Czy potrzebna jest ustawowa regulacja franczyzy?
Wszystko zaczęło się od prelekcji dr hab. Bernadetty Fuchs na jednej z konferencji o franczyzie, w której pani doktor zaproponowała wprowadzenie do kodeksu cywilnego definicji umowy franczyzowej. Dr Fuchs uważa, że najwyższy czas, aby w Polsce powstała ustawa, która regulowałaby terminologię oraz poszczególne elementy umowy franczyzowej.
Tymczasem Grzegorz Chmielarski, ówczesny prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców na tej samej konferencji stwierdził, że dotychczasowe prawo wystarczająco reguluje stosunki między biorcami i dawcami, i że nowe rozwiązania prawne nie są konieczne. Chmielarski uważa, że nie powinno się regulować ustawą elementów umowy franczyzowej, bo praca posłów jest obarczona zbyt dużym ryzykiem błędu. - W ustalaniu zasad polskiej franczyzy powinna zadziałać dobra praktyka gospodarcza, a nie posłowie w Sejmie - stwierdził prezes Chmielarski.
Ustawa może zniechęcić potencjalnych franczyzodawców
- Jako konsultant w zakresie franczyzy powinienem być zdecydowanym zwolennikiem jej ustawowego uregulowania, a szczególnie wprowadzenia obowiązku ujawnienia (disclosure). Sam spis zagadnień, które powinny być ujawnione w tym dokumencie zajmuje kilkanaście stron a rzetelnie przygotowany dokument ujawniający ma rozmiary porównywalne do prospektu emisyjnego spółki wybierającej się na giełdę. A to oznacza, że franczyzodawcy przygotowujący taki dokument musieliby korzystać z mojej pomocy. Pytanie tylko, ilu franczyzobiorców przed podpisaniem umowy franczyzowej zadałoby sobie trud zapoznania się z tak obszernym opracowaniem? Myślę, że niewielu. Natomiast z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że koszty i czas konieczny do przygotowania takiego dokumentu zniechęciłby wielu potencjalnych franczyzodawców do sprzedawania franczyzy. Tym samym realne jest ryzyko, że mogłoby dojść do zahamowania rozwoju rynku i przysłowiowego "wylania dziecka z kąpielą". Teza, że niezbędna jest nam ustawa o franczyzie jest przejawem typowej dla wielu Polaków wiary, że wystarczy jakąś dziedzinę życia uregulować ustawowo, a wszystkie problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejską różdżką. Prawda natomiast jest taka, że franczyzobiorcy często nie są świadomi, że nasz system prawny daje im wystarczające narzędzia do obrony przed ewentualnymi nadużyciami ze strony nieuczciwych franczyzodawców. Bo czym różni sę nieuczciwy franczyzodawca od nieuczciwego sprzedawcy samochodów? Niczym. A przepisy kodeksu cywilnego zapewniają nam wystarczającą ochronę przed nieuczciwymi kontrahentami. Dlatego zamiast regulować franczyzę ustawowo, należy więcej wysiłku poświęcić edukacji, zarówno franczyzobiorców jak i franczyzodawców, tak aby byli świadomi swoich praw i obowiązków. I tutaj wielkie pole do popisu ma Polska Organizacja Franczyzodawców, która propaguje rzetelną franczyzę i wymaga od swoich członków, aby działali zgodnie z przyjętym przez nią kodeksem etycznym - podsumowuje Andrzej Krawczyk, PROFIT system.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.
Wśród najważniejszych przepisów regulujących umowę franczyzy należy wymienić kodeks cywilny i szereg przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Stosując określone klauzule umowne w porozumieniach franczyzowych, franczyzodawca uzyskuje potencjalną możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zachowaniami franczyzobiorców.
Umowa franczyzowa nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym i podlega zasadzie swobody umów (tzn. strony mogą dowolnie układać swoje stosunki umowne). Jednak przepisy określają, jakie zapisy nie mogą zostać w niej zawarte.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
W co zainwestować – czy warto porzucić ciepły etat i wybrać własną firmę? Podpowiadamy, jaki biznes najlepiej otworzyć w 2020 roku.
Dla hodowli kóz nastały dobre czasy. Klienci chętnie sięgają po zdrowe kozie mleko i jego przetwory. A polską kozinę pokochała Europa Zachodnia, uznając ją za rarytas.
Biedronka otworzyła pierwszy sklep franczyzowy. Jednak potencjalni inwestorzy nie mogą się dowiedzieć, ile trzeba zainwestować. Centrala utajniła tę informację. Spróbowaliśmy się czegoś dowiedzieć.
Teraz można zostać franczyzobiorcą inwestując jedynie 27 000 zł netto. W tym jest już wliczone zatowarowanie!
POPULARNE NA FORUM
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Cześć! Piszę mgr o franczyzie bankowej i niestety brakuję mi materiałów :( Ktoś poratuje ?
Wolność kocham i rozumiem
Panie rzeczniku , chyba powinien Pan już przejść na zasłużoną emeryturę.
Franczyzobiorcy zabki
Witam, jestem studentką FIR i proszę o wypełnienie ankiety na temat "franczyza jako źródła finansowania przedsiębiorstwa". Link...
Klient może spać spokojnie
czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości
Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej
Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...
Własny biznes z małym kapitałem
Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...