Do ciepłych krajów z rekinami biznesu

Wśród najpopularniejszych kierunków znajdują się Grecja, Egipt i Turcja.
Poniedziałek
23.06.2014
Trzej branżowi giganci mają ponad 59 proc. udziałów w rynku turystyki zagranicznej w Polsce.
 

Coroczna konferencja prasowa dotycząca rynku touroperatorów potwierdziła silną pozycję czołowej trójki polskich biur turystycznych - Itaka, TUI Poland i Rainbow Tours to wciąż firmy o największych obrotach. W pierwszej piątce firm o największych przychodach znalazł się także Neckermann Polska i Wezyr Holiday. Pozostałe firmy z rankingu utrzymały swoją pozycję z poprzednich lat, ale większość z nich odnotowała spadek przychodów. Awansem może poszczycić się tylko firma Grecos Holiday – w porównaniu z 2012 r. jej obroty wzrosły o prawie 80 tys. zł.

- Ostatni rok był dobry dla branży turystycznej. Firmom udało się wyjść z kryzysu spowodowanego niepewną sytuacją w krajach arabskich i w Grecji. Sytuacja polityczna w krajach docelowych jest teraz stabilna, gospodarka krajowa też nie przeżywa większych wstrząsów. Jest spokojnie – powiedziała prof. Ewa Dziedzic z Katedry Turystyki Szkoły Głównej Handlowej.

Kryzys 2012 roku pozostawił jednak po sobie spuściznę w postaci zdecydowanej koncentracji sprzedaży w rękach firm z czołówki. Obroty branżowych liderów, czyli Itaki, TUI Poland i Rainbow Tours wyniosły w ubiegłym roku 59 proc. wartości całego rynku turystyki zagranicznej w Polsce.
- Powód jest prosty – po serii bankructw i niewypłacalności małych firm, ludzie chętniej stawiają na sprawdzone biura podróży, wierząc, że duża i znana marka ograniczy ryzyko nieudanych wakacji – powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Najwięcej wycieczek sprzedają niezależni agenci współpracujący z największymi firmami, najmniej – konsultanci telefoniczni. W grupie liderów sprawdza się też system partnerski.
- Rośnie udział w sprzedaży wycieczek zagranicznych poprzez biura prowadzone przez franczyzobiorców. Duże firmy wiedzą, jak ważna jest sprzedaż bezpośrednia, dokładają więc starań, aby zbudować sieć lojalnych współpracowników – mówiła Ewa Dziedzic.

Trendy w turystyce zagranicznej pozostają bez większych zmian – największą popularnością wciąż cieszą się wyjazdy typowo wypoczynkowe. Polacy wybierają „leżaki” zdecydowanie częściej, niż wycieczki połączone ze zwiedzaniem czy z uprawianiem sportów wodnych. Na wczasy najchętniej udajemy się samolotem. (mt)


Profil kobiety
Małgorzata Tomczak
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Kajaki, tratwy, namioty - podróżowanie

Możecie pochwalić się miejscami do których udajecie się na wypoczynek ?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.01.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Witam, jestem kolejnym klientem oszukanym przez Global. Mechanizm juz opisany wczesniej przez innych na forum. Chetnie przystapie do pozwu zbiorowego lub zawiadomienia o...

33 wypowiedzi
ostatnia 14.12.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Największą rolę odgrywa miejsce. Jak jest miejsce turystyczne to zawsze ma sens.

3 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Firma Global Rent a Car to najwieksze oszustwo z jakim sie spotkalam w moim 34 letnium zycziu. Wypozyczam z mezem samochody pare razy jesli nie wiecej w roku w roznych krajach...

33 wypowiedzi
ostatnia 09.11.2018
Przewóz osób

Wyglada dobrze!

1 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Domki nad Jeziorem

Witam, mam taki pomysł aby zakupić kawałek działki nad jeziorem z linią brzegową i postawić 4 domki drewniane plus do tego altanki , 2 domki z sauną. Do tego jakiś...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Mądry Polak po szkodzie. Jak czytam wpisy na temat Rent a Car/Flex car sp. z o.o. to żałuję że nie poświęciłem tej witrynie/forum uwagi wcześniej. Lotnisko Gdańsk...

33 wypowiedzi
ostatnia 06.10.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Jeśli nadal jesteś zainteresowany, daj znać jak można się z Tobą skontaktować. Mam do sprzedania działający pensjonat w Krynicy-Zdrój.

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018