Rozbudowa firmy o nowe placówki bez ryzyka finansowego
Franczyza staje się coraz bardziej popularna w gastronomii, usługach kosmetycznych czy finansowych. W 2004 roku sieć restauracji Pizza Dominium, po 12 latach działania na rynku, zdecydowała się na franczyzę. – Nie uważamy franchisingu za najlepszą metodę rozwoju sieci, ale zauważyliśmy, że aby konkurować z wielkimi, zagranicznymi sieciami, musimy dogonić je liczbą placówek. – wyjaśnia Gazecie Prawnej Paweł Wieczorek, dyrektor ds. rozwoju sieci Dominium Pizza. Pierwszą umowę firma podpisała w grudniu, a biorca licencji już po miesiącu zaczął zarabiać. Dominium ma 35 lokali, z czego 2 franczyzowe.
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris S.A. jako pierwsza firma kosmetyczna w Polsce zainicjowało rozwój sieci franczyzowej, otwierając gabinety pod szyldem Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris. Zanim jednak zdecydowano się na współpracę z partnerami, firma otworzyła własny instytut w Warszawie. Dwa lata funkcjonowania własnego instytutu pozwoliło dopracować formułę funkcjonowania i standardów obsługi klientów. Uruchomienie nowej placówki wiąże się ze znacznym zaangażowaniem finansowym franczyzobiorcy i dużym wysiłkiem organizacyjnym. Kwota inwestycji biorcy licencji zależy m.in. od branży.
- Sytuacja na rynku bankowym i leasingowym w Polsce nie bardzo pozwala nam na pomoc biorcom w uzyskaniu kredytu i pieniędzy na otwarcie placówki (...) – wyjaśnia Paweł Wieczorek z sieci Dominium Pizza.
W Polsce często zapomina się o tym, że franczyza jako interesująca forma zwiększenia sieci dystrybucji nie zawsze kończy się sukcesem, czasami prowadzi do upadłości wielu firm biorących w niej udział. Aby tak się nie stało, franczyzodawca musi uruchomić przynajmniejw jednej lokalizacji własny program pilotażowy, który zweryfikowałby w praktyce przyjętą strategię. Podstawą jest także stworzenie przez franczyzodawcę tzw. podręcznika operacyjnego, w którym będzie zdefiniowany model prowadzenia biznesu i reguły współpracy stron umowy.
- Franczyzobiorcy często nie są świadomi, ze nasz system prawny daje im wystarczają narzędzie do obrony przed ewentualnymi nadużyciami ze strony nieuczciwych franczyzodawców. – Przepisy kodeksu cywilnego zapewniają nam wystarczającą ochronę przed nieuczciwymi kontrahentami. Zamiast regulować franczyzę ustawowo, należy więcej wysiłku włożyć w edukację, zarówno franczyzobiorców jak i franczyzodawców, tak aby byli świadomi swoich praw i obowiązków – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu w PROFIT system.
Anita Skiba, Gazeta Prawna, 16 czerwca 2005 r
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i innych sieciowych formatów sprzyja grupie Chorten, ponieważ detaliści szukają przez to silnego partnera do współpracy.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Północ Nieruchomości oferuje elastyczny model współpracy z inwestycją od 4 tys. zł. Partnerzy korzystają z gotowego systemu, szkoleń i zaplecza operacyjnego. W sieci działa już ponad 70 biur.
Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyzobiorczyni Agencji Wirtualnej z Gdańska w ciągu trzech lat zbudowała silną markę i zdobyła rzeszę lojalnych klientów. Jak tego dokonała?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...