Czy Polska doczeka się na swojego UFOCa?
W Polsce, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, nie ma obowiązku tzw. disclosure czyli ujawnienia. Polega ono na zobowiązaniu franczyzodawcy do ujawnienia potencjalnemu franczyzobiorcy danych dotyczących systemu franczyzowego jeszcze przed podpisaniem umowy.
UFOC czyli co?
W USA potencjalni franczyzobiorcy, którzy są zainteresowani podjęciem współpracy, otrzymują od franczyzodawcy tzw. UFOC czyli Uniform Franchise Offering Circular (sformalizowane warunki oferty franczyzowej). Obowiązek ujawnienia określonych informacji został tam nałożony przez Federalną Komisję Handlu. UFOC to zbiór dokumentów, które zawierają szereg bardzo istotnych, z punktu widzenia przyszłego franczyzobiorcy, informacji. Są to zarówno wiadomości o samej firmie, opisujące jej powstanie, rozwój, strukturę organizacyjną, a także informacje o systemie franczyzowym. Można się z niego dowiedzieć o wysokości i formie opłat franczyzowych, jaka jest przewidywana wielkość całej inwestycji, jakie są obowiązki franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Muszą być także ujawnione sprawy sądowe w jakie franczyzodawca był zaangażowany oraz, jeżeli miały miejsce, przypadki jego bankructwa. Ponadto UFOC zawiera informacje o prawach autorskich, prawach do znaków towarowych i patentach przysługujących franczyzodawcy oraz terytoriach, na których może być udzielana licencja. W treści dokumentu może być przedstawiona umowa i spis treści Podręcznika Operacyjnego, a także lista działających franczyzobiorców.
Poproś a dostaniesz
UFOC zawiera wszystkie informacje, które są potrzebne do dokonania właściwej oceny systemu franczyzowego. Potencjalny polski franczyzobiorca zainteresowany współpracą z siecią amerykańską może taki dokument uzyskać bezpośrednio u franczyzodawcy, bądź na specjalistycznych portalach internetowych (np. www.franchisehelp.com). Natomiast w przypadku polskich sieci uzyskanie takiego dokumentu nie jest możliwe. Zawsze jednak można taki dokument wykorzystać jako "ściągawkę" podpowiadającą o jakie kwestie pytać polskiego franczyzodawcę.
Standardowe zagadnienia zawarte w UFOCu:
- Franczyzodawca, jego poprzednicy i partnerzy
- Doświadczenie biznesowe
- Spory sądowe
- Bankructwo
- Wstępna opłata franczyzowa
- Inne opłaty
- Początkowy wkład inwestycyjny
- Ograniczenia w nabywaniu produktów i korzystania z usług
- Obowiązki franczyzobiorcy
- Finansowanie
- Obowiązki franczyzodawcy
- Obszar terytorialny
- Znaki towarowe
- Patenty i prawa autorskie
- Obowiązek uczestniczenia w bieżących działaniach franczyzowych
- Ograniczenia dotyczące asortymentu
- Odnowienie, rozwiązanie umowy i przenoszenie praw własności
- Sposoby rozwiązywania sporów między stronami umowy
- Wyniki finansowe franczyzobiorców
- Spis jednostek sieci
- Umowy
Karina Korczyńska, prawnik, menedżer działu doradztwa PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.
Wśród najważniejszych przepisów regulujących umowę franczyzy należy wymienić kodeks cywilny i szereg przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Stosując określone klauzule umowne w porozumieniach franczyzowych, franczyzodawca uzyskuje potencjalną możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zachowaniami franczyzobiorców.
Umowa franczyzowa nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym i podlega zasadzie swobody umów (tzn. strony mogą dowolnie układać swoje stosunki umowne). Jednak przepisy określają, jakie zapisy nie mogą zostać w niej zawarte.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...