Poniedziałek
05.02.2007
- o polskim rynku paliwowym opowiada Magdalena Kandefer z BP Polska
 

Na polski rynek wkracza nowy gracz - rosyjski Łukoil, który przejmie stacje Jet, zaniknęły stacje z szyldem Esso. Czy takie działania oznaczają dalszą konsolidację rynku i czy prowadzenie stacji benzynowej jest opłacalne?
Wejście Łukoila do Polski nie jest niespodzianką, bowiem firma już kilka lat temu deklarowała chęć działania polskim rynku. Rynek paliwowy w naszym kraju wciąż jest stosunkowo atrakcyjny dla tego typu inwestycji. Zarówno obecność Polski w strukturach UE, planowany rozwój infrastruktury drogowej i w związku z tym interesujące prognozy konsumpcji paliw zwiększają atrakcyjność Polski wobec kolejnych inwestorów. Polski rynek paliwowy jest otwarty i wciąż jest na nim miejsce dla nowych inwestycji, dlatego należy się liczyć z tym, że pojawiać się będą na nim nowi gracze.

Czy sieć stacji BP w Polsce będzie się powiększać?
Tak. Nasza strategia inwestycyjna skoncentrowana będzie głównie na powiększaniu sieci stacji i poszerzaniu oferty. Przykładem są paliwa BP Ultimate, nowa oferta kawiarenki i jej nowa marka Wild Bean Cafe. Są to także myjnie bezdotykowe, i dostępna na wybranych stacjach usługa cashback. Nowe inwestycje uzależnione zaś będą od budowy nowych dróg.

Ile stacji w Polsce ma BP?
BP Polska Sp. z o.o. aktualnie posiada 322 stacje paliw, w tym 111 to obiekty partnerskie. Jesteśmy zainteresowani rozwojem sieci stacji również w oparciu o umowy partnerskie, na terenie całej Polski.

Co musi zrobić przedsiębiorca, który chciałby otworzyć stację pod szyldem BP?
Od naszego przyszłego partnera wymagamy stabilności finansowej i nie zalegania z podatkami. Ważne jest też by rozumiał znaczenie standardów BP, w tym jakościowych i ochrony środowiska. Zwracamy także uwagę na motywację do współpracy i doświadczenie handlowe. Kolejny krok to lokalizacja stacji, którą sprawdzamy sami. Po zaakceptowaniu lokalizacji przechodzimy do rozmów z potencjalnym partnerem i podpisania umowy. Jeśli projekt i cały kompleks stacji i obiekt ma nowoczesny wygląd, spełnia normy jakościowe, ochrony środowiska i standardy BP, to przyszły partner nie ponosi żadnych kosztów. Cała wizualizacja stacji i dostosowanie do standardów koncernu jest po stronie naszej spółki.

Ile w tym roku kierowcy będą płacić za benzynę? Czy ceny będą rosły, czy jest szansa że utrzymają się na poziomie z początku roku?
Cena paliwa zależy m.in. od ceny baryłki ropy naftowej, cen paliw (gotowych produktów) na światowych giełdach, aktualnego kursu dolara, od cen paliw na stacjach konkurencyjnych oraz od wysokości podatków i opłat. Sytuacja może się dynamicznie zmieniać, więc prognozowanie cen jest wyjątkowo trudne.

rozmawiał (bog)


POPULARNE NA FORUM

Chcę założyć stację paliw

Jeżeli chcecie założyć stację paliw to przygotujcie się na naprawde duże wydatki, dodatkowo działając bez wsparcia dużego koncernu paliwowego będzie trudno...

16 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Sklep motoryzacyjny

Pomysł jest dobry, kwestia jak go zrealizujesz, nawet prowadząc sprzedaż wysyłkową można dobrze wyjść na tym. 20 tyś mieszkańców jest wystarczające aby coś...

4 wypowiedzi
ostatnia 13.09.2018
Sklep motoryzacyjny

Lucart ma ponoć najtańsze ceny w polsce i dają wsparcie marketingowe. Więc to przemawia za francyzą z tą firmą właśnie. Czekam na więcej opinii.

4 wypowiedzi
ostatnia 13.09.2018
Sklep motoryzacyjny

Zorientuj się najpierw w cenach tamtego sklepu i zorientuj się jak wyglądają ceny w firmie Lucart. Z tego co się orientuję sklepy działające na zasadzie francyzy mają...

4 wypowiedzi
ostatnia 06.09.2018
Stacje Paliw

A nie lepiej otworzyć myjnie samochodową z dobrej jakości środkami czyszczącymi. Na takich rzeczach nie warto oszczędzać. Takie rzeczy z biegiem czasu się zwrócą ;)

7 wypowiedzi
ostatnia 06.09.2018
Sklep motoryzacyjny

Chcę założyć sklep motoryzacyjny. Artykuły sprzedażowe to m.in akumulatory, oleje, filtry. Myślę o francyzie, ale szukam dobrej firmy, która ma konkurencyjne ceny....

4 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Chcę założyć stację paliw

Hm, fakt, budowa stacji paliw w miejscu, gdzie takowej nie ma i jest w tym zakresie ,,luka" może się okazać żyłą złota...

16 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Warsztat samochodowy: Pieniądze na warsztacie

A znacie jakaś firmę, gdzie można kupić sprawdzone części samochodowe ale przez Internet?

11 wypowiedzi
ostatnia 28.08.2018