Coraz bliżej kodeksu franczyzy
Specjalnie powołany zespół w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pracuje nad kodeksem dobrych praktyk franczyzowych, który wspólnie mają wypracować przedstawiciele franczyzobiorców i franczyzodawców. Dokument ma reprezentować i zabezpieczać interesy obu stron umowy franczyzowej. Mocny głos w pracach nad kodeksem mają franczyzobiorcy, zresztą przewodniczącym zespołu jest ich reprezentant. Wszyscy co do zasady przyjęli założenia kodeksu, teraz trwają prace nad uzgodnieniem jego szczegółowych zapisów.
– Nie chcemy ukręcić łba tej gałęzi gospodarki – zapewniała podczas ostatniego posiedzenia Magdalena Madzia ze Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców, deklarując jednocześnie chęć dalszej pracy nad zapisami kodeksu.
Samoregulacja jest najlepsza
Za opracowaniem kodeksu opowiadają się stowarzyszenia przedsiębiorców, franczyzobiorców i sam rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. W wywiadzie dla miesięcznika „Franchising" Adam Abramowicz podkreślił, że jest zwolennikiem rozwiązań nie prawnych, ale rynkowych. Potwierdził to na posiedzeniu zespołu jego przedstawiciel.
– Bardziej jesteśmy skłonni wierzyć w rozwiązania rynkowe niż nakazowe. Skłaniamy się ku podejściu, że jeśli byłoby możliwe dogadanie się branży w kwestii samoregulacji i przyjęcia kodeksu, to byłaby lepsza wersja niż regulacja ustawowa – przyznał Mikołaj Kruczyński z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. – Jeśli nie uda się porozumieć lub jeśli znaczna część rynku nie podpisze kodeksu, to ustawa będzie konieczna.
Poparcie dla kodeksu wyraziła też Monika Dabrowska, prezes zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców, przedstawiciele Polskiej Izby Handlu i Związku Aptek Franczyzowych.
– Sami franczyzobiorcy popierają powstanie kodeksu – podkreślił Marcin Kisiel, jeden z założycieli Związku Aptek Franczyzowych. – Zacznijmy więc od niego, choć nie wykluczając prac nad ustawą.
Jak podkreśliła Anna Hlebicka-Józefowicz, prawnik i ekspert Konfederacji Lewiatan, opracowując kodeks wszyscy zainteresowani mają większy wpływ na to, jaką formę będą miały przyjęte regulacje.
– Pamiętajmy, że prawo tworzymy wtedy, gdy jest to niezbędne i gdy nie udało się czegoś uregulować w inny sposób, oddolnie. My mamy niesamowitą szansę wpłynąć na to, jak będzie wyglądała ta regulacja. W przeciwieństwie do procesu legislacyjnego, na który będziemy mieć wpływ o wiele mniejszy – mówiła Anna Hlebicka-Józefowicz.
Współpraca popłaca
Członkowie zespołu zdecydowali, że na następne posiedzenie zaproszą prof. Rafała Adamusa, autora raportu dotyczącego rynku franczyzy, przygotowanego dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Raport, który proponuje ustawowe uregulowanie franczyzy, odbił się w branży szerokim echem.
– Jesteśmy w dialogu z IWS. Zaimplementowaliśmy trzy istotne elementy tego raportu do naszego kodeksu. Chcemy porównać efekty naszych prac z propozycjami prof. Adamusa – podkreślił Paweł Tracz z Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, przewodniczący zespołu.
Następne posiedzenie, na którym zespół będzie już pracował nad pełnym tekstem kodeksu, odbędzie się w połowie stycznia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Firma chce zmotywować do współpracy franczyzobiorców i zapewnia, że podzieli się z nimi połową zysku. Na co jeszcze mogą liczyć?
Zepsute i rozbite auta, ale też niewierni małżonkowie, którym podczas schadzki samochód utknął w lesie – z usług „laweciarzy” korzystają różni klienci. Jak się prowadzi firmę, zajmującą się holowaniem aut?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Bilard jest popularną rozrywką i dość prostą grą. Trzeba kijem posłać bilę do łuzy. Kto trafia, ten wygrywa – tak samo jak w biznesie. Własny klub bilardowy może być trafną inwestycją.
– W Polsce stale rośnie poziom świadomości klientów, jeśli chodzi o korzystanie z usług pośrednictwa w sprzedaży czy zakupie nieruchomości – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...