Franczyza - czym to się je?

Co to franczyza? To sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Franczyza w Polsce. Rozwój rok po roku

Franczyza pojawiła się na polskim rynku wraz z upadkiem komunizmu, a dziś jest fundamentem rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. W 2023 roku chętni do założenia firmy mają do wyboru 1350 konceptów franczyzowych.

Definicja franczyzy

Franczyza to rodzaj współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami. Franczyzodawca udostępnia swoje „know-how” oraz markę, ale w zamian pobiera opłatę od franczyzobiorcy, który może korzystać ze sprawdzonego pomysłu na biznes.

Rodzaje franczyzy

Systemy franczyzowe można podzielić według różnych kryteriów m.in. rodzaju know-how, rodzaju działalności gospodarczej czy sposobu organizacji systemu. Przedstawiamy najważniejsze klasyfikacje.

Pakiet franczyzowy

Pakiet franczyzowy, nazywany także licencją franczyzową, stanowi istotę systemu franczyzowego, gdyż zawiera kompletną koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oferowaną przez franczyzodawcę.

Europejski Kodeks Etyki Franczyzy

Kodeks Etyki Franczyzy przyjęty przez Europejską Federację Franczyzy jest stosowany przez firmy należące do Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Franczyza to nie franszyza

Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.

Organizacje franczyzowe

Zadaniem organizacji franczyzowych jest dbanie o przejrzystość i wysokie standardy na rynku. Większość renomowanych franczyzodawców należy do krajowej organizacji franczyzowej.

Bibliografia

Najważniejsze pozycje książkowe dotyczące franczyzy, które dotychczas ukazały się na rynku wydawniczym.

Co to jest franczyza i na czym polega?

Franczyza to własna firma oparta na cudzym pomyśle, wcześniej sprawdzonym i zweryfikowanym. To okazja na dobry biznes z dużo mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

We franczyzie ryzyko niepowodzenia jest dużo mniejsze niż to statystyczne. Przeżywalność firm wynosi tu aż 80 proc. Jeśli założysz biznes samemu, masz tylko 20 proc szans na wieloletni sukces. W rubryce ABC franczyzy czytelnik dowie się wszystkiego o podstawach funkcjonowania przedsiębiorcy w biznesie franczyzowym. Bo wiedza „jak to zrobić” to istota biznesu franczyzowego. Franczyzodawca w trakcie trwania umowy przekazuje swojemu partnerowi „know-how”, czyli wszystkie informacje o biznesie, które ten biznes czynią zyskownym. W rubryce ABC franczyzy poznacie definicję franczyzy, dowiecie się, że na rynku funkcjonują różne rodzaje franczyzy, a podstawowy podział to franczyza dystrybucji produktu i franczyza koncepcji działalności, a nie – jak twierdzą niektórzy – franczyza miękka i twarda.

Dzięki lekturze działu podstawy w ABC franczyzy wyjaśni się ostatecznie, czym franczyza na pewno nie jest i że nie należy jej mylić z franszyzą – pojęciem z rynku ubezpieczeń. Czy franczyza jest uczciwa? Na straży uczciwości rynku stoi Europejski Kodeks Etyki Franczyzy. Jego przestrzegania w Polsce pilnuje Polska Organizacja Franczyzodawców. Ale nie zwalnia to z własnej analizy i przestudiowania umowy franczyzy z prawnikiem. Kto jest głębiej zainteresowany konstrukcją rynku franczyzy w Polsce albo sam zamierza zostać franczyzobiorcą, powinien koniecznie przeczytać artykuł opisujący rok po roku wszystkie zmiany na rynku polskiej franczyzy oraz dowiedzieć się przed podpisaniem umowy, czym jest pakiet franczyzowy i poznać wchodzące w jego skład najważniejsze elementy, czyli:

  • znak towarowy (marka) – franczyzodawca użycza go franczyzobiorcy;
  • know-how – sprawdzona wiedza jak prowadzić działalność w ramach franczyzy; 
  • podręcznik operacyjny – określa procedury prowadzenia działalności w ramach franczyzy; 
  • opłaty franczyzowe – opłaty wstępne i okresowe wnoszone przez franczyzobiorców w zamian za użyczenie marki i przekazanie know-how przez franczyzodawcę.

Zanim rozpoczniecie proces wyboru najlepszego pomysłu na biznes dla siebie, przeczytajcie również pozostałe działy ABC franczyzy, aby poznać porady dla przyszłych franczyzobiorców i franczyzodawców, zagadnienia prawne lub inne kwestie związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy.