Sklep na sezon lub na cały rok

Miesjce na ubrania / Lokal na sklep powinien mieć powierzchnię min. 50-60 m2 i najlepiej znajdować się przy głównej ulicy lub ciągu handlowym oraz mieć wejście bezpośrednio z ulicy.
Sobota
21.04.2018
Marka Coccodrillo oprócz tradycyjnych sklepów uruchamia też placówki sezonowe. Pierwsze zaczynają działać już w kwietniu.
 

Na koniec 2017 roku pod logo Coccodrillo działało w Polsce 249 salonów – 104 własne, 145 agencyjnych. Natomiast za granicą marka ma 140 sklepów.
W najbliższym czasie będziemy koncentrować się na utrzymaniu aktualnej liczby salonów w Polsce oraz ich modernizacji i relokacji w bardziej korzystne miejsca. W dalszym ciągu będziemy też rozwijać się na rynkach zagranicznych – mówi Ewa Matuszak, dyrektor sprzedaży w firmie CDRL S.A., która jest właścicielem marki Coccodrillo.
Ale i nowe otwarcia nad Wisłą są w planach. W marcu ruszył nowy salon w galerii Gemini Park Tychy. Poza tym na ten rok franczyzodawca planuje uruchomienie przynajmniej czterech kolejnych sklepów.

Coccodrillo chce otwierać salony w miejscowościach liczących powyżej 25 tys. mieszkańców.
 Niemniej jednak każda propozycja jest rozpatrywana indywidualnie. Liczba mieszkańców jest tylko jednym z kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę. Badamy również wielkość aglomeracji, będącej w zasięgu oddziaływania salonu, poziom rozwoju gospodarczego regionu itp. – dodaje Ewa Matuszak.
Lokal na sklep powinien mieć powierzchnię min. 50-60 m2 i najlepiej znajdować się przy głównej ulicy lub ciągu handlowym oraz mieć wejście bezpośrednio z ulicy.
 Koszt inwestycji uzależniony jest od wielkości lokalu oraz od stanu, w jakim on się znajduje. Czasami lokal wymaga tylko odświeżenia, a czasami potrzeba większych nakładów – mówi Ewa Matuszak.
Właściciele sklepów otrzymują towar w depozyt. Na początku współpracy muszą wpłacić w związku z tym kaucję zwrotną, w wysokości 15 tys. zł, podpisują też weksel in blanco. Zarabiają na prowizji od sprzedaży.

Ale marka otwiera nie tylko tradycyjne sklepy, działające cały rok. Możliwe jest też uruchomienie placówki sezonowej. W ubiegłym roku działało takich 20, głównie w miejscowościach nadmorskich.
 Pierwsze sklepy otwierają się już w kwietniu. Większość punktów sezonowych funkcjonuje do końca wakacji. Wybrane działają jeszcze we wrześniu – wyjaśnia Ewa Matuszak.
Do uruchomienia sezonowej placówki potrzebny jest lokal, namiot lub pawilon o powierzchni około 50-70 m2. Franczyzobiorca przygotowuje lokal na własny koszt, a Coccodrillo służy pomocą przy uruchomieniu sklepu, zapewnia wyposażenie w meble, sprzęt informatyczny, przygotowuje oprawę reklamową i marketingową. Licencjobiorca – podobnie jak w tradycyjnym sklepie – dostaje towar w depozyt. Niesprzedany asortyment wraca po sezonie do centrali firmy.
 W kilku przypadkach właścicielami punktów nadmorskich są franczyzobiorcy, którzy prowadzą też całoroczne sklepy naszej marki. Jednak zdecydowana większość osób, otwierających placówki sezonowe zainteresowana jest tylko współpracą w okresie wiosenno-letnim. I powraca do współpracy z nami także w kolejnych latach – dodaje Ewa Matuszak.


Biznes w lato / W ubiegłym roku działało 20 sklepów sezonowych, głównie w miejscowościach nadmorskich. Pierwsze otwierają się już w kwietniu.