Rotch był już blisko wyłączności na Rafinerię Gdańską
Puls Biznesu poinformował, że coraz więcej kontrowersji wzbudza wybór inwestora dla Rafinerii Gdańskiej. Według jednego z wiarygodnych źródeł, konsorcjum Rotch Energy było już o krok od uzyskania wyłączności w dalszych negocjacjach, ale nie zgodził się na to resort skarbu. Nafta Polska - prowadząca z ramienia Skarbu Państwa prywatyzację rafinerii - zaprzecza.
Nafta Polska oraz firma doradcza Rotschild Polska w rozmowach z Ministerstwem Skarbu Państwa wstępnie rekomendowały w ubiegłym tygodniu Rotch Energy Limited do wyłącznych negocjacji w sprawie przejęcia 75 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej - stwierdził pragnąca zachować anonimowość osoba zbliżona do transakcji. Myliłby się jednak ten, kto uzna, że tym samym wyścig o Rafinerii Gdańskiej został przez konsorcjum wygrany. – Ministerstwo Skarbu bez podania konkretnej przyczyny zaleciło kontynuowanie dalszych negocjacji z dwoma kandydatami, tj. konsorcjum Rotch Energy i węgierskim MOL. Moim zdaniem, głównym powodem tego zamieszania są ciągłe starania PKN Orlen o zakup gdańskiej spółki - stwierdził rozmówca Pulsu Biznesu.
Informacji tej zdecydowanie zaprzecza Michał Frąckowiak, który pełni obowiązki prezesa Nafty Polskiej. - Nic nikomu nie rekomendowaliśmy. W procesie prywatyzacji Ministerstwo Skarbu podejmuje decyzje dwukrotnie: raz o rozpoczęciu prywatyzacji, drugi raz - o zatwierdzeniu transakcji sprzedaży udziałów. Informacji tej nie chce również komentować Wiesław Skwarko, członek zarządu Rotschild Polska.
Z kolei inna osoba zbliżona do transakcji wskazuje jednak, że w wielu aspektach oferta złożona przez konsorcjum Rotch Energy jest atrakcyjniejsza od propozycji MOL. - Rotch, wspierany m.in. przez koncerny MW Kellog i Mitsui, proponuje o 50 proc. większą kwotę za akcje Rafinerii Gdańskiej. Konsorcjum jest również zainteresowane odkupieniem 15-proc. pakietu akcji pracowniczych. Rotch złożył także zobowiązania powstrzymania się od redukcji zatrudnienia przez 48 miesięcy - podkreślił rozmówca Pulsu Biznesu.
Jego zdaniem, w ofercie MOL pojawiły się zapisy mówiące głównie o zamiarze zakupu akcji RG oraz rozwoju dystrybucji paliw. Tymczasem Rotch chce również zainwestować w dalsze unowocześnienie rafinerii. Na ten cel chce przeznaczyć 0,5 mld USD (2 mld zł). Konsorcjum przedstawiło również Nafcie Polskiej wiarygodne gwarancje bankowe dla tych zobowiązań.
- Dodatkowo dwaj członkowie konsorcjum, czyli wspomniane już firmy MW Kelloog i Mitsui, chcą również wydać dodatkowo 300 mln USD (1,2 mld zł) na wybudowanie instalacji do przetwarzania ciężkich odpadów oraz budowę elektrowni wykorzystującej te produkty jako paliwo. Aby jednak w pełni móc zrealizować potrzeby inwestycyjne Rafinerii Gdańskiej, spółka potrzebuje łącznie około 900 mln USD (3,6 mld zł). Pozostałe 100 mln USD ma wyłożyć sama RG - podał informator Pulsu Biznesu.
To samo źródło wskazuje jednocześnie, że ostatecznego kandydata w wyścigu o przejęcie akcji gdańskiej spółki poznamy nie wcześniej niż 20 maja. A to oznacza, że proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej może ponownie opóźnić się. Tymczasem Michał Frąckowiak twierdzi, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. - Nie mogę jednak oficjalnie określić żadnego konkretnego terminu - podkreślił prezes Nafty Polskiej.
Więcej: Puls Biznesu, Paweł Janas, 4 maja 2001, s. 6

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nie musisz być bankowcem, by otworzyć placówkę PKO Banku Polskiego. Ale bez relacji z klientem i konsekwencji trudno ją dobrze prowadzić. Zobacz historię Pauliny Maciejewskiej, która od 7 lat działa w Łęczycy.
Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i innych sieciowych formatów sprzyja grupie Chorten, ponieważ detaliści szukają przez to silnego partnera do współpracy.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Północ Nieruchomości oferuje elastyczny model współpracy z inwestycją od 4 tys. zł. Partnerzy korzystają z gotowego systemu, szkoleń i zaplecza operacyjnego. W sieci działa już ponad 70 biur.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Do znalezienia biznesu, w który chciałoby się zainwestować, trzeba się dobrze przygotować. Choć wybór branży i konkretnego systemu franczyzowego jest subiektywny, to ocena części elementów umowy franczyzy podlega obiektywnym kryteriom.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...