Wyróżnić się z tłumu
Jak podaje „Rzeczpospolita”, jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie jest Coca – Cola. Sam znak firmowy tej spółki wart jest Kilkadziesiąt miliardów dolarów. Na taki rynkowy sukces Coca – Cola – podobnie jak i inne światowe potęgi – pracowała wiele lat.
Także w Polsce istnieją firmy, które dzięki konsekwentnej promocji osiągnęły sukces. Jako przykład mogą służyć: Optimus, wytwórca materiałów budowlanych Atlas czy producent napoi Frugo.
- Żyjemy w erze komunikacji wizualnej – mówi strategic director jednej ze spółek zajmujących się kreowaniem marki - Klienci mają silną potrzebę identyfikacji. Często wybierają produkty konkretnej firmy, ponieważ są emocjonalnie związani z jej marką, ich zachowanie nie jest racjonalne.
Najprościej mówiąc, marka firmy składa się z jej nazwy, logo oraz wszystkich innych elementów graficznych i kolorystycznych związanych z przedsiębiorstwem. Wszystkie te cechy mają odróżnić konkretne przedsiębiorstwo od konkurencji. Pamiętać jednak trzeba, że określone elementy nie istnieją same dla siebie. Przy ich projektowaniu trzeba wiedzieć, co mają one symbolizować, jaki wizerunek firmy przedsiębiorca chce pokazać klientowi. Marka firmy powinna być wyraźnym komunikatem o tym, co się za nim kryje, wyjaśniającym, z jaką firmą klient ma do czynienia, co i dla kogo ona pracuje.
Specjaliści od marketingu zwracają uwagę, że marka firmy lub produktu powinna:
- być prosta;
- działać na emocje;
- wywoływać pozytywne skojarzenia;
- sugerować korzyści, jakie odniesie klient, gdy kupi sygnowany nią produkt;
- być łatwy do zapamiętania;
- zgadzać się z wizerunkiem firmy.
- Budowanie marki firmy to przedsięwzięcie na lata - mówi Mirosław Boruc prezes Instytutu Marki Polskiej -Przedsiębiorca zaczynający działalność od handlowania latem upominkami w Międzyzdrojach myśli przede wszystkim o tym, żeby je sprzedać i jak najwięcej zarobić. Nie zależy mu na szyldzie, pod jakim to się stanie. Kiedy jednak zechce rozwinąć działalność w profesjonalne, latami obecne na rynku przedsiębiorstwo, to siłą rzeczy będzie musiał utrwalić wśród klientów jak najkorzystniejszy obraz swojej firmy. W tym właśnie momencie zaczyna się kreowanie własnej marki.
Jednym z ważnych elementów konstruowania marki firmy jest dobór kolorów, ponieważ klienci często z ich pomocą kojarzą konkretną spółkę (np. Coca – Cola to kolor czerwony, Pepsi – Cola – niecieski, British Petroleum – zielony). Wybierając firmowe barwy warto wiedzieć, jakie reakcje mogą one wywoływać u potencjalnych klientów, a także czy będą one odpowiadały charakterowi prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności. Raz wybrane powinny być eksponowane we wszystkich możliwych miejscach, zarówno na wizytówkach, papierze firmowym, jak i w reklamach prasowych czy telewizyjnych.
Jak wybrać kolor (przykłady):

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i innych sieciowych formatów sprzyja grupie Chorten, ponieważ detaliści szukają przez to silnego partnera do współpracy.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Północ Nieruchomości oferuje elastyczny model współpracy z inwestycją od 4 tys. zł. Partnerzy korzystają z gotowego systemu, szkoleń i zaplecza operacyjnego. W sieci działa już ponad 70 biur.
Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyzobiorczyni Agencji Wirtualnej z Gdańska w ciągu trzech lat zbudowała silną markę i zdobyła rzeszę lojalnych klientów. Jak tego dokonała?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...