Czy potrzebna jest ustawowa regulacja franczyzy?
Wszystko zaczęło się od prelekcji dr hab. Bernadetty Fuchs na jednej z konferencji o franczyzie, w której pani doktor zaproponowała wprowadzenie do kodeksu cywilnego definicji umowy franczyzowej. Dr Fuchs uważa, że najwyższy czas, aby w Polsce powstała ustawa, która regulowałaby terminologię oraz poszczególne elementy umowy franczyzowej.
Tymczasem Grzegorz Chmielarski, ówczesny prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców na tej samej konferencji stwierdził, że dotychczasowe prawo wystarczająco reguluje stosunki między biorcami i dawcami, i że nowe rozwiązania prawne nie są konieczne. Chmielarski uważa, że nie powinno się regulować ustawą elementów umowy franczyzowej, bo praca posłów jest obarczona zbyt dużym ryzykiem błędu. - W ustalaniu zasad polskiej franczyzy powinna zadziałać dobra praktyka gospodarcza, a nie posłowie w Sejmie - stwierdził prezes Chmielarski.
Ustawa może zniechęcić potencjalnych franczyzodawców
- Jako konsultant w zakresie franczyzy powinienem być zdecydowanym zwolennikiem jej ustawowego uregulowania, a szczególnie wprowadzenia obowiązku ujawnienia (disclosure). Sam spis zagadnień, które powinny być ujawnione w tym dokumencie zajmuje kilkanaście stron a rzetelnie przygotowany dokument ujawniający ma rozmiary porównywalne do prospektu emisyjnego spółki wybierającej się na giełdę. A to oznacza, że franczyzodawcy przygotowujący taki dokument musieliby korzystać z mojej pomocy. Pytanie tylko, ilu franczyzobiorców przed podpisaniem umowy franczyzowej zadałoby sobie trud zapoznania się z tak obszernym opracowaniem? Myślę, że niewielu. Natomiast z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że koszty i czas konieczny do przygotowania takiego dokumentu zniechęciłby wielu potencjalnych franczyzodawców do sprzedawania franczyzy. Tym samym realne jest ryzyko, że mogłoby dojść do zahamowania rozwoju rynku i przysłowiowego "wylania dziecka z kąpielą". Teza, że niezbędna jest nam ustawa o franczyzie jest przejawem typowej dla wielu Polaków wiary, że wystarczy jakąś dziedzinę życia uregulować ustawowo, a wszystkie problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejską różdżką. Prawda natomiast jest taka, że franczyzobiorcy często nie są świadomi, że nasz system prawny daje im wystarczające narzędzia do obrony przed ewentualnymi nadużyciami ze strony nieuczciwych franczyzodawców. Bo czym różni sę nieuczciwy franczyzodawca od nieuczciwego sprzedawcy samochodów? Niczym. A przepisy kodeksu cywilnego zapewniają nam wystarczającą ochronę przed nieuczciwymi kontrahentami. Dlatego zamiast regulować franczyzę ustawowo, należy więcej wysiłku poświęcić edukacji, zarówno franczyzobiorców jak i franczyzodawców, tak aby byli świadomi swoich praw i obowiązków. I tutaj wielkie pole do popisu ma Polska Organizacja Franczyzodawców, która propaguje rzetelną franczyzę i wymaga od swoich członków, aby działali zgodnie z przyjętym przez nią kodeksem etycznym - podsumowuje Andrzej Krawczyk, PROFIT system.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.
Wśród najważniejszych przepisów regulujących umowę franczyzy należy wymienić kodeks cywilny i szereg przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Stosując określone klauzule umowne w porozumieniach franczyzowych, franczyzodawca uzyskuje potencjalną możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zachowaniami franczyzobiorców.
Umowa franczyzowa nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym i podlega zasadzie swobody umów (tzn. strony mogą dowolnie układać swoje stosunki umowne). Jednak przepisy określają, jakie zapisy nie mogą zostać w niej zawarte.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...