Przepis na udany prezent

Iwona Dulińska, prezes Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych
Długopis, kalendarz, czy pamięć USB to najpopularniejsze gadżety reklamowe, ale tak naprawdę nośnikiem reklamy może być wszystko. Jaki jest pani zdaniem przepis na dobry gadżet?
Dobry gadżet, to taki, którego po prostu chcemy używać. To powinno być coś, co nam się przyda i do czego będziemy chcieli wracać. Obowiązuje tu tylko jedna zasada – obdarowany musi być zadowolony. Badania wskazują, że w czołówce rankingów dotyczących popularności nośników reklamowych wybranych przez obdarowanych są kubki, kalendarze oraz długopisy, a w dalszej kolejności pojawiają się przedmioty osobistego użytkowania, na przykład tkaniny i galanteria skórzana. Wartość promocji za pośrednictwem długopisu, czy kubeczka rośnie wraz z liczbą jego użytkowników. Im więcej osób ogląda kalendarz, tym jest on lepszym nośnikiem reklamy, bo widzi go większa liczba osób. To dotyczy nie tylko przedmiotów, które towarzyszą nam w pracy, ale również gadżetów, które używamy na co dzień.
Jakie grupy gadżetów reklamowych można spotkać na polskim rynku?
Gadżety reklamowe podlegają segmentacji. Nie wypada przecież obdarować prezesa banku jednorazowym długopisem.
Dlatego na rynku gadżetów reklamowych stale rosnącą grupę stanowią produkty premium. Są to wyroby ekskluzywne, robione na specjalne zamówienie i dopasowane do preferencji obdarowanego. Oczywiście jest też druga strona medalu, a więc gadżety produkowane masowo i przeznaczone dla zwykłych klientów. Ich wartość najczęściej nie przekracza 10 zł. W tej grupie mieszczą się nieśmiertelne długopisy i ukochane słodycze, które są niejako powitaniem z marką. Jedną z grup zawodowych, która dokonuje najskuteczniejszej weryfikacji jakości gadżetu są budowlańcy. Musimy pamiętać, że ci ludzie korzystają z gadżetów w trudnych warunkach i jeśli reklamowa latarka przestanie świecić w środku kanału, to ten robotnik nie tylko przeklnie naszą firmę do 10. pokolenia, ale też nigdy więcej niczego u nas nie kupi.
Wygląda na to, że gadżet może też zniechęcać do marki i zamiast gadżetu reklamowego stanie się antyreklamą firmy.
Jeśli podkoszulek z logo marki rozciągnie się po dwóch praniach, to słabą jakość gadżetu od razu przekładamy na markę, którą reklamuje. Zamawiając produkty reklamowe firma powinna zwrócić uwagę na ich jakość i dostosować tematykę upominków do branży, w której działa ich partner. Oczywiście jest mnóstwo upominków używanych codziennie i tu kryterium branży nie obowiązuje. Prezent zawsze powinien być dobrej jakości, nawet jeśli to jest drobiazg. Przecież ten gadżet jest ambasadorem marki w rękach obdarowanego i przypomina mu o firmie ilekroć ma z nim do czynienia.
Rozmawiała (mak)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

– Większość naszych lokali osiąga rentowność już po pierwszym miesiącu funkcjonowania – zapewnia Robert Chmielewski z Sushi Bistro.
Kupujący zwlekają, sprzedających przybywa. W obliczu zmiennego rynku nieruchomości rośnie rola pośrednika. O trendach i sile franczyzy mówi Marek Szubzda, współwłaściciel Express House.
– Polacy rocznie wydają na składki dotyczące wszystkich ubezpieczeń ponad 70 mld zł. Rynek rośnie co roku o kilka procent – mówi Paweł Gawinecki z ERGO Hestia.
– Niemal co piąty franczyzobiorca VeloBanku prowadzi więcej niż jedną placówkę – mówi Wojciech Olearnik, dyrektor departamentu sieci partnerskiej VeloBanku.
– Nie było Targów Franczyza, po których nie podpisalibyśmy umowy franczyzowej – mówi Jolanta Czyżewska, dyrektor zarządzający marki Quick.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Agencja Wirtualna to koncept franczyzowy, który pozwala rozpocząć własną działalność w marketingu internetowym bez doświadczenia i dużych inwestycji.
Marka Quiosque do końca tego roku otworzy 20 nowych salonów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać się franczyzobiorcą marki?
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...