Forum: Spór lub roszczenia – gdzie? 1475

again 18.07.2005 *.80.50.49.46

11
Mam pewne wątpliwości, może ktoś miał do czynienia z takim zapisem i zna odpowiedź.
Czy jest rzeczą powszechną i zgodną z prawem polskim akceptowanie warunków franczyzodawcy, który stwierdza, że o rozstrzygnięciu sporów i roszczeń będzie decydować Arbitraż w kraju siedziby głównej franczyzodawcy zgodnie ich prawami?

MiWi 18.07.2005 *.net1.chomiczowka.net.pl

164
Takie zapisy się zdarzają. Niemniej biorcy nie stać na uczestnictwo w np. Paryżu (koszt kilkanaście tysięcy). Powalcz o sąd powszechny w Polsce.

MK 19.07.2005 *.bim119.neoplus.adsl.tpnet.pl

Wątpię czy wogóle istnieje/może istniec taki zapis.
A jeżeli stnieje wyrzuc ta umowę prosto do kosza i wymasz ze swojego umysłu!!!
Człowieku jezeli bys w to wpadal to
1.Musiał bys znacz jezyk tego kraju gdzie sie toczy postępowanie.
2.Byś musił znacz jezyk prawniczy (to nie to samo co narodowy)
3. Prawnik
4.Byc moze obecnosc na rozprawach

Jednak to wykluczam przecież umowa jest zawierana miedzy dwiema firmami z Polski (dawca musi miec działalność gospodarczą lub miec mastera) wiec nie widze potrzeby sadzenia sie w innym kraju. A po drugie zebys był pociągnięty do odpowiedzialności jezeli będziesz winny byś musił tam mieć zarejestrowaną działaność gospodarczą lub miec obywatelstwo tego kraju. Przecież żadna władza nie może wiejsc na teren innego państwa i robić swoje!
Puki co Polska jest Państem Prawa!!!
Jeżeli nawet masz taki zapis to olej go albo pogadaj o jego wykreśleniu

Redakcja 19.07.2005 *.www.profitsystem.pl

263
Zapis w umowie franczyzowej wskazujący na właściwość sądu arbitrażowego w miejscu siedziby zagranicznego franczyzodawcy jest zapisem standardowym i jest zgodny z prawem polskim. Niestety, w razie sporu, powoduje to duże utrudnienia i wysokie koszty dla franczyzobiorcy. Można zawsze próbować wynegocjować właściwość sądu polskiego, ale nie ukrywamy, że jest mało prawdopodobne, aby franczyzodawca wyraził zgodę na taką zmianę.

MK 19.07.2005 *.bie113.neoplus.adsl.tpnet.pl

Droga redakcji
Podaje przykład
Uruchomił bym sklep 13 Buho St (na przykład) w umowie były ten zapis o którym mówimy. Dawca wymaga aby drzwi w sklepie były czarne a ja mam różone i za nic w świecie ich nie zmienie bo mi się one podobają. Wtedy dawca wkarcza na drogę sądową ponieważ nie przestrzegam narzuconych przez centralę norm. I jak ma to niby wyglądać? Otrzymuje wezwanie na stawienie się na rozprawę do Hiszpani bo tamjest ich siedziba? Jeżeli tak to zrywać boki.
A jeżeli nawet sąd przyzna racje dawcy to w jaki sposób decyzja sądu zostanie wykonana? Chyba nie przyjadą do mnie i nie nakarzą wymiany drzwi lub ich pomalowania. A jeżeli zapadnie decyzja o karz finasowej. To komornik z Hiszpani nie może działać w Polsce a polski komornik nie wykona decyzji sądu hiszpańskiego bo nie są one wiążące u nas.
Może to jakoś źle rozumiem?
Ale jest to dla mnie kompletna głupota i nie widzę zastosowani fizycznego, jest chyba tylko teoretyczne.

Redakcja 19.07.2005 *.www.profitsystem.pl

263
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują odpowiednią procedurę dla uznania przez polski sąd wyroku sądu zagranicznego za skuteczny na terenie Polski.

Gringo 22.07.2005 *.86_63_104_75.asta-net.com.pl

48
Zapis zapisem, ale dziwi mnie podejście MK, który koniecznie (hipotetycznie) chce mieć inne dzrwi niż dawca określił. A dawca sprawdził to na kilkudzieśięciu swoich sklepach i wie, że wpływ koloru drzwi na wizerunek sklepu a co za tym idzie również sprzedaż jest znaczący.
Wydaje mi się, że taki upór "dla zasady" powoduje że franczyza dobrych marek się słabo rozwija. (Ze jest mało dobrych marek, które mają jakiś sprawdzony system to druga sprawa).
Jak miałbym na miejscu dawcy użerac się z biorca, bo nie chce się do standardu dostosować, to tez bym takiego biorce olał. Typowe dla wielu naszych rodzimych "bizesmenów" - dostają procedurę, ale zawsze muszą coś zmienić, bo się im wydaje że wiedzą lepiej, a później mają pretensje, że nie działa. Eeeehh szkoda gadać.......

MK 23.07.2005 *.bhy202.neoplus.adsl.tpnet.pl

Podważam twoją umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz czytania ze zrozumieniem i łączenia wszystkich wpisów w jedną całość.
Człowieku!!!
Przeczytaj jeszcze raz!
Ten przykład o drzwiach jest podany dla całego zrozumienia sprawy (pokazuje problem jaki może zaistnieć miedzy dawcą i biorcą) oraz sposób jego rozwiązania przed sądami.
Poruszasz sprawy których nie rozumiesz wiec się lepiej nie wypowiadaj

Gringo 24.07.2005 *.86_63_104_75.asta-net.com.pl

48
Zapis jest standardowy - więc nie ma o czym pisać.
Interesuje mnie twoje podejście - bo taki przykład, który dałeś obrazuje twoje podejście do franczyzy... Jak wiesz lepiej jaki ma być model biznesu, obojetnie czy chodzi o kolor drzwi, politykę cenową czy marketing to nie wchodz we franczyzę.
A jak nie wiesz, to sie dostosuj do umowy. Dlaczego koniecznie chcesz używać czyjejś marki, ale jednocześnie zakładasz działanie wbrew umowie, która zawsze narzuca jakieś standardy ?
Podaj jakiś sensowny przykład sporu z franczyzodawcą, bo spór o niedotrzymanie standardu punktu franczyzowego jest - oglednie mówiąc - kiepskiej jakości i zawsze go przegrasz, niezależnie od lokalizacji sądu, czy arbitrażu.

MK 24.07.2005 *.bhn101.neoplus.adsl.tpnet.pl

standarty wyznaczają ludzie tacy jak TY i nie musi się to wcale podobac.
Może mi powiesz jakie ja mam podejście do franczyzy? Skoro wiesz chętnie posłucham.
Przykład jest doskonały problem został wytłumaczony.
Tego wpisu tez nie musisz czytać

Magik 24.07.2005 *.bpd4.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
MK ma racje.
Pozdrawiam Magik

Gringo 25.07.2005 *.86_63_104_75.asta-net.com.pl

48
Dokładnie MK - jak Ci się umowa nie podoba to nie musisz jej podpisywać!
Jak masz lepszy pomysł na biznes to go po prostu zrealizuj....I jak się sprawdzi to inni będą chcieli od ciebie pomysł kupować i wtedy zaproponujesz im taka umowę, jaką bedziesz chciał, np. bez żadnych standardów.
pozdrawiam

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.