Najtrudniej znaleźć środki na kapitał

Czwartek
25.01.2001
Brak kapitału na rozruch firmy to istotna, a często największa bariera dla wielu ludzi myślących o rozpoczęciu samodzielnej działalności.
 
Rzeczpospolita w dodatku dla małych i średnich przedsiębiorstw z 25 stycznia 2001 próbuje odpowiedzieć na pytanie: skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy?

Okazuje się, że na pomoc znacznie szybciej może liczyć bezrobotny lub osoba, która była bez pracy i skorzystała z pożyczki urzędu pracy niż pozostali, którzy chcą rozpocząć samodzielną działalność – donosi Rzeczpospolita.

- Nie biorę pod uwagę oferty banków, bo jest zbyt droga. Startującej firmy nie stać na systematyczne spłacanie kapitału i odsetek. Na dodatek trzeba mieć gwarancje i zastaw kilkakrotnie przekraczający kwotę, o jaką się występuje. Za dużo jest formalności, traci się na nie mnóstwo czasu – mówi jeden z czytelników gazety. Potrzebuje pieniędzy, bo chce założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a od 1 stycznia br., żeby założyć taką spółkę, trzeba uzbierać minimum 50 tys. zł kapitału.

- Osoby poszukujące funduszy na rozpoczęcie działalności mogą u nas uzyskać jednoroczną pożyczkę do 10 tys. zł, z 11-16-proc. kosztem rocznym - mówi dla Rzeczpospolitej Agnieszka Czarnomska z Funduszu Mikro, który pomaga mikroprzedsiębiorstwom, zazwyczaj jednoosobowym. Najważniejszy jest pomysł i ocena szans jego realizacji. Trzeba też mieć żyrantów, którzy zobowiążą się do spłaty kredytu, gdyby okazało się, że przedsięwzięcie się nie udało.

Można kilkakrotne starać się o wsparcie przez Mikro; w każdym przypadku procedura związana z przyznaniem kredytu jest identyczna – informuje autorka artykułu Lidia Oktaba.

Rzeczpospolita podaje, że w Polsce działa ponad 80 ośrodków innowacji i inkubatorów przedsiębiorczości oraz parków technologicznych. Oferują one startującym małym i średnim firmom lokale wyposażone w telefony i podłączenia komputerowe po cenach do 50 proc. niższych od rynkowych oraz pełną obsługę księgową.

Funduszy na zarejestrowanie firmy można też szukać w Agencjach Rozwoju Regionalnego, np. w Olsztynie, Nidzie, Rzeszowie. Agencje te potrafią stworzyć łańcuch finansowy, co oznacza, że pieniądze na zrealizowanie projektu znajdują w kilku bankach lub instytucjach wspierających rozwój przedsiębiorczości - dowiadujemy się z artykułu.

Dla Rzeczpospolitej problem pozyskania kapitału przez Spółki kapitałowe skomentował jeden z autorów nowego Kodeksu Handlowego Prof. Stanisław Sołtysiński: „Jeżeli ktoś chce utworzyć spółkę kapitałową, to powinien mieć świadomość, że do tego potrzebny jest kapitał, a nie 4 tys. zł, jak było poprzednio. Komuś, kto rozpoczyna biznes i nie ma kapitału, radziłbym więc rozwiązanie pośrednie – utworzenie spółki osobowej, gdzie nie ma żadnych wymogów kapitałowych.

Więcej: Lidia Oktaba, Rzeczpospolita, 25 stycznia 2001

Rzeczpospolita

POPULARNE NA FORUM

Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Jaka reklama się opłaca?

Teraz wszyscy stawiają na reklamę internetową, profil na FB/Instagramie, a moim zdaniem ważna jest też reklama lokalna, jakaś reklama w gazecie, ulotki czy baner. Moja...

82 wypowiedzi
ostatnia 01.10.2018
Agencja Tłumaczeń Przysięgłych

Ja korzystam z biura tłumaczeń w Białymstoku, ProLingua. Pan Bagiński to tłumacz przysięgły, bardzo fachowy i solidny. Wykonuje tłumaczenia specjalistyczne ( w tym...

5 wypowiedzi
ostatnia 17.09.2018
Pozycjonowanie

A czy nie lepiej zaangażować się po prostu w promowanie firmy w social mediach?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.09.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Racja na początku warto uzyskać pewną wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności, otwarcia jej. Między innymi taką wiedzę uzyskałam dzięki tym ekspertom z...

30 wypowiedzi
ostatnia 31.08.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Własna firma to mega wyzwanie i odpowiedzialność. Ja bym nie ryzykowała i nie strzelała w ciemno w razie wątpliwości tylko pierw, trzeba się wszystkiego dowiedzieć. ...

30 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018