Franczyza rządzi / Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku 69 proc. restauracji sieci Sfinks Polska działało w modelu franczyzowym.
Sobota
03.12.2022
Sfinks i Mex Polska podliczają zyski, Mr Hamburger chce ogłosić upadłość. Przegląd tygodnia 27 listopada – 3 grudnia.
 

Sfinks Polska informuje, że przychody ze sprzedaży gastronomicznej w sieciach należących do spółki po trzech kwartałach 2022 roku osiągnęły 124,01 mln zł i znacznie przewyższyły te sprzed roku. W ujęciu skonsolidowanym grupa Sfinks odnotowała na koniec września 2022 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 73,33 mln zł. Zysk netto i EBITDA grupy wyniosły odpowiednio 15,95 mln zł oraz 20,03 mln zł.

– Sprzedaż w restauracjach za dziewięć miesięcy roku tego roku jest wyraźnie wyższa, chociaż warto mieć na uwadze, że duża część 2021 roku była objęta lockdownem dla gastronomii. Dlatego w tym kontekście warto spojrzeć na sam trzeci kwartał, który był bardziej porównywalny do tego sprzed roku pod względem przepisów pandemicznych obowiązujących w branży. W trzecim kwartale 2022 roku widać odbicie sprzedaży gastronomicznej, która wyniosła 46,22 mln zł wobec 42,77 mln zł przed rokiem. Większość tej sprzedaży to zasługa restauracji SPHINX, które generują 93 proc. przychodów sieci. Na sprzedaż pod tym szyldem, ale i w innych lokalach naszych marek, rosnący wpływ ma rozwijany przez nas program lojalnościowy i jednocześnie aplikacja mobilna Aperitif, z której coraz częściej korzystają nasi goście. W minionych miesiącach przybyło nam kolejnych 20 tys. użytkowników, a ich łączna liczba przekracza już 450 tys. osób – mówi Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska.

Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku 69 proc. restauracji sieci Sfinks Polska działało w modelu franczyzowym. W tym okresie przychody grupy z tytułu opłat franczyzowych wyniosły 19,22 mln zł i było to blisko dwukrotnie więcej niż przed rokiem, kiedy przychody te (w analogicznym okresie) miały wartość 10,89 mln zł. Wzrost wynikał m.in. ze wznowienia działalności restauracji franczyzowych po lockdownie i nowych otwarć lokali franczyzowych. Docelowo Sfinks planuje, aby franczyza miała ponad 70 proc. udziału w strukturze sieci.

Na wyniki finansowe trzech kwartałów 2022 roku grupy Sfinks Polska znaczący dodatni wpływ, wynoszący łącznie 26,3 mln zł, miało uprawomocnienie się decyzji sądu dotyczącej Uproszczonego Postępowania Restrukturyzacyjnego, które miało miejsce w drugim kwartale br.

W ujęciu jednostkowym zysk netto za trzy kwartały 2022 roku był wyższy od ubiegłorocznego o 20,08 mln zł i wyniósł 11,76 mln zł, a 12,29 mln zł po skorygowaniu o wpływ MSSF16. Jednostkowy wynik EBITDA za dziewięć miesięcy 2022 roku wniósł 33,66 mln zł (19,61 mln zł po oczyszczeniu z wpływu MSSF16) przy przychodach jednostkowych w wysokości 72,06 mln zł.

– Analizując dane wynikowe za 2022 rok w ujęciu narastającym za trzy kwartały 2022 w porównaniu do 2021 należy mieć na uwadze, że zostały wypracowane w zupełnie innych warunkach – w 2021 roku obowiązał jeszcze kilkumiesięczny lockdown dla gastronomii, a z kolei w tym roku uwzględniliśmy w wynikach wpływ uprawomocnienia się decyzji o UPR. Wyniki trzeciego kwartału 2022 roku są natomiast już pod wpływem inflacji i rosnących kosztów surowców oraz wzrostu kosztów wynagrodzeń i marketingu grupy, które rok temu były częściowo przez nas zamrożone. Ten rok oraz, jak sądzę, jeszcze pierwsza połowa 2023 roku będą bardzo wymagające dla zarządzających restauracjami. Jest to okres, jakiego nigdy nie było od przemian ustrojowych w Polsce, będących wynikiem ustaleń przy Okrągłym Stole. Nigdy od tamtej pory nie mieliśmy zjawiska wzrostu cen we wszystkich grupach kosztów przy jednoczesnym spadku siły nabywczej ludności spowodowanej inflacją i spadkiem kursu złotego, do tego po tak trudnym okresie dla gastronomii jak czas pandemii COVID-19. Rodzi to przed zarządzającymi biznesem gastronomicznym olbrzymie wyzwania. Dla jednych może to oznaczać upadłość, dla innych szansę na rozwój. Od początku pandemii postrzegam tę sytuację dla Sfinksa jako szansę, choć wykorzystanie jej będzie musiało być okupione znacznie cięższą pracą, ale i otwartością na nowe pomysły. Doświadczenia ostatnich dwóch lat pokazały, że nasz zespół jest mocno skonsolidowny i zdeterminowany, żeby wykorzystać tę szansę dla rozwoju spółki – komentuje prezes Sfinksa.

Mr Hamburger padł

Spółka Mr Hamburger złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Według informacji zarządu, powodem jest utrata płynności finansowej. W komunikacie spółka podaje, że decyzja o wszczęciu postępowania upadłościowego została podjęta niezwłocznie po przeprowadzeniu wszelkich możliwych analiz finansowych, które przyniosły wynik negatywny i wykazały brak perspektyw na poprawę sytuacji. Czynnikami decydującymi o pogorszeniu sytuacji finansowej miały być m.in.: zamknięcie lokali podczas pandemii COVID, wzrost kosztów energii i produktów spożywczych oraz kosztów pracowniczych – w tym zapowiadany od stycznia kolejny wzrost płacy minimalnej.

– Obecnie spółka nie ma możliwości dalszego prowadzenia działalności i stała się niewypłacalna, natomiast perspektywa dalszego wzrostu kosztów (energia elektryczna, gaz, asortyment, koszty pracownicze, itd.) powoduje brak wizji na jakąkolwiek poprawę jej sytuacji finansowej. Zarząd spółki podjął decyzję o konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, gdyż brak już było realnych szans na poprawę sytuacji finansowej spółki – czytamy w komunikacie.

Rezygnację złożył prezes spółki oraz członkowie rady nadzorczej.

Mr Hamburger zaczął działać na Śląsku w 1990 roku. Sieć rozwijała się także we franczyzie. Jeszcze na początku listopada br. marka otworzyła kolejny lokal w Katowicach.

Niestety, nie udało nam się skontaktować z firmą. Telefon do biura był wyłączony.

Nowi w Bricomarché

Bricomarché otworzył kolejny sklep „Pod Znak”, tym razem w Zamościu. Stało się to możliwe dzięki decyzji właścicieli rodzinnej spółki z tego miasta. Niezależni przedsiębiorcy, ojciec i synowie, skorzystali z oferty Grupy Muszkieterów i dostosowali swój sklep do standardów sieci.

– Współpraca z tak renomowanym szyldem to krok w dobrym kierunku. Jesteśmy pewni, że zmiany, na które się zdecydowaliśmy, przyspieszą nasz rozwój i przyniosą dobre rezultaty. Bricomarché to czołowa sieć w kategorii sklepów DIY i wierzymy, że wspólnie zaproponujemy naszym klientom jeszcze lepsze doświadczenia zakupowe – mówi Jakub Śliwa, współwłaściciel sklepu w Zamościu. – Przyłączenie naszego sklepu „Pod Znak” Bricomarché nie tylko przeniesie naszą ofertę na wyższy poziom, ale także pozwoli nam czerpać cały szereg dodatkowych korzyści ze skali działalności oraz długoletniego doświadczenia Grupy Muszkieterów.

Muszkieterowie zapewniają wsparcie techniczne podczas przyłączenia, a właściciele mogą na nie liczyć także w każdym momencie działania obiektu. Zgodnie z założeniami Grupy pozostają oni jednak niezależni i będą mieć pełną dowolność podejmowania decyzji dotyczących prowadzenia własnej placówki.

– Rozwiązania, jakie proponujemy przedsiębiorcom, wpływają na ekspansję marki Bricomarché. Zauważamy, że nowe możliwości są interesującą opcją dla przedsiębiorców, którzy są od lat obecni na lokalnych rynkach, a jednocześnie cenią sobie rozpoznawalność naszego szyldu. Cieszymy się, że osoby mające duże doświadczenie w handlu i dobre rozeznanie miejscowych uwarunkowań, widzą swój rozwój w dłuższej perspektywie wspólnie z Grupą Muszkieterów. Jednocześnie jesteśmy przekonani, iż obecna sytuacja rynkowa przyspieszy proces konsolidacji handlu detalicznego. Tym samym wsparcie takiego partnera jak Grupa Muszkieterów w zakresie logistyki, marketingu, IT, zakupu produktów i usług, odegra absolutnie kluczową rolę dla tych rodzinnych przedsiębiorstw w walce o klienta, ale i w dążeniu do poprawy rentowności – komentuje Marc Dherment, dyrektor generalny Grupy Muszkieterów w Polsce.

Sklep Bricomarché w Zamościu ma halę sprzedażową liczącą blisko 1220 m2 oraz usytuowany na zewnątrz ogród i dział budowlany o łącznej o powierzchni 700 m2. Przy sklepie znajduje się 56 miejsc parkingowych.

Mex Polska podlicza

Na prawie 60,7 mln zł netto szacuje Grupa Mex Polska przychody po trzech kwartałach br. Zysk na działalności operacyjnej osiągnął ponad 8,3 mln zł, a zysk netto prawie 6,1 mln zł.

W ocenie zarządu Mex Polska dobre wyniki finansowe Grupy są konsekwencją skutecznej strategii rozwoju sieci oraz odpowiedniej selekcji marek zasilających jej portfolio. Obecnie w Łodzi powstaje kolejny lokal CHicas & Gorillas – najnowszego konceptu Grupy. Mex Polska jest także właścicielem kilku innych marek gastronomicznych – The Mexican, Pijalnia Wódki i Piwa, Pankejk, Prosty Temat. Największą siecią jest Pijalnia Wódki i Piwa, licząca 32 lokale (własne i franczyzowe).

Lokale gastronomiczne Grupy Mex Polska (we wszystkich markach jest ich w sumie 43) rocznie odwiedza ok. 6 mln osób.

Celem zarządu Mex Polska jest dalsza koncentracja na utrzymaniu płynności finansowej i wypracowaniu poziomu wyników, jakie Grupa osiągała przed wybuchem pandemii COVID-19, a w dalszej perspektywie pozyskiwaniu kolejnych lokalizacji.


Wniosek o upadłość / Spółka Mr Hamburger złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

POPULARNE NA FORUM

Ryzyko wspólników

Każdy, kto szuka solidnych i rzetelnych informacji podatkowych, powinien regularnie odwiedzać https://biegly-skarbowy.pl/blog/.

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Kary umowne a PIT

https://biegly-skarbowy.pl/blog/ to prawdziwy przewodnik po świecie podatków, który pomaga mi podejmować lepsze decyzje biznesowe.

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Korekta stawki VAT przy transakcji z konsumentem

Szukasz rzetelnych porad dotyczących księgowości? Sprawdź https://biegly-skarbowy.pl/blog/ - mnóstwo cennych informacji!

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
CIT a dywidenda

Wszystko, czego potrzebujesz wiedzieć o podatkach, znajdziesz na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Serdecznie polecam wszystkim biegłym skarbowym!

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Blokada rachunku

Jako biegły skarbowy cenię sobie dokładność, a artykuły znajdujące się na https://biegly-skarbowy.pl/blog/ zawsze spełniają moje oczekiwania. Są świetnym źródłem...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Przełomowy wyrok

Odkryłem https://biegly-skarbowy.pl/blog/, kiedy szukałem informacji o ulgach podatkowych dla firm. Każdy artykuł jest dobrze napisany i łatwo zrozumiały – polecam każdemu

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Czy trzeba ujawnić strategię podatkową?

Znajdź wszystko o podatku od nieruchomości na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Świetnie napisane i łatwe do zrozumienia

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2024
Kiedy przysługuje prawo do odliczenia?

Szczegółowe poradniki o podatkach lokalnych tylko na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Bardzo polecam!

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2024