Jak rozwinąć skrzydła?
Wielu przedsiębiorców, których pomysł biznesowy wypalił, i prowadzą już kilka własnych placówek, nie ma pieniędzy na następne. Stają wtedy przed pytaniem: wziąć na rozwój kredyt z banku, podzielić się własnością z inwestorem finansowym, wejść na giełdę, czy może rozwijać się poprzez franchising, który angażuje pieniądze franczyzobiorców? Jeśli wybiorą to ostatnie rozwiązanie muszą znać dokładnie jego zalety i wady.
Większa sprzedaż
Najpierw zalety. Franchising umożliwia franczyzodawcy rozbudowę kanałów dystrybucyjnych, a co za tym idzie wzmocnienie jego pozycji na lokalnym rynku, bez konieczności dokonywania większych inwestycji. Oznacza to również zwiększenie skali wykorzystania nazwy firmy i oznaczeń handlowych. Dzięki temu w planach rozwoju firmy można założyć większą sprzedaż towarów czy usług.
Opłaty w trakcie
Bardzo istotna jest możliwość uzyskania przez franczyzodawcę dodatkowego źródła dochodów w postaci wynagrodzenia, którego zapłata stanowi jeden z podstawowych obowiązków franczyzobiorcy. Chodzi tu nie tylko o opłatę wstępną związaną z zawarciem umowy, ale także o bieżące wynagrodzenie będące zapłatą za różnorodne świadczenia, np. marketing, realizowane przez franczyzodawcę na rzecz franczyzobiorcy w trakcie trwania umowy.
Zaangażowanie
Ponieważ franczyzobiorcy są właścicielami swych przedsiębiorstw, w które inwestują własne pieniądze, są oni bardziej zaangażowani w ich prowadzenie, niż miałoby to miejsce w przypadku pracowników najemnych.
Tańszy marketing
Obniżeniu ulegają wydatki franczyzodawcy na działania promocyjno-reklamowe, gdyż uczestnicy systemu franczyzowego są zwykle zobowiązani do dokonywania wpłat na wspólny fundusz marketingowy.
Bunt na pokładzie
Ale nie ma tak dobrze. Tam gdzie są zalety, są i wady. Franczyzobiorcy, którzy odnieśli sukces działając w ramach systemu stworzonego przez franczyzodawcę, mogą chcieć się uniezależnić. Pewnego dnia może okazać się, że dotychczasowy franczyzobiorca stał się konkurentem franczyzodawcy, w dodatku znając doskonale rynek oraz mocne i słabe strony franczyzodawcy. Z tego właśnie względu umowa franczyzowa powinna zawierać klauzulę zakazującą franczyzobiorcy konkurencji wobec franczyzodawcy oraz innych uczestników systemu. Trzeba jednak być świadomym, że ta klauzula odsuwa tylko w czasie możliwość podjęcia przez franczyzobiorcę działalności konkurencyjnej, bo przecież wyznaczony mu okres karencji musi kiedyś minąć.
Kombinatoryka stosowana
W przypadku uiszczanych przez franczyzobiorcę opłat franczyzowych, które są uzależnione od osiąganego zysku, a nie od poziomu sprzedaży, może zdarzyć się, że franczyzobiorca będzie się starał zaniżyć wysokość zysku, a co za tym idzie doprowadzić do pomniejszenia wynagrodzenia franczyzobiorcy. Warto wtedy pomyśleć o opłatach ryczałtowych.
"Ku" to nie jakość
Nie można również pominąć kwestii związanej z koniecznością wyegzekwowania przez franczyzodawcę odpowiedniej jakości działań franczyzobiorcy. W końcu działania te wpływają w istotny sposób na wizerunek całego sytemu franczyzowego. Zdarzają się franczyzobiorcy, którzy nie chcą, lub z jakiś powodów nie mogą, należycie realizować wytycznych franczyzodawcy zawartych w przekazanym im przez niego pakiecie franczyzowym i narażają opinię całej sieci. Rada na to jest jedna: franczyzobiorców należy wybierać powoli i umiejętnie, często szkolić, a przy powtarzających się notorycznie niedociągnięciach nie bać się rozwiązać umowę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Rekrutacja franczyzobiorców to złożony proces. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, gdzie szukać i jak rekrutować franczyzobiorców.
Czy mam sposoby i odpowiednie zasoby do kontroli franczyzobiorców?
Czy potrafię stworzyć dobrą kampanię reklamową i PR?
Czy uda mi się dotrzeć do potencjalnych franczyzobiorców i wybrać właściwe osoby?
Czy opracowałem reguły, które staną się częścią podręcznika operacyjnego?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

W nowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING" podpowiadamy, w jaki biznes zainwestować, żeby zwiększyć swoje szanse na godziwe zyski.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Jak pokonać wirusa, który niszczy restauracje? Wyjaśnia Marcin Ciesielski, prezes Mastergrupy, do której należy sieć pizzerii Stopiątka i Stopiątka Fabbrica.
– W czasie pandemii uruchomiliśmy kilka nowych placówek i wzrosło zainteresowanie naszymi usługami – mówi Piotr Bijański, prezes Twój Prawnik 24.
W co zainwestować – czy warto porzucić ciepły etat i wybrać własną firmę? Podpowiadamy, jaki biznes najlepiej otworzyć w 2020 roku.
POPULARNE NA FORUM
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Cześć! Piszę mgr o franczyzie bankowej i niestety brakuję mi materiałów :( Ktoś poratuje ?
Wolność kocham i rozumiem
Panie rzeczniku , chyba powinien Pan już przejść na zasłużoną emeryturę.
Franczyzobiorcy zabki
Witam, jestem studentką FIR i proszę o wypełnienie ankiety na temat "franczyza jako źródła finansowania przedsiębiorstwa". Link...
Klient może spać spokojnie
czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości
Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej
Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...
Własny biznes z małym kapitałem
Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...