Czas na konsolidację firm paliwowych
Gazeta Wyborcza zamieściła wywiad z prezesem PKN Orlen, Andrzejem Modrzejewskim na temat konsolidacji firm paliwowych w regionie.
Z MOL-em rozmawiacie o konsolidacji od wielu miesięcy, ale do tej pory rozmowy te nie przynoszą efektu. Może ta konsolidacja w ogóle nie jest potrzebna?
- Konsolidacja to konieczność w naszej części Europy, jeśli do niej nie dojdzie, pozostaniemy samotni w środku Polski. I wtedy nietrudno przewidzieć, że naszymi akcjami zainteresują się zachodni potentaci. Powinniśmy rozmawiać o konsolidacji i starać się ją sfinalizować teraz, dopóki zachodnie koncerny zajęte są restrukturyzacją po fuzjach, jakie się dokonały w ostatnich latach. Gdy uporają się z nimi, skierują swoje zainteresowanie inwestycyjne na nasz region.
Zainteresowanie ze strony zachodnich silnych koncernów byłoby i tak bardziej korzystny, niż gdyby chciały tu wejść firmy rosyjskie. Już kilkakrotnie pojawił się informacji o wykupywaniu akcji PKN Orlen na giełdzie przez jedną z nich.
- Nie ma powodu do takich obaw. W przypadku firmy Lukoil na przykład wiadomo, że preferuje kierunek na południu Europy. Zapowiada ekspansję w Rumunii, Bułgarii i Jugosławii. W tych krajach znacznie łatwiej jest inwestować, bo taniej, a rafinerie są w o wiele gorszym stanie niż w Polsce czy na Węgrzech. Na razie przynajmniej nasz kierunek nie wchodzi w grę, choć oczywiście, jeśli Lukoil będzie miał okazję zaistnieć w Polsce, zrobi to.
Jak wyobraża pan sobie konsolidację z MOL-em i OMV( największą w Austrii firmą paliwową): czy chodzi o luźną wymianę akcji ( OMV już na pakiet akcji MOL ), czy o faktyczne połączenie firm?
- Ważne jest pełne połączenie i utworzenie jednej ponadnarodowej firmy, wówczas wzrośnie wartość akcji każdego z koncernów. Z drugiej strony stanowiłoby to skuteczną zaporę przed niechcianym inwestorem. Sama wymiana akcji nie zwiększy wartości żadnej z firm.
Czy taki scenariusz w ogóle jest realny?
- Wiadomo, że to nie jest prosta transakcja, choćby dlatego, że trzeba będzie przekonać akcjonariuszy. Ciągle są też przeszkody w statutach, na dodatek różnice w prawie każdego z krajów. Dlatego uważam, że pełne połączenie będzie możliwe dopiero po wejściu Polski i Węgier do Unii Europejskiej.
Co na tym zyskują firmy?
- Na pewno istnieje możliwość pełnej współpracy na bazie stacji i rafinerii, a oddzielnie każda z tych firm będzie mogła skuteczniej inwestować poza regionem, a wewnątrz negocjować choćby zakupy ropy, a zarówno MOL, OMV, jak i Orlen kupują w większości rosyjską ropę.
Więcej: Agnieszka Łakoma, Gazeta Wyborcza, 17 kwietnia 2001, s.26

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nie musisz być bankowcem, by otworzyć placówkę PKO Banku Polskiego. Ale bez relacji z klientem i konsekwencji trudno ją dobrze prowadzić. Zobacz historię Pauliny Maciejewskiej, która od 7 lat działa w Łęczycy.
Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i innych sieciowych formatów sprzyja grupie Chorten, ponieważ detaliści szukają przez to silnego partnera do współpracy.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Północ Nieruchomości oferuje elastyczny model współpracy z inwestycją od 4 tys. zł. Partnerzy korzystają z gotowego systemu, szkoleń i zaplecza operacyjnego. W sieci działa już ponad 70 biur.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Do znalezienia biznesu, w który chciałoby się zainwestować, trzeba się dobrze przygotować. Choć wybór branży i konkretnego systemu franczyzowego jest subiektywny, to ocena części elementów umowy franczyzy podlega obiektywnym kryteriom.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...