczących franchisodawcy. Dobrze jest też wiedzieć, jak długo sieć jest obecna na rynku. Nowy pomysł może wyglądać na zyskowniejszy, ale niesie też większe ryzyko inwestycyjne. Mała liczba punktów sieci może oznaczać, że na rynku jest miejsce i dla Ciebie, ale też, że franchisodawca nie zadbał wcześniej o należyty rozwój sieci. Im więcej masz wiedzy o potencjalnym partnerze, tym mniej ryzykujesz.
Czy biorę pod uwagę możliwość upadku mojej firmy? Czy umiem zapobiec porażce?
Franchising jest interesem bezpieczniejszym niż walka o rynek w pojedynkę. Stąd liczba upadków firm działających na zasadzie franchisingu jest dużo niższa niż średnia rynkowa. Tym niemniej przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do sieci warto skontaktować się z niektórymi franchisobiorcami, aby zapytać czy sieć zaoferowała im pomoc odpowiednią do ceny licencji, czy podzielono się z nimi wiedzą o branży i przestrzeżono przed zagrożeniami, czy otrzymali wsparcie reklamowe i - w końcu - czy ich biznes jest opłacalny i zamierzają przedłużyć licencję.
Czy jeśli kupię licencję i rozpocznę prowadzenie własnego biznesu, otrzymam wsparcie rodziny?
Zarządzanie biznesem franchisingowym oznacza pracę w pełnym wymiarze godzin z koniecznością poświęcenia własnego i rodzinnego czasu wolnego. Rodzina franchisobiorcy musi starać się sprostać wymaganiom, które postawi przed nią ich własny biznes. Dlatego decyzja o zakupie licencji powinna być w rodzinie przedyskutowana, aby później wszyscy domownicy byli pewni, że podjęto ją wspólnie.
Andrzej Krawczyk & Arkadiusz Słodkowski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Firma chce zmotywować do współpracy franczyzobiorców i zapewnia, że podzieli się z nimi połową zysku. Na co jeszcze mogą liczyć?
Zepsute i rozbite auta, ale też niewierni małżonkowie, którym podczas schadzki samochód utknął w lesie – z usług „laweciarzy” korzystają różni klienci. Jak się prowadzi firmę, zajmującą się holowaniem aut?
Ile kosztuje zdrowie, dowiadujemy się przy okazji choroby. A ile kosztuje biznes w branży zdrowotnej i jakie zyski może przynieść?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Branża funeralna ma zawsze klientów, więc rozpoczęcie działalności nie stanowi pod tym względem ryzyka biznesowego. Koszty otwarcia domu pogrzebowego są jednak wysokie, więc trzeba się finansowo zabezpieczyć, aby nie pogrzebać firmy.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...