Sprzedaż powoli idzie w górę
Wśród badanych przedsiębiorstw 19 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 21 proc. - jej pogorszenie (w kwietniu odpowiednio 19 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Bieżąca sprzedaż oceniana jest pozytywnie, a w najbliższych miesiącach przewidywany jest niewielki wzrost sprzedaży towarów. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, na poziomie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.
Handel się poprawia
Przedstawiciele branży obuwniczej i odzieżowej sygnalizują znaczny wzrost bieżącej sprzedaży w maju i prognozują szybki wzrost w kolejnych miesiącach. Wzrost bieżącej i przyszłej sprzedaży wpływa na zmniejszenie nadmiernego poziomu zapasów, a przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą wzrosnąć. W maju przedsiębiorcy notują wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu spadek cen oferowanych towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się ich dalsze obniżenie. Inaczej jest w przypadku sektora mebli, RTV i AGD, gdzie odnotowuje się w maju znacznie mniejszy wzrost sprzedaży aniżeli w kwietniu.
Spośród badanych jednostek handlowych 4,8 proc. deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 73 proc. jednostek), koszty zatrudnienia (55proc. jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (53 proc. jednostek) i niedostateczny popyt (49 proc. jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.
Usługi pełne optymizmu
Optymistycznie i lepiej niż w kwietniu oceniają koniunkturę majową przedstawiciele sektora pośrednictwa finansowego. Poprawę sygnalizuje 54 badanych firm, jej pogorszenie - 3 proc. (w kwietniu odpowiednio: 49 proc. i 2 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt na ten typ usług będzie nadal znacząco rosnąć. Oczekuje się też dalszego wzrostu sprzedaży usług. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa tych firm może być nadal bardzo korzystna, choć przewidywania są ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu.
Przedstawiciele branży hotelowej i gastronomicznej oceniają koniunkturę korzystnie, lepiej niż przed miesiącem (plus 19 wobec plus 6 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie - 6 proc. (w kwietniu odpowiednio: 22% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane korzystnie i lepiej niż w kwietniu. Lepsze niż przed miesiącem są też oceny bieżącej sytuacji finansowej. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt i sprzedaż będą rosły szybciej niż prognozowano w kwietniu. Sygnalizowany jest również wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług.
Info: Główny Urząd Statystyczny

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nie musisz być bankowcem, by otworzyć placówkę PKO Banku Polskiego. Ale bez relacji z klientem i konsekwencji trudno ją dobrze prowadzić. Zobacz historię Pauliny Maciejewskiej, która od 7 lat działa w Łęczycy.
Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i innych sieciowych formatów sprzyja grupie Chorten, ponieważ detaliści szukają przez to silnego partnera do współpracy.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Północ Nieruchomości oferuje elastyczny model współpracy z inwestycją od 4 tys. zł. Partnerzy korzystają z gotowego systemu, szkoleń i zaplecza operacyjnego. W sieci działa już ponad 70 biur.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Do znalezienia biznesu, w który chciałoby się zainwestować, trzeba się dobrze przygotować. Choć wybór branży i konkretnego systemu franczyzowego jest subiektywny, to ocena części elementów umowy franczyzy podlega obiektywnym kryteriom.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Franczyzobiorczyni Agencji Wirtualnej z Gdańska w ciągu trzech lat zbudowała silną markę i zdobyła rzeszę lojalnych klientów. Jak tego dokonała?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...