Izby celne zamiast GUC
Dnia 20 marca 2002 r. Sejm uchwalił ustawę o przekształceniach w administracji celnej oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawa reguluje zasady, zakres i tryb przekształceń w administracji celnej oraz określa zasady przeniesienia zadań i kompetencji znoszonych organów administracji państwowej w sprawach celnych. Na mocy tej ustawy z dniem 30 kwietnia 2002 r. zostanie zlikwidowany Główny Urząd Ceł i dyrektorzy urzędów celnych. W ich miejsce utworzone zostaną organy administracji rządowej w sprawach celnych: dyrektor izby celnej i naczelnik urzędu celnego.
Zgodnie z art. 4 ustawy uprawnienia prezesa GUC dotyczące indywidualnych postępowań w sprawach celnych przejmą dyrektorzy izb celnych, przy czym w zakresie wydawania pozwoleń na karnet TIR oraz decyzji o ochronie własności intelektualnej uprawnienia przejdą na dyrektorów izb celnych wyznaczonych przez Ministra Finansów. Z kolei Minister Finansów przejmie uprawnienia Prezesa Głównego Urzędu Ceł w zakresie indywidualnych postępowań dotyczących wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru. Zgodnie z art. 5 ustawy do zakresu działania naczelników urzędów celnych przejdą dotychczasowe zadania dyrektorów urzędów celnych rozpoznających sprawy indywidualne. Istniejące jeszcze urzędy celne staną się automatycznie izbami, nowe urzędy będą zaś na nowo utworzone.
Ustawa wprowadza również liczne zmiany w kodeksie celnym. W zmienionym kodeksie organami celnymi będą: naczelnik urzędu (I instancja) oraz dyrektor izby (organ odwoławczy). Zgodnie z nowymi przepisami od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez dyrektora izby celnej nie będzie służyło już odwołanie, ale strona niezadowolona może zwrócić się do tego samego organu o ponowne rozpatrzenie sprawy. Pracownik bądź funkcjonariusz celny, który brał udział w wydawaniu decyzji, której dotyczy wniosek, zostanie wyłączony z udziału w ponownym rozpatrzeniu sprawy. Minister finansów może z urzędu wszcząć postępowanie i stwierdzić nieważność decyzji ostatecznej wydanej przez dyrektora izby. Zgodnie z przepisami przejściowymi postępowania indywidualne w sprawach wszczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy przejmą nowe organa. Wszystkie dotychczasowe czynności pozostaną w mocy. Obowiązki i uprawnienia prezesa GUC w sprawach, w których wniesiono skargę do NSA, przejmą dyrektorzy izb. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 maja 2002 r. z wyjątkiem art. 2 dotyczącego zniesienia urzędu Prezesa GUC i dyrektora urzędu celnego, które mają wejść w życie 30 kwietnia 2002 r.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nagrody uzyskiwane w stakingu kryptowalut budzą coraz więcej kontrowersji podatkowych. Organy podatkowe chcą je opodatkować już w momencie ich przyznania, sądy – przeciwnie, odwołując się do treści ustawy o PIT.
Celowe lub nieświadome błędy podatkowe mogą prowadzić do surowych kar, utraty reputacji i odpowiedzialności karnej. Sprawdź, jak chronić firmę przed konsekwencjami.
Organy podatkowe zmieniły podejście do zasady look through approach przy poborze podatku u źródła od należności wypłacanych pośrednikowi. Zielone światło dał minister finansów.
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...